Reklama

Niedziela Małopolska

W oceanie miłosierdzia

Niedziela małopolska 16/2013, str. 2

[ TEMATY ]

święto Bożego Miłosierdzia

Adam Wojnar

50 tysięcy osób z całego świata pielgrzymowało w święto Bożego Miłosierdzia do krakowskiego sanktuarium. Odprawiano tam Eucharystie, udzielano sakramentu pojednania. W Godzinie Miłosierdzia wierni odmówili Koronkę oraz dziękowali za wiarę, która jest dare

50 tysięcy osób z całego świata pielgrzymowało w święto Bożego Miłosierdzia do krakowskiego sanktuarium. Odprawiano tam Eucharystie, udzielano sakramentu pojednania. W Godzinie Miłosierdzia wierni odmówili Koronkę oraz dziękowali za wiarę, która jest dare

Uczestników nocnego czuwania witał bp Jan Zając. Następnie odbyły się: Wieczór Jana Pawła II, Nieszpory Niedzieli Miłosierdzia oraz Droga Światła. Zebrani mogli przeżyć również „znak zanurzenia”, podczas którego w bazylice zgaszono oświetlenie. Ks. Stanisław Szczepaniec mówił: - Gdy zostaliśmy ochrzczeni, to jednocześnie w tym sakramencie zostaliśmy zanurzeni w Bogu. Słowo „zanurzenie” należy do ulubionych słów św. Siostry Faustyny. Kapłan wyjaśniał też, że projektant bazyliki (prof. Witold Cęckiewicz - przyp. red) zaproponował taką jej bryłę i witraże, by w świątyni można było przeżyć znak zanurzenia w Bożym miłosierdziu.

O północy Mszę św. odprawił bp Damian Muskus OFM. - Niedowiarek to nie znaczy niewierzący, niedowiarek to jeszcze wiara, choć zachwiana przez rodzącą się wątpliwość - mówił Biskup, odnosząc się do rozmowy Zmartwychwstałego Jezusa z Tomaszem. - Tyle warunków, tyle szczegółowych żądań nie stawia człowiek obojętny i niezaangażowany. Pan Jezus okazał się niezwykle wyrozumiały dla wątpiącego ucznia, skoro postanowił spełnić dość zuchwale postawione warunki - mówił bp Damian.

Bp Grzegorz Ryś przewodniczył Eucharystii o godz. 8. - Darem od miłosiernego Jezusa jest wyzwolenie z lęku - mówił krakowski Pasterz i wyjaśniał, że Apostołowie świadczyli miłosierdzie tym, którzy ich prześladowali, którzy zabili im Pana. Dzięki takiej postawie ewangelizujących, przybywało uczniów wśród Żydów.

Główną Mszę św. tego dnia odprawił kard. Stanisław Dziwisz oraz blisko 100 kapłanów z kraju i zagranicy. - Przestań się lękać Polsko! Zaufaj Bogu, który bogaty jest w miłosierdzie! - mówił Metropolita Krakowski. Apelował równocześnie o troskę o rodziny, zwłaszcza wielodzietne, ludzi bezrobotnych i w podeszłym wieku, a także ochronę życia i godności człowieka. Zakończył homilię modlitwą: - Jezu, zawierzamy Ci Twój Kościół, Ojca Świętego Franciszka i nasz niespokojny świat. Jezu, zawierzamy Ci naszą Ojczyznę i wszystkie sprawy - i te bolesne i te radosne. Niech będzie ona krainą prawdy, sprawiedliwości i solidarności. Jezu, zawierzamy Ci nasze rodziny, środowiska i wspólnoty (…). Jezu, ufamy Tobie!

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miej miłosierdzie dla nas

W „Dzienniczku” św. Siostry Faustyny Kowalskiej czytamy: „Chcę, aby ten obraz był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Ta niedziela ma być Świętem Miłosierdzia (Dz., 49). I tak się stało. Dzięki naszemu rodakowi, św. Janowi Pawłowi II, pragnienie Pana Jezusa zostało spełnione. Dlatego dziś, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, musi wybrzmieć wołanie o ten Boży dar, jakim jest miłosierdzie.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Kandinsky’ego skradziony z Muzeum Narodowego w Warszawie sprzedany na aukcji w Berlinie za 310 tys. euro

2022-12-01 20:23

[ TEMATY ]

obraz

obraz

aukcja

kradzież

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Materiały prasowe

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

"Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak zwykły paser: sprzedał Kandinskiego, mimo że wiedział, że pochodzi z kradzieży z polskiego muzeum..." - napisał na twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński komentując czwartkową sprzedaż w berlińskim domu aukcyjnym Grisebach akwareli, skradzionej w 1984 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawiona na sprzedaż przez dom aukcyjny Grisebach akwarela Wassilego Kandinskiego, skradziona w 1984 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie, została sprzedana w czwartek w Berlinie za kwotę 310 tys. euro - poinformowała PAP ambasada RP w Niemczech.

CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z Adwentem ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W kościołach i centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej można nabyć świece, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, także tym z dalekich krajów. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży świec, które nie tylko ozdabiają świąteczne stoły, ale nade wszystko są znakiem otwartości serc, dzieci z ubogich rodzin mogą m.in. spędzić wakacje na „Koloniach z Caritas”. W minionym roku na terenie naszej diecezji udało się rozprowadzić ponad 50 tys. świec. W tym roku Caritas przygotowała świece z jednym wzorem, w dwóch rozmiarach. Można je zamówić także za pośrednictwem strony internetowej; by dotarły na czas należy dokonać formalności do 16 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję