Reklama

Dwunastu diakonów

Naśladowanie Chrystusa służącego to główne zadanie nowo wyświęconych diakonów. W sobotę, 9 maja, w dwóch parafiach naszej archidiecezji święcenia diakonatu przyjęło 12 alumnów V roku Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie

Niedziela lubelska 21/2009

W kościele parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie z rąk bp. Mieczysława Cisło zostali wyświęceni: Marcin Kubiak (z parafii pw. św. Stanisława i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Rudzie Hucie), Łukasz Sidor (z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie), Marcin Socha (z parafii pw. Nawrócenia św. Pawła w Bełżycach), Konrad Szlachta (z parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Lubartowie), Łukasz Tkaczyk (z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lublinie) oraz Mariusz Wójcik (z parafii pw. św. Józefa w Kawęczynie). Słowa powitania, do zgromadzonych księży, alumnów oraz rodzin i przyjaciół wyświęcanych diakonów, skierował proboszcz lubartowskiej parafii ks. kan. Józef Huzar. W homilii Ksiądz Biskup przypominał, że „diakon ma pomagać biskupom i kapłanom w służbie ludowi Bożemu poprzez głoszenie Słowa Bożego oraz pomoc ludziom chorym, niepełnosprawnym i cierpiącym”. Bp Cisło życzył diakonom, by „jakość ich posługi była zawsze ożywiana obecnością Chrystusa Zmartwychwstałego oraz aby nie lękali się współczesnego świata, lecz mężnie świadczyli o miłości Boga do każdego człowieka”.
W tym samym czasie w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach bp Artur Miziński udzielił święceń diakonatu drugiej grupie alumnów. Święcenia przyjęli: Jakub Albiniak (z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim), Karol Bernatek (z parafii pw. św. Józefa w Puławach), Łukasz Kachnowicz (z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie), Emil Mazur (z parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaniem), Piotr Szymanek (z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Baranowie) oraz Błażej Woszczek (z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Parafiance). Gospodarzem uroczystości był proboszcz ks. kan. Janusz Gzik. W homilii bp Artur Miziński mówił przede wszystkim o wierności w powołaniu oraz pilności w wypełnianiu zadań związanych ze święceniami.
Nowo wyświęceni, dzięki darom Ducha Świętego, będą pomagać biskupom i prezbiterom w głoszeniu Słowa Bożego, rozdzielaniu wiernym Komunii św., przewodniczeniu modlitwom, udzielaniu chrztu św., w asystowaniu przy zawieraniu małżeństw oraz przewodniczeniu obrzędom pogrzebu.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję