Reklama

Z prasy zagranicznej

37

Wzrost liczby eutanazji

Systematycznie wzrasta liczba przypadków eutanazji w Holandii – informują zachodnie media. Już 3 proc. wszystkich zgonów w tym kraju jest skutkiem zabiegów eutanazyjnych, które zalegalizowano w 2002 r.
Z najświeższych, oficjalnych danych obejmujących 2012 r. wynika, że w tym czasie odebrano życie 4188 osobom. To o pół tysiąca więcej niż w 2011 r. To już szósty kolejny rok wzrostu tej czarnej statystyki. W ostatnim czasie „śmierć na życzenie” stała się jeszcze bardziej dostępna dzięki mobilnym jednostkom eutanazyjnym, które – tak jak pogotowie ratunkowe – jeżdżą do domów ludzi chorych, aby tam wykonywać „zabiegi”, w sytuacji, gdy rodzinny lekarz odmówi podania środka uśmiercającego swojego pacjenta.
Teoretycznie prawo ogranicza przypadki eutanazji do osób nieuleczalnie chorych albo cierpiących ból nie do zniesienia. Praktyka pokazuje jednak, że prawo jest obchodzone – przed tym ostrzegali obrońcy życia w trakcie debaty nad legalizacją eutanazji, której poddawane są niepełnosprawne noworodki, ludzie psychicznie chorzy, a nawet ci, którym pogarsza się wzrok.
Na dodatek wprowadzenie eutanazji spowodowało zanik rozwoju opieki paliatywnej i hospicyjnej. W tej sytuacji te gałęzie medycyny są niepotrzebne.

Śluby będą rozdzielone?

Kościół w Szkocji już myśli o tym, jakie konsekwencje przyniesie ze sobą legalizacja tzw. małżeństw homoseksualnych. Jedną z nich może być konieczność rozdzielenia ceremonii kościelnej i państwowej. Kościół boi się bowiem prób zmuszania duchownych do błogosławieństwa par homoseksualnych i ewentualnych prawnych konsekwencji odmowy.
Do tej pory ślub kościelny był uznawany przez władze państwowe, a duchowny działał niczym urzędnik państwowy i zawarcie wobec niego związku skutkowało w świetle prawa państwowego. Po wejściu kontrowersyjnego prawa pary gejowskie mogłyby żądać od Kościoła błogosławienia ich związku, powołując się na inne, obowiązujące już prawo o zakazie dyskryminacji homoseksualistów i lesbijek. W tej sytuacji odmowa mogłaby za sobą nieść zagrożenie pozwami sądowymi.
Co prawda, brytyjscy legislatorzy mówią o konieczności nowelizacji Aktów Równości, żeby ochronić duchownych wyznań chrześcijańskich przed tego typu roszczeniami, ale nie wiadomo, czy tak się stanie.
Każdego roku w kościołach na Wyspach Brytyjskich zawiera się 8 500 związków małżeńskich.

Reklama

Geje w natarciu

To sukces. Wikariat Rzymu wystosował do jednej z miejskich galerii pismo, w którym żądał zaniechania planowanej wystawy o charakterze gejowskim. Jej częścią miały być zdjęcia homoseksualistów całujących się w rzymskich kościołach. Kościół uznał to za zachowanie prowokacyjne.
Władze galerii, po konsultacji z prawnikami, uznały zasadność żądania i wycofały się z planów przedstawienia wykonanych już fotografii. Prawnicy rzymskiego wikariatu zarzucili twórcom, że wystawa narusza włoską konstytucję, która chroni miejsca kultu jak i uczucia religijne osób wierzących. Ich zdaniem, fotografie skrycie wykonane w rzymskich kościołach, naruszały to prawo.
Oczywiście, reakcja Kościoła jak i wycofanie się samej galerii nie spodobało się aktywistom gejowskim, którzy nazwali skuteczne żądanie kościelnych prawników groteskowym.

Czy świat się obudzi?

Czy świat się wreszcie obudzi i dostrzeże wojnę, jaką z chrześcijaństwem prowadzą islamiści? – pyta po zamachu w pakistańskim Peszawarze komentator brytyjskiego „The Daily Telegraph”.
Dziennikarz podkreśla, że zamach był jedną z największych agresji, jakiej doświadczyli chrześcijanie z rąk muzułmanów nie tylko w Pakistanie, ale i na całym świecie. Przypomnijmy, że zamachowcy zdetonowali ładunki wybuchowe, gdy chrześcijanie wychodzili z kościoła po niedzielnym nabożeństwie. Po tragedii pakistański premier wydał oświadczenie solidarności z wyznawcami Chrystusa. Dziennikarz pyta w tym kontekście czy władze tego kraju zrobiły wystarczająco dużo, a choćby cokolwiek, aby ochronić chrześcijan. Nie widać tego. Autor stwierdza dalej, że za każdy taki atak odpowiedzialni są islamscy fundamentaliści, którzy stanowią tylko cząstkę wyznawców islamu. Podkreśla jednak, że w wielu przypadkach w antychrześcijańską nagonkę włączają się i zwykli, nie połączeni z żadnym ugrupowaniem terrorystycznym, muzułmanie. Winą za to, co się dzieje, dziennikarz obarcza też muzułmańskich duchownych, którzy nie dość jasno i stanowczo potępiają te terrorystyczne akty. Winni są także politycy Zachodu, którzy prześladowanie chrześcijan w krajach o większości muzułmańskiej po prostu ignorują. Dostaje się także samym chrześcijanom na Zachodzie, którzy wolą mówić o zagrożeniach klimatycznych niż o cierpieniach swoich braci w wierze. (pr)

Afryka na celowniku

Islamscy terroryści dokonali ataku w kolejnym, po Kenii, afrykańskim kraju. Tym razem celem stali się nigeryjscy studenci z Yobe, w północno-wschodniej Nigerii. Terrorysta z Boko Haram wtargnął do studenckiego akademika w nocy i zabił 50 młodych ludzi.

2013-10-08 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W grudniu „Niedziela” z wyjątkowymi prezentami!

2022-11-30 08:58

[ TEMATY ]

Niedziela

adwent

Red.

Redakcja „Niedzieli” w każdym z grudniowych wydań tygodnika przygotowała dla swoich Czytelników wyjątkowe prezenty. Pierwszy już 4 grudnia!

W pierwszym grudniowym numerze czytelnik znajdzie „Kolorowanki na Boże Narodzenie”. Skierowany do najmłodszych dodatek, który uczy, bawi, rozwija i ułatwia wprowadzenie dziecka w świat tajemnicy Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: prawdziwe pocieszenie potwierdza, że pełnimy wolę Boga

2022-11-30 09:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas
audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

„Prawdziwe pocieszenie jest swoistym potwierdzeniem, że czynimy to, czego chce od nas Bóg” – stwierdził Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież kontynuując cykl katechez na temat rozeznania poruszył dzisiaj kwestię autentycznego pocieszenia.

Szukając odpowiedzi na pytanie o kryteria prawdziwego pocieszenia Franciszek odwołał się do św. Ignacego z Loyoli, który stwierdza, że „Jeśli w naszych myślach początek, środek i koniec jest całkowicie dobry, zmierzający do tego, co jest w pełni dobre, jest to znak dobrego anioła”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj patronem Głogowa - zaproszenie

2022-12-01 09:00

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Głogów

odpust św. Mikołaja

patron miasta

Wikipedia

Św. Mikołaj

Św. Mikołaj

Decyzją Stolicy Apostolskiej św. Mikołaj został patronem miasta Głogowa. Tegoroczny odpust i uroczystość św. Mikołaja będziemy przeżywali bardzo uroczyście.

Zapraszamy na konferencję poprzedzającą główne obchody, która rozpocznie się 5 grudnia o godz. 10:00 w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie. Jej tytuł to „Święty Mikołaj Biskup patronem miasta Głogowa”. Wezmą w niej udział m.in. profesor historii sztuki bp Michał Janocha, który opowie o ikonografii św. Mikołaja w sztuce Wschodu i Zachodu, oraz ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, który przedstawi „Postać św. Mikołaja, jako przykład dobroczynności dla współczesnych”. Tego samego dnia o godz. 18.30 w kościele pw. Bożego Ciała odbędzie się koncert mikołajowy pt. „Wybrany przez miłość” w wykonaniu chóru Space Of Grace & Goście.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję