Reklama

Niedziela Wrocławska

Pogłębić wiedzę i wiarę

Po wielkim sukcesie, jakim okazały się wykłady otwarte Inicjatywy Akademickiej „Fides et ratio”, comiesięczne spotkania pogłębiające wiedzę i wiarę człowieka podejmują kolejne środowiska. Na Papieskim Wydziale Teologicznym w drugiej połowie października ruszyły dwa nowe cykle spotkań: „Historia Magistra Vitae” oraz „Szkoła duchowości charyzmatycznej”.

Historia Magistra Vitae

Te znane słowa - historia jest nauczycielką życia - organizatorzy starają się przekuć w praktykę. Wspólna inicjatywa Katedry Historii Kościoła na Śląsku Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz Ośrodka Pamięć i Przyszłość ma przybliżyć mieszkańcom historię Dolnego Śląska, przypomnieć o ogromnych dziedzictwie religijnym i kulturowym. Dlatego kolejne spotkania dotyczyć będą m.in. wybitnych postaci regionu, architektury, istotnych wydarzeń oraz miejsc. Szczegóły na stronie internetowej: www.historiamagistravitae.pl.

Najbliższe spotkanie:
14 listopada, godz. 19.00, aula PWT
„Tradycje wykonawcze muzyki religijnej i sakralnej na przykładzie wybranych kompozytorów wrocławskich”
Ks. dr hab. Zdzisław Madej
(W programie przewidziany koncert organowy)

Szkoła duchowości charyzmatycznej

Organizatorzy tego cyklu: Instytut Nauk Biblijnych Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu i Odnowa w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej przygotowali dziewięć sesji. Chcą podczas nich łączyć wiedzę biblijną z doświadczeniem charyzmatycznym. Na każdy miesiąc planowanych jest dwóch prelegentów - osoba duchowna i świecka, by jak najpełniej ukazać istotę charyzmatów zarówno w Piśmie Świętym jak i we wspólnotach. Kolejne spotkania - sesje - nie będą miały charakteru wyłącznie naukowego. Będzie podczas nich również czas na modlitwę uwielbienia.

Najbliższe spotkanie:
16 listopada, godz. 16.00, aula PWT
O nowo narodzeniu (J 3)
Ks. bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski, Andrzej Dziewit

2013-10-29 16:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

30. rocznica śmierci ks. Karla Rahnera – jednego z największych teologów katolickich XX wieku

[ TEMATY ]

teologia

Andy-Nestl / pl.wikipedia.org

Przed 30 laty, 30 marca 1984 r., zmarł ks. Karl Rahner, jeden z największych teologów katolickich XX wieku. Dzieło zmarłego w Innsbrucku światowej sławy jezuity i dogmatyka było i jest różnie interpretowane. On sam zawsze twierdził, że jest „teologiem katolickim, który stara się na nowo przemyśleć nauczanie katolickie w absolutnej wierności wobec urzędu nauczycielskiego”. Krytycy ks. Rahnera, pragnący okryć go złą sławą jako „potomka Lutra”, nie tylko kwestionują jego teologię, lecz także osobiste poglądy na wiarę Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: w Kościele potrzebna jest ekologiczna praca u podstaw

Jest wielka potrzeba pogłębiania świadomości ekologicznej w parafiach, zaktywizowania ich i działalności blisko ludzi – mówił bp Damian Muskus OFM w Krakowie podczas konferencji „Creatio Continua. Czas przełomu”. Krakowski biskup podkreślał, że nauczanie papieża Franciszka nie przekłada się na zaangażowanie Kościoła „w terenie”.

Organizatorami międzynarodowego wydarzenia są Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję