Reklama

Niedziela Częstochowska

Duch nowej ewangelizacji w Zawierciu

Po raz pierwszy mówił o niej bł. Jan Paweł II w Nowej Hucie w 1979 r. Powiedział wtedy, że spod postawionego tam krzyża trzeba rozpocząć nową ewangelizację. Przez kolejne lata swojego pontyfikatu ciągle podkreślał w swoich przemówieniach i encyklikach, że jest ona nieodzowna. Nowa ewangelizacja oznacza nowe metody, nowy zapał, nowy entuzjazm w misji Kościoła. Trzeba ją prowadzić w nowy sposób, bo ludzie współcześni są inni, nowi, panuje odmienna kultura, nowa mentalność

Koncerty, konkursy, przeglądy, rekolekcje, misteria, kiermasze, marsze to tylko niektóre działania zespołu ds. nowej ewangelizacji rejonu zawierciańskiego, które od chwili powołania go przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo ruszyły pełną parą. - Nowa ewangelizacja posługuje się współczesnym językiem, a także nowymi środkami, które przemówią do osób w każdym wieku i z każdego środowiska - zaznacza ks. Michał Jaskuła, wikariusz z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zawierciu, odpowiedzialny za nową ewangelizację całego rejonu zawierciańskiego. W nowe ewangelizacyjne akcje włączyli się kapłani zawierciańskich wspólnot, ale ponad wszystko osoby świeckie.

„Poczuj smak prawdy”

Zwieńczeniem różnych ewangelizacyjnych poczynań był wyjątkowy koncert - „Poczuj smak prawdy”, który odbył się 9 czerwca na płycie zawierciańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Z koncertami wystąpili znani artyści. Był przemarsz ulicami miasta orkiestry dętej wraz z mażoretkami. Na scenie wystąpił także bp Antoni Długosz. Uczestnicy wysłuchali również świadectw, a także wzięli udział w plenerowym koncercie organowym oraz byli świadkami wielu niespodzianek. Nie zabrakło modlitwy, a na koniec pokazu fajerwerków.

Oj, działo się, działo…

W listopadzie zeszłego roku w parafii pw. św. Stanisława Kostki ruszyły cykliczne zajęcia w ramach szkoły pantomimy. Zajęcia cieszą się dużą popularnością wśród dzieci, które uczą się tutaj m.in. ruchu scenicznego, klasycznej pantomimy, podstaw teatru ulicznego czy gry w maskach. Na 22 czerwca przewidziane są ostatnie lekcje tej szkoły.

„Szarpnij sianko” - to akcja, w którą włączyła się młodzież oazowa, także z zawierciańskiej parafii św. Stanisława Kostki. Zespół ds. nowej ewangelizacji rejonu zawierciańskiego postanowił wyjść poza teren kościołów i parafii, na miasto, by zaprosić jego mieszkańców do wspólnego kolędowania. Miejscem spotkania był plac bł. Jana Pawła II. W efekcie zostało rozdanych ponad tysiąc ulotek z informacją o działalności zespołu oraz zapraszających na kolejny wieczór uwielbienia, który w każdą ostatnią sobotę miesiąca, od grudnia zeszłego roku ma miejsce w parafii pw. św. Stanisława Kostki. Najbliższy wieczór uwielbienia już w sobotę 22 czerwca.

Reklama

Zawierciański zespół w akcji!

Członkowie zespołu ds. nowej ewangelizacji rejonu zawierciańskiego sprawdzili się też jako doskonali aktorzy. W styczniu w ramach kazania na wszystkich Mszach św. w kościele pw. św. Stanisława Kostki przedstawili inscenizację pt.: „Boski diament”, a w parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu wystawili Jasełka pt.: „Teatr Cieni”. Młodzi ludzie nie przeszli też obojętnie wobec święta zakochanych, popularnych walentynek - 14 lutego.

Przeglądy filmów religijnych to kolejna inicjatywa. W auli parafialnej kościoła pw. św. Stanisława Kostki w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca odbywają się filmowe wieczory. Z kolei Członkowie Rycerstwa św. Michała Archanioła zorganizowali cykl konferencji ks. Mariana Polaka na temat współczesnych zagrożeń duchowych. Miały one miejsce w bazylice pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. W kwietniu, zarówno w Zawierciu, jak i w Myszkowie odbyło się przedsięwzięcie profilaktyczne pt: „Znajdź pomysł na siebie” prowadzone przez zespół „Full Power Spirit”.

W ramach kolejnego, bezpośredniego spotkania z człowiekiem wiosną na placu bł. Jana Pawła II w Zawierciu odbył się koncert ewangelizacyjny, którego przesłaniem było miłosierdzie Boże. Przedstawiciele zespołu ds. nowej ewangelizacji rejonu zawierciańskiego zorganizowali także konkurs poezji religijnej dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Przyrzeczenia, kiermasze i bieg

Głębokie przeżycia duchowe, uśmiech i łzy szczęścia przyniosła kwietniowa uroczystość w kościele św. Stanisława Kostki w Zawierciu, podczas której małżonkowie w czasie Mszy św. odnowili przyrzeczenia. Na każdej Eucharystii około 70 chętnych par, na nowo ślubowało sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską.

Reklama

Przedstawiciele zespołu ds. nowej ewangelizacji rejonu zawierciańskiego postanowili wyjść także z inicjatywą kiermaszu książki religijnej oraz kiermaszu ciast, by w ten sposób również pozyskać fundusze na dzieło nowej ewangelizacji. Z kolei 31 maja zorganizowali pielgrzymkę dla sportowców - „Bieg Uwielbienia”. 2 czerwca mieszkańcy miasta pod przewodnictwem abp. Wacława Depo wyruszyli w Marszu dla Życia i Rodziny, wyrażając swoje przywiązanie do wartości rodzinnych oraz poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci. W czerwcu także, w łączności z Watykanem, we wszystkich świątyniach rejonu odbyła się godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Przekaz multimedialny

Wraz z wszelkimi inicjatywami w mieście ruszyła kampania multimedialna. Na ulicach pojawiły się banery promujące akcje zespołu ds. nowej ewangelizacji rejonu zawierciańskiego. Utworzony został także profil na Facebooku (www.facebook.pl/NowaEwangelizacja.Zawiercia) oraz adres e-mail, który jest używany do celów komunikacyjnych z wybranymi jednostkami (nowaewangelizacjazawiercia@gmail.com).

2013-06-11 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Jeż na Strefie Chwały: jesteśmy posłani, by głosić Dobrą Nowinę

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Materiał prasowy

- Jeżeli w naszym życiu dokonuje się przełom, nawrócenie, doświadczamy obecności Boga, to nie zachowujmy tego dla siebie, ale dzielmy się tym skarbem z innymi - apelował biskup tarnowski Andrzej Jeż w Starym Sączu. Obok Papieskiego Ołtarza trwa Strefa Chwały Festiwal – ogólnopolskie rekolekcje dla ludzi, którzy chcą budować swoje życie na Ewangelii.

- Nosimy w sobie Boże DNA posłania – mówił w homilii bp Jeż.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: świat w którym żyjemy potrzebuje piękna

2022-11-28 13:37

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Episkopat News

Muzea odgrywają wielką rolę w życiu społeczności ludzkich, pomagają wznieść oczy ku pięknu, a zwiedzający mogą zakosztować piękna, w którym wyraża się życie człowieka i jego harmonia z otoczeniem – mówił abp Stanisław Gądecki podczas uroczystej Mszy św. z okazji 165. rocznicy powstania Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Metropolita poznański na prośbę dyrekcji muzeum odprawił Mszę św. w intencji zmarłych oraz żyjących pracowników, kustoszy kultury i sztuki, oraz w intencji pomyślności i rozwoju tej instytucji. Uroczystość odbyła się w kościele pw. św. Marcina, położonym w bezpośredniej bliskości placówki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję