Reklama

Uczestniczyć w Eucharystii…

Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”. Dzień Pański - niedziela. Pamiętaj o Mszy św.! I to z przykazania Bożego i kościelnego… W dniu odpoczynku od pracy - i wcale nie musi się sprzeciwiać odpoczynkowi… Bo czym jest ta jedna godzina na 168 godzin w tygodniu? To jest nasz święty obowiązek!

Msza św., Eucharystia. Dziękczynienie za Boga, Chrystusa. Za Jego zbawczą ofiarę. Odkupienie. To jest największa tajemnica wiary, w której „głosimy śmierć Twoją, Panie, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale”.

Tu Ciało Chrystusa - jest wydane, a Krew Chrystusa - jest wylana… „Bierzcie i jedzcie”. „Bierzcie i pijcie”… A „kto pożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne”. To znaczy, że będzie wskrzeszony, zbawiony. Będzie uczestniczył w chwale Chrystusa. Będzie wielbił Boga twarzą w Twarz. Msza św. jest nie tylko Pamiątką, ofiarą zbawczą Chrystusa Pana, ale jest Świętą Eucharystią - Dziękczynieniem za Ciało i Krew Pańską. Eucharystia jest źródłem największej miłości Boga. Miłości, która się daje, poświęca i powierza nam (bł. Jan Paweł II). „W Eucharystii Bóg dał nam wszystko, czym jest, i wszystko, co posiada, ponieważ dał nam siebie” (św. Tomasz z Akwinu).

Reklama

Eucharystia jest naszym pokarmem. Komunią św.! Uczestniczyć w Eucharystii to zanurzyć się w źródle życia Bożego. Jak modlitwa jest akumulatorem wiary, tak Eucharystia jest źródłem życia z wiary. „Bierzcie i jedzcie”… Mówimy: pożywamy, przyjmujemy Komunię św… Jednak rzeczywiście karmimy się Bożym Ciałem i pijemy Krew Pańską. To jest cud nad cudy! To jest dar nad dary! To jest tajemnica niepojęta! Pod postaciami chleba i wina - święta… NAJŚWIĘTSZA! „O szczęście niepojęte, Bóg sam odwiedza mnie”…

Komunia jest pokarmem dla duszy. Pokarmem dla udoskonalenia w wierze. A godnie, z wiarą i miłością przyjęta, doskonali nasze człowieczeństwo, przebóstwia nas, cielesnych ludzi… Jednoczy tak bardzo ściśle z Bogiem, że stajemy się jedno z Nim.

Tu nie może być mowy o przyzwyczajaniu się, o rutynie… To wzrastające pragnienie napełniania się Bogiem. Mówili święci, że „czuli głód Komunii św., poznania Boga i Jego miłości”. Bez tego pragnienia poznania może być, że latami chodzimy do kościoła, odmawiamy modlitwy, spowiadamy się - a Boga nie znamy. Bo nie mamy w sobie doświadczenia Jego miłości. Trzeba się nieustannie otwierać na Boga, oczyszczać, przemieniać, karmić Jego Słowem i Ciałem. Bo tylko sam Bóg może nas nasycić w Źródle Życia.

2012-11-13 08:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siostra prof. Zarzycka w „L’Osservatore Romano” o relacjach w życiu zakonnym

2023-02-02 07:36

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Wartość naszej posługi zależy od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi tam, gdzie stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu. Nie możemy czekać na idealne warunki, lepsze czasy i przemianę trudnych sióstr i braci – pisze siostra prof. Beata Zarzycka, psycholog religii i prorektor KUL. O wartości relacji w życiu zakonnym powiedziała Siostra Prorektor KUL do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Relacje z ludźmi – jak pisze siostra Zarzycka – rodzą się z relacji z Bogiem, a ich budowanie powinno zacząć się od modlitwy. „Bliskość we wspólnocie ma swoje źródło w Bogu, a uprzywilejowanym miejscem Jego spotykania jest modlitwa” – podkreśla Siostra Prorektor i dodaje, że przez modlitwę Bóg kształtuje w nas otwartość na innych i postawę gotowości do służby.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Koseła: by dotrzeć do młodych Kościół musi znaleźć nowe formy duszpasterskie

2023-02-01 12:58

[ TEMATY ]

młodzi

Karol Porwich/Niedziela

Po stronie młodzieży wiele się zmieniło. Przed Kościołem stoi tu duże wyzwanie, musi znaleźć nowe formy duszpasterskie, które pozwolą dotrzeć do młodych ludzi – ocenił socjolog prof. Krzysztof Koseła. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z KAI podsumował najnowsze badanie praktyk niedzielnych, przeprowadzane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Anna Rasińska (KAI): Rok 2021, którego dotyczą najnowsze statystyki ISKK, to czas, w którym częściowo wciąż obowiązywały obostrzenia związane z koronawirusem. Na ile zebrane dane można uznać za miarodajne?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do młodych Kongijczyków: przyszłość jest w waszych rękach

2023-02-02 10:25

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do budowania przyszłości swej ojczyzny w oparciu o modlitwę, wspólnotę, uczciwość, przebaczenie i służbę zachęcił papież Franciszek kongijską młodzież i katechetów. Papież spotkał się z nimi na Stadionie Męczenników w Kinszasie.

Na początku swego przemówienia Franciszek zachęcił zgromadzonych do zwrócenia uwagi na swe ręce, które mogą budować albo niszczyć. „Z twoich rąk rodzi się jutro, z twoich rąk może wyjść pokój, którego brakuje temu krajowi” – zaznaczył. Następnie nawiązując do pięciu palców zaproponował pięć „składników przyszłości”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję