Reklama

Święto sztuki

Teatr "Logos", działający przy kościele środowisk twórczych w Łodzi, powstał w 1987 r. z inicjatywy ks. kan. Waldemara Sondki. Jest jedynym, prawdziwie niepowtarzalnym teatrem chrześcijańskim w Polsce, a może i Europie. Dotychczas przygotował 30 spektakli premierowych. Ostatni z nich pt. "Wieża Babel" wg Thomasa Mertona w reż. Grzegorza Małeckiego został pokazany 29 października br. Za swoje najwspanialsze osiągnięcie zespół uważa nominację do prestiżowej nagrody Totus przyznawanej przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia", a przez media nazwanej chrześcijańskim Noblem.

Ksiądz Kanonik wspierany przez swych zwierzchników i sponsorów organizuje także niezwykły Festiwal Kultury Chrześcijańskiej. W tym roku rozpoczęcie Festiwalu (2 XI) miało charakter szczególny, zbiegło się bowiem z 15. urodzinami "Logosu". Z tej okazji w łódzkim Teatrze im. S. Jaracza "Logos" zaprezentował spektakl ... i Tu w reżyserii Ewy Wycichowskiej. Było to 1111. przedstawienie zespołu, a oklaskiwali je obecni na widowni hierarchowie Kościoła łódzkiego, przedstawiciele wojewódzkich i miejskich władz samorządowych, sponsorzy i przyjaciele Teatru. Abp Władysław Ziółek obdarzył artystów "Logosu" pięknymi albumami. Prezydent Miasta Łodzi przyznał swe nagrody Jolancie Kowalskiej (zagrała we wszystkich 1111 spektaklach), Ninie Tarłowskiej, Markowi Targowskiemu oraz ks. Waldemarowi Sondce. Gratulacjom i życzeniom nie było końca...
W drugim dniu Festiwalu (3 XI) w kościele artystów bp Adam Lepa przewodniczył Mszy św. za zmarłych twórców kultury. Zaduszkowa Eucharystia, transmitowana za pośrednictwem TV Polonia na cały świat, była liturgicznym otwarciem VI Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej. To trwające bez mała trzy tygodnie imponujące święto sztuki jest najważniejszą tego rodzaju imprezą nie tylko w Łodzi, ale także w Polsce. Wyjątkowo bogaty i atrakcyjny program tegorocznego Festiwalu wypełniły koncerty, spektakle, wystawy, konferencje. Odbywały się one głównie w kościele środowisk twórczych oraz Teatrze im. S. Jaracza i Galerii Tower Building. Od pierwszego dnia festiwalowe wydarzenia wzbudzały ogromne zainteresowanie publiczności. Warto dodać, że zaproszenia i karty wstępu rezerwowano na długo przed rozpoczęciem imprezy.
W kazaniu Ksiądz Biskup nawiązał do uroczystości jubileuszowych: "Niemal na co dzień służy naszemu społeczeństwu, zwłaszcza społeczności łódzkiej, Teatr Logos, który obchodzi 15-lecie swojej działalności. Jest on zawsze wierny swej posłudze człowiekowi, Kościołowi i Polsce. Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za to wspaniałe dzieło. Podczas tej Mszy św. pragniemy wyrazić także nasz dług wdzięczności wobec twórców kultury, którzy przeszli już przez życie, pozostawiając trwałe ślady swego talentu, pracy i miłości. (...) Panie, dałeś im łaskę, aby do końca służyli dobru i pięknu. Niech wyzwoleni z więzów śmierci na wieki oglądają Ciebie, Stwórcę i Odkupiciela. Daj im pełnię wiecznej radości".
Po Mszy św. w Galerii "Logosu" miał miejsce wernisaż wystawy grafik Krystyny Filipowskiej z Katowic. Ekspozycja pod tytułem "Góry Biblijne" przeniosła widzów do Ziemi Świętej. Spękane ściany skalne, sady oliwne na zboczach wzniesień, kręte ścieżki i przestrzenie, wykreowane pełną dynamiki kreską, zdawały się powstawać na naszych oczach. Czarno-białe kompozycje promieniowały tajemniczą, mistyczną świetlistością, ożywiającą wyobraźnię tych wszystkich, którzy zechcieli otworzyć się na jej działanie.
Wieczorem dom Boży przy ul. Skłodowskiej-Curie rozbrzmiewał muzyczną modlitwą. Psalmy Dawidowe (przekład Czesława Miłosza) do muzyki Leszka Możdżera śpiewała Schola Cantorum Gedanensis. Wybitny pianista, kompozytor i aranżer napisał muzykę balansującą na pograniczu jazzu i klasyki, przepojoną kolorytem etnicznym, znakomicie oddającą swoistą melodykę i rytm tłumaczenia. Świątynia tętniła życiem. Pulsowała radosnym uniesieniem. Natchnione wersety stopione z maestrią wykonawców rozpaliły serca publiczności. Owacje na stojąco, wielokrotne bisy, na koniec refleksyjny, malowniczy temat dedykowany przez Leszka Możdżera "Logosowi" i ks. Sondce. Alleluja, chwalmy Pana, który w swej łaskawości obdarował nas grą Leszka Możdżera (fortepian Yamaha C5), Ola Walickiego (kontrabas), Jose Torresa (oszałamiające solówki perkusyjne) i Adama Pierończyka (metafizyczny saksofon).
Do festiwalowych wydarzeń pierwszorzędnej rangi należały również propozycje teatru jednego aktora. Janusz Gajos zaprezentował we wtorek Mszę za miasto Arras wg Andrzeja Szczypiorskiego. Wstrząsająca opowieść o nietolerancji i fanatyzmie dzięki mistrzowskiej interpretacji zabrzmiała bardzo współcześnie. W postać autystycznej dziewczynki z wielkim powodzeniem wcieliła się Krystyna Janda. "Mała Steinberg" w jej ujęciu stała się wielkim popisem aktorskim. Zachwyceni i wzruszeni widzowie dziękowali artystce brawami na stojąco.
Koncert "Bogurodzica albo Pacierz Staropolski" wykonany przez Annę Seniuk z udziałem Chóru Kameralnego pod dyrekcją Anny Domańskiej był uroczystą celebracją słowa. Przejęcie, siła i energia aktorki sprawiły, że publiczność zgromadzona w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny recytowane modlitwy nagradzała spontanicznymi oklaskami.
Scena Plastyczna KUL pokazała Szczelinę w reżyserii Leszka Mądzika. Teatr bez słów i gestów aktora. Złożony z obrazów, z gry ciemności i światła. Teatr zgłębiający to, co niepojęte i nieprzeniknione, w ten sposób realizujący najważniejsze powołanie artysty. Przedstawienie w Galerii Tower Building w każdej dosłownie chwili odsłaniało fascynującą rzeczywistość teatralną.
Sobotni wieczór w kościele przy ul. Skłodowskiej-Curie należał do Studia Teatr Test. Artyści z Warszawy wystąpili ze spektaklem Przed sklepem jubilera wg Karola Wojtyły. Reż. Andrzej Maria Marczewski, scen. Anna i Tadeusz Smoliccy, muz. Tadeusz Woźniak.
Anna Szałapak i Leszek Długosz śpiewali w kościele artystów. Ona wiersze Ewy Lipskiej, on swoje znane już, a także nowsze piosenki. Gwiazdy legendarnej "Piwnicy pod Baranami" są przyjmowane w Łodzi entuzjastycznie, tym razem było podobnie.
W niedzielę 10 listopada br. Mszę św. w intencji twórców kultury sprawował ks. Adam Boniecki (red. nacz. Tygodnika Powszechnego). Interesującą konferencję "Rola kultury i artystów w nauczaniu Jana Pawła II" oparł na Liście Ojca Świętego do artystów. Ksiądz Redaktor podkreślił, że zgodnie z nauczaniem papieskim trzeba koniecznie zaufać wartościom duchowym. Jedynie one potrafią przemienić serca i zakorzenione w ludziach postawy. Wszyscy, którzy nosimy w sobie skarb wiary religijnej, musimy brać udział we wspólnym dziele rozwoju ludzkości. Musimy to zrobić z wnikliwością i odwagą. Chrześcijanie, wszyscy, którzy wyznają Boga, muszą być wezwani do zjednoczenia wspólnych wysiłków na rzecz integralnego rozwoju człowieka.
Prezentacje gości z Krakowa zakończyły pierwszy festiwalowy tydzień.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

2021-06-11 14:47

[ TEMATY ]

episkopat

Msza św.

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br.

Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Biskupi za obowiązkowym udziałem uczniów w lekcjach religii lub etyki

2021-06-12 16:33

[ TEMATY ]

biskup

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi zgodnie stoją na stanowisku, że należy wprowadzić obowiązek, aby każdy uczeń uczestniczył w lejcach religii bądź etyki powiedział KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP - bp Wojciech Osial.

Biskup Osial zaznaczył, że wcześniej zostały wystosowane ankiety na ten temat do biskupów i Wydziałów Katechetycznych poszczególnych Kurii diecezjalnych. Pozwoliły one nakreślić kierunki rozwoju katechezy w Polsce. „Biskupi są zgodni co do konieczności podejmowania starań o wprowadzenie obowiązkowego wyboru pomiędzy religią bądź etyką. Ale oczywiście uczeń mógłby też wybrać zarówno religię jak i etykę. Chodzi o to, żeby nie było dotychczas funkcjonującego zapisu, który mówi, że uczeń może nie wybrać żadnego z tych przedmiotów. Staramy się o to, aby nie było dotychczasowej możliwości rezygnacji zarówno z religii jak i etyki – powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję