Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wprowadzenie relikwii

Niedziela sosnowiecka 16/2013, str. 3

[ TEMATY ]

relikwie

Piotr Lorenc

Relikwie św. s. Faustyny wprowadził bp Grzegorz Kaszak

Relikwie św. s. Faustyny wprowadził bp Grzegorz Kaszak

Biskup Grzegorz Kaszak wprowadził relikwie św. s. Faustyny Kowalskiej do parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sosnowcu-Kazimierzu. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej 7 kwietnia z okazji wizytacji kanonicznej. To była 4 wizytacja kanoniczna w historii 24-letniej wspólnoty parafialnej. Parafię ustanowił bp Stanisław Nowak w 1989 r. Początkowo pracowali w niej księża diecezjalni, jednak od 18 lat posługę duszpasterską sprawują Księża Zmartwychwstańcy.

Zanim jednak relikwie św. s. Faustyny znalazły się w sosnowieckiej parafii, były przechowywane przez nieżyjącego już o. Jerzego Mrówczyńskiego CR. - Nasz współbrat o. Jerzy był promotorem wiary w procesie s. Faustyny Kowalskiej. Dzięki temu otrzymał relikwie I stopnia. Po jego śmierci relikwie trafiły do naszej prowincji. Pomyślałem, że skoro mamy już w parafii relikwie bł. Jana Pawła II to dobrze by było postarać się także o doczesne szczątki s. Faustyny. Zwróciłem się więc z prośbą do o. prowincjała Wiesława Śpiewaka CR o przekazanie relikwii do naszej wspólnoty. Uzyskałem zgodę i tak relikwie świętej trafiły do Kazimierza Górniczego - wyjaśnia ks. Dariusz Kujawa CR, proboszcz parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sosnowcu-Kazimierzu.

Doczesne szczątki św. Faustyny zostały umieszczone w specjalnym relikwiarzu, ufundowanym przez młodzież przystępującą do sakramentu bierzmowania, i zostały złożone w bocznej kaplicy poświęconej Miłosierdziu Bożemu. - Bardzo się cieszę, że mamy w naszym kościele parafialnym relikwie bł. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej. Te dwie postaci wpłynęły na kształt Kościoła w Polsce i na świecie. Dość powiedzieć, że znajomy misjonarz wysiadając na lotnisku w Tanzanii otrzymał spontanicznie od miejscowego tragarza obraz „Jezu, ufam Tobie”, aż serce rośnie, że kult miłosierdzia Bożego, zapoczątkowany właśnie w naszym kraju, jest tak szeroko rozpowszechniony i propagowany - podkreślił ks. Kujawa.

Przy okazji wizytacji bp Grzegorz Kaszak poświęcił także nowe, dębowe drzwi do świątyni. Nie są to zwykłe drzwi - znajdują się na nich pewne symbole: na środku znajdziemy herb Zmartwychwstańców, obok widnieją daty - 1989 - powstanie parafii, 1996 - przybycie Księży Zmartwychwstańców.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mówią o nim - patron internetu

[ TEMATY ]

relikwie

diecezja legnicka

bł Carlo Acutis

ks. Piotr Nowosielski

Carlo Acutis – bo o nim mowa, został wybrany na jednego z patronów Światowych Dni Młodzieży w przyszłym roku w Lizbonie. Aktualnie jego relikwie, odwiedzają diecezje w Polsce, w ramach duchowego przygotowania młodzieży do tego wydarzenia.

W diecezji legnickiej, relikwie gościły w dniach 6-7 października. Powitane zostały w parafii Św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie. Wydarzeniu przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Po wniesieniu ich do świątyni, wszystkich uczestników powitał diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Tomasz Ślazyk, zwracając uwagę że obecność relikwii tego młodego, 15. letniego błogosławionego chłopca, przypominają o jego życiu i umiłowaniu Eucharystii, które jest świadectwem jego wiary i zachętą do naśladowania przez innych.

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat Niepokalanemu Sercu Maryi

2022-12-08 07:44

[ TEMATY ]

Fatima

Rosja

Pius XII

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj, w uroczystość 8 grudnia przypada 80. rocznica aktu dokonanego przez Piusa XII, w którym Kościół świadomie wypełnił prośbę Matki Bożej. Czyn papieża jest dla nas gwarancją, że przesłanie z Fatimy zostało skierowane przez samego Boga. Prośba Maryi jest skierowana także do każdego z nas – powiedział Family News Service dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w sanktuarium na Krzeptówkach ks. dr Krzysztof Czapla SAC, znawca przesłania z Fatimy, w 80. rocznicę uroczystego aktu poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Maryja w 1917 r. zapowiedziała, że przyjdzie, aby prosić o poświęcenie Rosji. W 1929 r. wyjaśniła, że to papież w jedności z biskupami całego świata żeby uratować Rosję, ma ją poświęcić Niepokalanemu Sercu Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie w spawie przeniesienia pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:23

[ TEMATY ]

oświadczenie

Karol Porwich/Niedziela

W imieniu Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL, oświadczam, że decyzja o przeniesieniu pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL, została podjęta nie tylko bez wcześniejszej konsultacji, ale także bez zgody Księdza Arcybiskupa i pomimo wyraźnego sprzeciwu, który wyraził, gdy dowiedział się o takich planach.

Zgodnie z obowiązującym statutem Wielki Kanclerz reprezentuje Stolicę Apostolską i inne władze kościelne wobec Uniwersytetu oraz Uniwersytet wobec Stolicy Apostolskiej, a w sprawach szczególnej wagi także wobec władz państwowych. Podjęcie tak ważnej decyzji wbrew wyraźnemu stanowisku Wielkiego Kanclerza należy uznać za wysoce niepokojące.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję