Reklama

Z kraju

Warszawa

Stanowcza reakcja Kościoła

Przepraszamy - to za mało, by oddać nasz ból wobec osób, które zostały głęboko poranione - powiedział bp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP. Podczas specjalnej konferencji prasowej odniósł się on do zarzutów o nadużycia seksualne duchownych na Dominikanie.

Każdy przypadek pedofilii w Kościele domaga się tego, by nie tylko przeprosić, ale podjąć bardzo głęboką refleksję, także w odniesieniu do ofiary. - Dlatego też bardzo cieszy mnie szybka i zdecydowana reakcja generała zgromadzenia księży michalitów - podkreślił bp Polak. Odniósł się on do sprawy ks. Wojciecha Gila, duchownego ze Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, który na Dominikanie jest poszukiwany przez organy ścigania.

Po tym, gdy duchownemu postawiono zarzuty molestowania nieletnich, generał zgromadzenia nakazał mu powrót na Dominikanę i stanięcie przed tamtejszym sądem. - Został on też zawieszony we wszystkich czynnościach kapłańskich - podkreślił ks. Tadeusz Musz, rzecznik prasowy michalitów. Sprawa zakonnika, obok zarzutów wobec abp. Józefa Wesołowskiego, to drugi przypadek podejrzenia o pedofilię duchownych polskiego pochodzenia na Dominikanie.

- Zwołaliśmy konferencję, bo nie chcemy stwarzać wrażenia, że zapadliśmy się pod ziemię - mówił ks. dr Józef Kloch, rzecznik prasowy Episkopatu. Kościół w Polsce poważnie traktuje sprawę wykroczeń duchownych ws. pedofilii i jest zainteresowany tym, aby napiętnować, ukarać i nawrócić winnych, ale przede wszystkim troszczyć się o ofiary. - Dlatego też będziemy współpracować ze wszystkimi, którzy chcą chronić dzieci. Jeżeli zajdzie taka konieczność, to będziemy pomagać także organom ścigania - dodał bp Polak.

Episkopat już w 2009 r. opracował wytyczne, m.in. w jaki sposób czynić środowisko szkolne i dziecięce bezpiecznym i jak reagować na ujawnione przypadki wykroczeń duchownych w odniesieniu do osób małoletnich. Oprócz tego są jasne instrukcje z Watykanu, które nakazują sprawę podejrzanego wnikliwie zbadać oraz wysłać dokumentację do Stolicy Apostolskiej.

Reklama

Na konferencji pojawił się też nagłośniony w mediach wątek proboszcza z diecezji warszawsko-praskiej. - Wyjaśnialiśmy to wewnętrznymi kanałami. Stawiane zarzuty nie potwierdziły się - podkreślił ks. dr Wojciech Lipka, kanclerz Kurii Warszawsko-Praskiej. Sprawa oskarżeń wobec duchownego z Warszawy jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby to wynikać z materiału wyemitowanego w TVN. - Te zarzuty mają się nijak do zgromadzonych materiałów. Arcybiskup warszawsko-praski odwołał jednak proboszcza, żeby chronić go przed nagonką medialną - dodał ksiądz kanclerz.

Artur Stelmasiak

Rady parafialne

Szansa na zaangażowanie świeckich

Dane dotyczące specyfiki i zadań parafialnych rad duszpasterskich, ich roli w parafii oraz oceny ich pracy przynoszą materiały Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK). O życie codzienne parafialnej rzeczywistości w Polsce zapytano 41 członków rad duszpasterskich i 27 proboszczów z 3 różnych regionów naszego kraju. Autorzy kierują apel do duchownych, by nie bali się rad parafialnych, bowiem ich ogromnym walorem jest aktywizacja świeckich w życiu Kościoła. Od kilku lat rady duszpasterskie są stałym elementem w życiu parafii. Co więcej, ich liczba wzrosła w ciągu ostatnich 5 lat - w 2008 r. było ich w 20 proc. parafii, obecnie - w 80 proc. Badania wykazały, że w parafiach funkcjonują 2 modele rad - ekspercka i reprezentatywna.

Cudzysłów

Słuszną jest rzeczą, że Bóg przyozdobił Matkę Syna swojego w słoneczną szatę - Dziewica obleczona w słońce! Niewiasta, matka musi być w słońcu, bo kobieta to matka życia, matka rodziny, matka narodu. A matka musi być słoneczna, jasna, królewska.

Droga Narodu polskiego nigdy łatwą nie była, ale może właśnie dzięki temu jesteśmy Narodem z charakterem. Brońmy charakteru narodowego, któremu mocy dodaje charakter chrześcijański, czerpany z Chrystusa.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Sejm RP opowiedział się 27 września br. przeciwko zakazowi aborcji eugenicznej. W pierwszym czytaniu odrzucił obywatelski projekt ustawy, która wprowadza zakaz wykonywania tzw. aborcji eugenicznej, czyli przerywania ciąży z powodu nieuleczalnej choroby płodu. Przed głosowaniem odbyła się gorąca debata, podczas której reprezentująca autorów projektu Kaja Godek wielokrotnie powtarzała, że aborcja eugeniczna sprowadza się do zabijania chorych dzieci. Jej słowa oburzyły Janusza Palikota, który w geście protestu wyszedł z sali.

Komisja Europejska pozwie Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dotyczących jakości i bezpieczeństwa tkanek i komórek ludzkich.

Michaił Chodorkowski - rosyjski biznesmen został laureatem Nagrody Lecha Wałęsy. Wyróżnienie to jest przyznawane od 2008 r.

Śledztwo w sprawie odpowiedzialności urzędników państwowych organizujących loty prezydenta i premiera do Smoleńska w 2010 r. prokuratura ponownie umorzyła. Śledczy nie dopatrzyli się naruszenia prawa.

Prezydium KEP podziela troskę żydowskich gmin wyznaniowych oraz wyznawców islamu o zachowanie i realizację podstawowych praw wolności wyznania i kultu. „Do nich należy również prawo do zachowania swoich obyczajów, w tym rytualnego uboju zwierząt” - czytamy w Oświadczeniu Prezydium KEP.

Raport NIK informuje, że co 3. uczeń przyznaje, iż w polskiej szkole zażywa się narkotyki. - Drastycznie rośnie też liczba związanych z tym przestępstw. Dyrektorzy nie reagują, bo albo nie widzą problemu, albo boją się nadszarpnięcia wizerunku placówki.

W Polsce chorzy na nowotwory żyją najkrócej w Europie. Przyczyna - długie oczekiwanie na wizyty u specjalistów i terminy terapii. Na Mazowszu chorzy na raka czekają na radioterapię nawet 67 dni.

Kolejne kłopoty najnowszych samolotów LOT, Boeingów 787. Po kilku miesiącach użytkowania okazało się, że dwie z pięciu maszyn nie miały filtrów paliwa.

2013-09-30 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

2023-01-05 11:24

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Niedziela, 29 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję