Reklama

Mieszkańcy stolicy mogą wspólnie odmawiać Tajemnice Światła

Nietypowy różaniec u św. Anny

Milena Kindziuk
Edycja warszawska (st.) 1/2003

W czwartkowe wieczory, w kościele akademickim św. Anny w Warszawie, można wspólnie odmawiać różańcowe Tajemnice Światła. Rozważania przygotowują znane postacie życia publicznego, ludzie kultury, nauki, polityki. Tak będzie przez cały Rok Różańca, a więc do października 2003.

Gdy kończy się ostatnia Msza św., w kościele przy Krakowskim Przedmieściu gasną światła, a obok ołtarza pojawiają się świece. - Przy odmawianiu każdej tajemnicy, zapala się kolejny stopień Tajemnicy Światła - wyjaśnia ks. Bogdan Bartołd, rektor kościoła św. Anny. Dostrzega on kryzys modlitwy różańcowej, szczególnie wśród młodzieży, z którą na co dzień pracuje w duszpasterstwie akademickim. - Studenci często mówią mi, że ta modlitwa jest dla nich za trudna, że kojarzy im się z bezmyślnym klepaniem "Zdrowasiek" - opowiada. - I rzeczywiście Różaniec wymaga kontemplacji, jest modlitwą typowo medytacyjną, jakże odległą od życia współczesnego człowieka, który nie ma czasu na skupienie. Tym bardziej więc chciałbym pokazać młodym sztukę modlitwy właśnie za pomocą Różańca. Chciałbym też, by na tę modlitwę przychodziło jak najwięcej mieszkańców Warszawy.
Inspiracją do zorganizowania takiej wspólnej modlitwy stał się papieski list o Różańcu, wydany w ubiegłym roku. Po jego opublikowaniu dyskutowano na ten temat na spotkaniach w duszpasterstwie u św. Anny, analizowano list Ojca Świętego, a także jego osobisty stosunek do tej modlitwy. I wtedy jeden ze studentów wpadł na pomysł, by raz w tygodniu wspólnie odmawiać Tajemnice Światła w kościele. W pierwszy czwartek Adwentu tę inicjatywę wcielono w życie.
Młodzi modlą się na różańcu, jaki przekazał im na ostatniej audiencji Prymas Polski kard. Józef Glemp, który z kolei otrzymał go od Papieża. Kolejne tajemnice odmawiane są przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. - Różaniec bowiem jest modlitwą chrystocentryczną, przez Maryję wpatrujemy się w oblicze Jezusa, który jest zawsze na pierwszym miejscu - tłumaczy Ksiądz Rektor.
Na początku rozważania przygotowywało środowisko akademickie. Teraz natomiast mają w tym pomóc znani ludzie życia publicznego, m.in. prof. Anna Świderkówna, autorka popularnych książek o Biblii, prezydent Warszawy Lech Kaczyński, znany muzyk Jan Budziaszek czy biskupi różnych diecezji Polski.
Po czwartkowej modlitwie różańcowej ks. B. Bartołd spodziewa się - jak mówi - "owoców duchowych". - Mam nadzieję, że nasza modlitwa w intencjach Papieża, Kościoła, naszych rodzin i całego środowiska akademickiego przyniesie wiele dobra i będzie najlepszym akumulatorem do codziennych zajęć - podkreśla. I odwołuje się do własnego doświadczenia, bo sam codziennie odmawia Różaniec. Traktuje go jako niezawodną pomoc i umocnienie w pracy kapłańskiej.
Tradycja modlitwy różańcowej nie jest obca środowisku akademickiemu w kościele św. Anny. Bo choćby w czasie pieszych pielgrzymek na Jasną Górę studenci codziennie odmawiają Różaniec i przygotowują rozważania do kolejnych tajemnic. W tym roku chcieliby wypożyczyć na pielgrzymkę stukilogramowy różaniec z kul armatnich, który znajdzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Zmarł bp Bronisław Dembowski

2019-11-16 10:10

ks. kki / Włocławek (KAI)

Uroczystości pogrzebowe zmarłego dziś biskupa seniora Bronisława Dembowskiego odbędą się w sobotę 23 listopada we Włocławku. Zgodnie z ostatnią wolą, zmarły hierarcha zostanie pochowany w krypcie biskupów we włocławskiej bazylice katedralnej.

wikipedia.org

Uroczystości żałobne rozpoczną się w piątek 22 listopada. Od godz 14.00 odbędzie się modlitewne czuwanie w kurii diecezjalnej we Włocławku. O godz. 14.30 kondukt pogrzebowy wyruszy do katedry, gdzie o godz. 15.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłego biskupa.

Liturgia pogrzebowa rozpocznie się w sobotę 23 listopada w katedrze włocławskiej o godz. 11.00, gdzie po jej zakończeniu trumna z ciałem zostanie złożona w krypcie biskupów włocławskich.

Wieczorem w piątek 22 listopada we wszystkich kościołach diecezji włocławskiej będzie sprawowana Msza św. w intencji zmarłego biskupa seniora.

Urodził się 2 października 1927 r. w Komorowie, powiat Ostrów Mazowiecka. Miał czworo starszego rodzeństwa. W wieku dziesięciu lat został osierocony przez ojca. W 1942 roku jego matka i jedna z sióstr zostały rozstrzelane w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.

Należał do Armii Krajowej. Po Powstaniu Warszawskim znalazł się w Mościcach koło Tarnowa, gdzie w 1946 r. uzyskał maturę. W latach 1946–1950 studiował filozofię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Pisał pracę u profesora Tatarkiewicza. Przez rok pracował w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach jako wychowawca chłopców. W 1950 r. wstąpił do seminarium duchownego w Warszawie. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 sierpnia 1953 r. z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. Był wikariuszem w par. Piastów.

Jesienią 1955 r. rozpoczął studia na Wydziale Filozofii KUL. W 1961 r. uzyskał doktorat w zakresie filozofii teoretycznej. Od końca 1956 r. do marca 1992 r. był rektorem kościoła pw. św. Marcina przy ul. Piwnej w Warszawie i kapelanem mających tam dom zakonny Sióstr Franciszkanek. Od 1957 r. do chwili mianowania biskupem włocławskim był asystentem kościelnym Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Współorganizował ogólnopolskie duszpasterstwo niewidomych i do 1975 r. był duszpasterzem niewidomych w Archidiecezji Warszawskiej.

Od 1962 r. wykładał historię filozofii w ATK. W czerwcu 1969 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w rok później został powołany na stanowisko docenta w ATK. W tym samym roku rozpoczął wykłady z historii filozofii w Warszawskim Seminarium Duchownym.

W 1981 r. został profesorem nadzwyczajnym. Profesorem zwyczajnym jest od 1990 r. Od 1982 r. był dziekanem Akademickiego Studium Teologii Katolickiej, które w 1988 r. stało się Papieskim Wydziałem Teologicznym. Po ogłoszeniu stanu wojennego w 1981 r. przy współpracy ks. Dembowskiego przy kościele św. Marcina zawiązał się Prymasowski Komitet Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności. Od 1984 r. ks. Dembowski był Krajowym Duszpasterzem Ruchu Odnowy w Duchu Świętym.

W 1988 r. ks. Dembowski brał udział w obradach tzw. Okrągłego Stołu. 25 marca 1992 r. została ogłoszona decyzja Ojca Świętego Jana Pawła II o mianowaniu ks. Dembowskiego biskupem włocławskim, święcenia przyjął 20 kwietnia 1992 r. Jako biskup był członkiem Rady Naukowej konferencji Episkopatu Polski (KEP), Rady ds. Ekumenizmu, ds. Apostolstwa Świeckich, ds. Dialogu Religijnego, przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi (1996–2004), współprzewodniczącym Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Rzymskokatolickim i Kościołem Starokatolickim Mariawitów, był nadal od 1984 r. Krajowym Duszpasterzem Odnowy w Duchu Świętym, był członkiem Międzynarodowej Rady Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej (ICCRS) od 1991 do 2001, asystentem kościelnym Rady Ruchów Katolickich w Polsce.

Jako biskup włocławski utworzył 16 nowych parafii, reerygował kapitułę przy kolegiacie sieradzkiej (1993), dokończył przerwany przez śmierć biskupa Jana Zaręby (1986) II Synod Diecezji Włocławskiej i promulgował jego dekrety (1994), utworzył trzy wikariaty duszpasterskie (1993) i dokonał nowej organizacji dekanatów (1994), erygował Radę Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich (1999).

Bp Dembowski zamknął też proces informacyjny 108 męczenników II Wojny Światowej (1996). 25 marca 2003 r. ogłoszono nominację jego następcy bp. Wiesława Alojzego Meringa.

Od 26 kwietnia 2003 r. biskup Bronisław Dembowski był biskupem seniorem. Pełnił następujące funkcje w KEP: był członkiem Rady ds. Ekumenizmu, współprzewodniczącym Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Rzymskokatolickim i Kościołem Starokatolickim Mariawitów, a od 2004 r. Delegatem KEP ds. Odnowy w Duchu Świętym.

Zmarł w nocy w szpitalu we Włocławku. Miał 92 lata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wygrany mecz Polaków w Izraelu

2019-11-16 22:38

red/wolityce.pl

W przedostatnim meczu eliminacji mistrzostw Europy gr. G Polska gra w Jerozolimie z Izraelem. W związku z tym, że awans na Euro mamy zapewniony, trener Jerzy Brzęczek zdecydował się posadzić na ławce rezerwowych Kamila Grosickiego i przede wszystkim kapitana Roberta Lewandowskiego.

PZPN

Wygrywamy 2:1.

Podopieczni Jerzego Brzęczka triumfują w Jerozolimie, przez dłuższy fragment meczu Polacy bardzo dobrze się prezentowali, obniżka formy przyszła w końcowych minutach.

Reprezentacja Polski pokonała 2:1 (1:0) Izrael i zapewniła sobie zwycięstwo w grupie G eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Bramki dla Biało-Czerwonych strzelili Grzegorz Krychowiak i Krzysztof Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem