Reklama

Niedziela Wrocławska

Na wiosnę polub margaretki!

Niedziela wrocławska 16/2013, str. 1

[ TEMATY ]

kapłan

Bożena Sztajner/Niedziela

Księża nie mają dziś łatwo. Że ich pracę najczęściej w tendencyjny sposób pokazują wielkie media, mogliśmy się już przyzwyczaić. Nie jest także nowością, że coraz więcej pojawia się krytyki pod adresem duchownych w różnych środowiskach. Ten taki, ten owaki, ten zrobił to, tamten nie zrobił znowu nic - repertuar narzekań jest bardzo szeroki. Nie mają lekko, zwłaszcza w takim kraju jak nasz, gdzie narzekanie jest narodową cechą. Ale to nie jedyne przejawy księżofobii. To co zaskakuje, to skala tego zjawiska.

W Wielki Czwartek spotkałem wrocławskiego dominikanina, który trzykrotnie tego dnia w niewybredny sposób został zaczepiony na ulicy. I nie jest to odosobniony przypadek. Na marginesie zastanawiające jest, dlaczego w takich sytuacjach nikt nie piętnuje mowy nienawiści! Zamiast jednak dumać nad złym światem, możemy konkretnie pomóc. Choćby przez Margaretkę.

Apostolat Margaretka jest wspólnotą osób świeckich, które świadome zagrożeń związanych z kapłaństwem chcą nieść konkretną modlitewną pomoc Kościołowi. Jej istotę stanowi codzienna modlitwa konkretnych osób świeckich w intencji imiennie wskazanych kapłanów. Każda z nich przyjmuje na siebie wieczysty obowiązek modlitwy za kapłana w wyznaczonym dla niej jednym dniu tygodnia.

Reklama

A co ma wspólnego kapłan i margaretka? Nazwa wzięła się od gatunku kwiatu. Symboliczny kwiat tworzy grupa siedmiu osób skupiona wokół kapłana objętego modlitwą. Jego imię i nazwisko wpisane jest w centrum kwiatka, a wokół niego na siedmiu płatkach imiona i nazwiska osób modlących się za niego w wybranym dniu tygodnia. Jak to działa?

Każda z osób modli się indywidualnie, nie trzeba zbierać się na wspólną modlitwę. Istotne jest to, aby w każdym dniu tygodnia objąć wsparciem duchowym „naszego” kapłana. Jedna osoba może należeć do wielu margaretkowych wspólnot. Zobowiązanie modlitewne obejmuje modlitwę za kapłanów oraz, do wyboru; koronkę Medziugorską lub koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Margaretkowych wspólnot jest w samej stolicy Dolnego Śląska bardzo wiele. Są wrocławskie parafie, w których za kapłanów modli się ponad 100 osób.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: opublikowano papieskie orędzie na dzień powołań

[ TEMATY ]

kapłan

Watykan

orędzie

kapłan

Franciszek

kapłani

Orędzie papieża Franciszka

Karol Porwich/Niedziela

Stolica Apostolska opublikowała dzisiaj orędzie Ojca Świętego na 9. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Będzie on obchodzony w IV niedzielę wielkanocną, 8 maja.

Powołani do budowania rodziny ludzkiej

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego

2023-01-31 07:07

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

We wtorek rano papież Franciszek wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, dwóch afrykańskich krajów ciężko dotkniętych krwawymi konfliktami, kryzysem uchodźczym i głodem. Pielgrzymka, która potrwa do niedzieli, jest jego 40. zagraniczną podróżą w ciągu prawie 10 lat pontyfikatu.

Będzie to jedna z najtrudniejszych podróży z wielu względów; począwszy od tego, jakim jest wyzwaniem dla zdrowia 86-letniego papieża, a także z powodu bardzo skomplikowanej sytuacji w tych skrajnie biednych państwach oraz kwestii bezpieczeństwa i problemów logistycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję