Reklama

Niedziela Łódzka

Przyjdź Królestwo Twoje

Niedziela łódzka 33/2013, str. 1, 3

[ TEMATY ]

biskup

pogrzeb

Henryk Tomczyk

Abp Marek Jędraszewski (w centrum), abp Władysław Ziółek (od lewej) i abp Janusz Bolonek (od prawej) przed wejściem do krypty archikatedralnej

Abp Marek Jędraszewski (w centrum), abp Władysław Ziółek (od lewej) i abp Janusz Bolonek (od prawej) przed wejściem do krypty archikatedralnej

Dnia 3 sierpnia 1996 r. zmarł bp Józef Rozwadowski, czwarty ordynariusz w historii diecezji łódzkiej, który pełnił posługę pasterską w latach 1968-86. W tym roku przypadła zatem 17. rocznica śmierci Biskupa Ordynariusza. Z tej racji w sobotę 3 sierpnia w bazylice archikatedralnej została odprawiona w jego intencji koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego. Uczestnikami koncelebry byli: arcybiskup senior Władysław Ziółek, przez wiele lat najbliższy współpracownik bp. Józefa Rozwadowskiego, a później jego bezpośredni następca abp Janusz Bolonek, nuncjusz apostolski w Bułgarii i Macedonii oraz kilkudziesięciu prezbiterów Kościoła łódzkiego. O łaskę zbawienia dla bp. Józefa Rozwadowskiego modlili się klerycy, siostry zakonne oraz rzesza wiernych świeckich.

W homilii ks. dr Mieczysław Różański podkreślił, iż bp Józef Rozwadowski jak najlepiej starał się spełniać swoje obowiązki pasterskie - nauczania, uświęcania i kierowania powierzonym mu ludem Bożym. Przypomniał również życiorys Księdza Biskupa, który urodził się 19 marca 1909 r. w Krakowie. W tym mieście uczył się, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego i w roku 1931 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk abp. Adama Stefana Sapiehy. Następnie został wysłany do Rzymu, gdzie studiował na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza pod kierunkiem o. prof. Jacka Woronieckiego OP. Na tym uniwersytecie otrzymał stopień naukowy doktora teologii. Po powrocie do Polski pracował jako wikariusz w parafii Lubień na Podhalu, potem w parafii w Oświęcimiu. W roku 1938 został prefektem szkół średnich w Bielsku-Białej, a od roku 1939 przez całą wojnę był ojcem duchownym w krakowskim seminarium i jednocześnie wykładowcą teologii moralnej i ascetycznej. Po II wojnie światowej był prefektem w seminarium, a następnie kapelanem akademickim studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych uczelni krakowskich. W tym czasie uzyskał stopień doktora nauk teologicznych na UJ. Z uniwersytetem był związany aż do czasu likwidacji Wydziału Teologicznego.

Reklama

29 października 1968 r. papież Paweł VI mianował go ordynariuszem diecezji łódzkiej. Sakrę biskupią przyjął z rąk kard. Karola Wojtyły w Sanktuarium Jasnogórskim 24 listopada 1968 r., a w 1. niedzielę Adwentu odbył ingres do katedry łódzkiej.

Jako swoje zawołanie przyjął słowa Modlitwy Pańskiej - „Adveniat regnum Tuum” („Przyjdź królestwo Twoje”). Jego pasterskie posługiwanie przypadło na okres PRL-u i było naznaczone dramatycznymi wydarzeniami tamtych czasów. Łódź w założeniach komunistów miała być miastem, w którym nie będzie kościołów oraz oddziaływania „reakcyjnego kleru”. Stąd wynikało wiele problemów duszpasterskich, których po ludzku nie dałoby się rozwiązać. W jego posługiwanie w szczególny sposób była wpisana troska o formację duchową, intelektualną kleryków i księży, troska o wychowanie młodego pokolenia, a także troska o powstawanie nowych parafii, na co nie zgadzały się ówczesne władze. Znana była wrażliwość bp. Rozwadowskiego na ludzi potrzebujących pomocy duchowej czy materialnej. Uwidoczniła się ona najbardziej w czasie stanu wojennego. Bp Józef Rozwadowski był jak św. Jan Chrzciciel, autentyczny w swoim działaniu, głosił naukę Bożą, podejmował zadania dla dobra Kościoła łódzkiego i pozostał wierny swojemu zawołaniu „Adveniat regnum Tuum” - zakończył ks. Różański.

Po Mszy św. arcybiskupi i prezbiterzy udali się do krypty katedralnej, aby przy grobach biskupów łódzkich odmówić modlitwy w ich intencji. Modlitwą zostali objęci zmarli biskupi ordynariusze: bp Wincenty Tymieniecki, bp Włodzimierz Jasiński, bp Michał Klepacz i bp Józef Rozwadowski. Bożemu Miłosierdziu powierzono również zmarłych łódzkich biskupów pomocniczych: bp. Kazimierza Tomczaka, bp. Jana Fondalińskiego, bp. Jana Kulika i bp. Bohdana Bejze. Następnie groby nawiedzili pozostali uczestnicy Mszy św.

2013-08-13 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz biskupa z Kęt

Niedziela bielsko-żywiecka 40/2018, str. V

[ TEMATY ]

biskup

PB

Bp Adam Dyczkowski w swojej rodzinnej parafii

Bp Adam Dyczkowski w swojej rodzinnej parafii

Wierni parafii świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach dziękowali za jubileusz 60-lecia kapłaństwa i 40-lecia sakry biskupiej swojego rodaka bp. Adama Dyczkowskiego. Dodatkową okolicznością była 30. rocznica koronacji łaskami słynącego wizerunku Matki Bożej Pocieszenia, znajdującego się w głównym ołtarzu kęckiej świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję