Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 46/2012, str. 6

Węgry - Jasna Góra

Węgierskie odznaczenie dla o. Romana Majewskiego

Przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski został odznaczony Krzyżem Średnim Orderu Węgierskiego. Order, przyznany na wniosek marszałka Parlamentu Węgierskiego Laszló Kövéra, wręczył osobiście prezydent Węgier Janos Áder. Uroczystość miała miejsce w Parlamencie Węgierskim w Budapeszcie 23 października br. w obecności marszałka Laszló Kövéra i premiera Viktora Orbána. To wysokie odznaczenie państwowe zostało przyznane przeorowi Jasnej Góry w dowód uznania za wyjątkowe zasługi w dziedzinie pielęgnowania polsko-węgierskich kontaktów historycznych i społecznych. Uroczystość odbyła się z okazji Święta Narodowego Węgier.

Diecezja bydgoska oczekuje na nawiedzenie

„Mocni wiarą”

Już po raz czwarty na Jasną Górę przybyła pielgrzymka diecezji bydgoskiej. Coroczny przyjazd jest przygotowaniem wiernych diecezji do nawiedzenia kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Peregrynacja odbędzie się w 2017 r., a jasnogórskie pielgrzymowanie jest etapem 9-letniej nowenny przygotowań do przyjęcia Matki Bożej w parafiach i domach diecezji bydgoskiej. Na całonocne czuwanie 25 października przyjechało ok. tysiąca osób ze wszystkich 20 dekanatów diecezji bydgoskiej. Pielgrzymowanie przebiegało pod hasłem: „Mocni wiarą”. Inicjatorem pielgrzymowania jest ks. Mirosław Pstrągowski, proboszcz parafii św. Łukasza Ewangelisty w Bydgoszczy. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Przemysław Książek, ekonom diecezji bydgoskiej.

Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie

Inauguracja roku akademickiego na Jasnej Górze

Reklama

Inauguracja roku akademickiego 2012/13 Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie odbyła się 27 października z udziałem profesorów, studentów i absolwentów Instytutu. Uroczysta inauguracja na Jasnej Górze była podyktowana zmianą dotychczasowego statusu uczelni. Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej (ds. Seminariów i Instytutów Naukowych), na mocy dekretu z dnia 3 maja 2012 r., erygowała dotychczasowy Wyższy Instytut Nauk Religijnych pod nazwą: Wyższy Instytut Teologiczny im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości. Jest to podniesienie rangi akademickiej i kościelnej Instytutu. - Nasz Instytut został erygowany na prawach papieskich. Stolica Apostolska formalnie wydała dekret erygujący Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie - powiedział ks. dr hab. Marian Duda, dyrektor Instytutu. - Potwierdziła w ten sposób nie tylko jego istnienie, ale i jego charakter akademicki, a więc erygowała go jako wyższą uczelnię.

Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak, a homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Ks. dr Mikołaj Węgrzyn, wicedyrektor Instytutu, odczytał Dekret Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej erygujący Instytut, a abp Wacław Depo odczytał decyzję kanclerza Uniwersytetu Jana Pawła II kard. Stanisława Dziwisza. Na zakończenie Mszy św. złożono Akt Zawierzenia Instytutu Matce Bożej.

Zaproszenie

Most Pamięci: Jasna Góra-Katyń-Kazachstan

Spotkanie z Włodzimierzem Lachem. Kaplica Różańcowa na Jasnej Górze. 18 listopada godz. 17

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Częstochowie serdecznie zaprasza na spotkanie z Włodzimierzem Lachem, GOPR-owcem z Rajczy - inicjatorem II Mostu Pamięci: Jasna Góra - Katyń - Kazachstan. Motocyklowa wyprawa inspirowana jest duchem Rajdu Katyńskiego. Jej celem w tym roku był Perm-36, jeden z najbardziej znanych obozów Gułagu Związku Radzieckiego i spotkanie z rodakami żyjącymi na obczyźnie.

Krótko

19 października przybyła I grupa maturzystów diecezji łomżyńskiej - ok. 2 tys. uczniów modliło się pod przewodnictwem ordynariusza łomżyńskiego bp. Janusza Stepnowskiego; 26 października w II turze pielgrzymki na Jasną Górę dotarło prawie 3 tys. młodych z biskupem pomocniczym Tadeuszem Bronakowskim.

23 października o. dr hab. Eustachy Rakoczy, paulin z Jasnej Góry, został wyróżniony Nagrodą im. Karola Miarki. Wręczenie nagrody miało miejsce w Filharmonii Opolskiej.

W dniach 26-28 października w Częstochowie odbyły się trzydniowe rekolekcje maturzystów z archidiecezji katowickiej. Przybyło ok. 180 osób - była to pierwsza tura uczniów. Z maturzystami modlił się ks. Marcin Wierzbicki, duszpasterz młodzieży i organizator rekolekcji.

27 października na Jasnej Górze modlili się maturzyści diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Wraz z młodzieżą przybył biskup diecezji Marian Rojek.

Europejska Pielgrzymka rycerzy Jasnogórskiej Bogarodzicy odbyła się w dniach 27-28 października. Centralnej Mszy św. przewodniczył o. Jan Nalaskowski, były generał Zakonu Paulinów.

Zapowiedzi

12-13 listopada - Unia Apostolska Kapłanów

16-17 listopada - Duszpasterze Młodzieży Uzależnionej

17-18 listopada - 29. Pielgrzymka Kolejarzy

2012-11-06 08:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: w tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości

W tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości — powiedział bp Krzysztof Włodarczyk po kanonicznym objęciu diecezji bydgoskiej. Duchowny jest drugim ordynariuszem bydgoskim od utworzenia diecezji w 2004 roku.

Bp Włodarczyk podczas uroczystości w katedrze świętych Marcina i Mikołaja podpisał dokumenty związane z objęciem diecezji wraz z dotychczasowych administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej, ordynariuszem toruńskim biskupem Wiesławem Śmiglem i kolegium konsultorów.

CZYTAJ DALEJ

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka jest dla wielu kotwicą duchowego ratunku

2021-09-28 20:24

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Rokitno

Kęszyca Leśna

Pielgrzymka na Jasną Górę

Karolina Krasowska

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

- Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice sprawowanej dziś w intencji kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej diecezji z całej Polski.

Od 27 do 29 września w domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbywa się spotkanie kierowników pielgrzymek z całej Polski. Dziś nawidzili oni diecezjalne sanktuarium w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję