Reklama

Mieszkańcy stolicy mogą wspólnie odmawiać Tajemnice Światła

Nietypowy różaniec u św. Anny

Milena Kindziuk
Edycja warszawska (st.) 1/2003

W czwartkowe wieczory, w kościele akademickim św. Anny w Warszawie, można wspólnie odmawiać różańcowe Tajemnice Światła. Rozważania przygotowują znane postacie życia publicznego, ludzie kultury, nauki, polityki. Tak będzie przez cały Rok Różańca, a więc do października 2003.

Gdy kończy się ostatnia Msza św., w kościele przy Krakowskim Przedmieściu gasną światła, a obok ołtarza pojawiają się świece. - Przy odmawianiu każdej tajemnicy, zapala się kolejny stopień Tajemnicy Światła - wyjaśnia ks. Bogdan Bartołd, rektor kościoła św. Anny. Dostrzega on kryzys modlitwy różańcowej, szczególnie wśród młodzieży, z którą na co dzień pracuje w duszpasterstwie akademickim. - Studenci często mówią mi, że ta modlitwa jest dla nich za trudna, że kojarzy im się z bezmyślnym klepaniem "Zdrowasiek" - opowiada. - I rzeczywiście Różaniec wymaga kontemplacji, jest modlitwą typowo medytacyjną, jakże odległą od życia współczesnego człowieka, który nie ma czasu na skupienie. Tym bardziej więc chciałbym pokazać młodym sztukę modlitwy właśnie za pomocą Różańca. Chciałbym też, by na tę modlitwę przychodziło jak najwięcej mieszkańców Warszawy.
Inspiracją do zorganizowania takiej wspólnej modlitwy stał się papieski list o Różańcu, wydany w ubiegłym roku. Po jego opublikowaniu dyskutowano na ten temat na spotkaniach w duszpasterstwie u św. Anny, analizowano list Ojca Świętego, a także jego osobisty stosunek do tej modlitwy. I wtedy jeden ze studentów wpadł na pomysł, by raz w tygodniu wspólnie odmawiać Tajemnice Światła w kościele. W pierwszy czwartek Adwentu tę inicjatywę wcielono w życie.
Młodzi modlą się na różańcu, jaki przekazał im na ostatniej audiencji Prymas Polski kard. Józef Glemp, który z kolei otrzymał go od Papieża. Kolejne tajemnice odmawiane są przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. - Różaniec bowiem jest modlitwą chrystocentryczną, przez Maryję wpatrujemy się w oblicze Jezusa, który jest zawsze na pierwszym miejscu - tłumaczy Ksiądz Rektor.
Na początku rozważania przygotowywało środowisko akademickie. Teraz natomiast mają w tym pomóc znani ludzie życia publicznego, m.in. prof. Anna Świderkówna, autorka popularnych książek o Biblii, prezydent Warszawy Lech Kaczyński, znany muzyk Jan Budziaszek czy biskupi różnych diecezji Polski.
Po czwartkowej modlitwie różańcowej ks. B. Bartołd spodziewa się - jak mówi - "owoców duchowych". - Mam nadzieję, że nasza modlitwa w intencjach Papieża, Kościoła, naszych rodzin i całego środowiska akademickiego przyniesie wiele dobra i będzie najlepszym akumulatorem do codziennych zajęć - podkreśla. I odwołuje się do własnego doświadczenia, bo sam codziennie odmawia Różaniec. Traktuje go jako niezawodną pomoc i umocnienie w pracy kapłańskiej.
Tradycja modlitwy różańcowej nie jest obca środowisku akademickiemu w kościele św. Anny. Bo choćby w czasie pieszych pielgrzymek na Jasną Górę studenci codziennie odmawiają Różaniec i przygotowują rozważania do kolejnych tajemnic. W tym roku chcieliby wypożyczyć na pielgrzymkę stukilogramowy różaniec z kul armatnich, który znajdzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Reklama

Ruszyły zapisy na modlitewne wydarzenie „Polska pod Krzyżem”

2019-07-17 14:24

Magdalena Kowalewska-Wojtak

Organizatorzy Wielkiej Pokuty i Różańca do Granic 14 września zapraszają na górę Świętego Krzyża w diecezji sandomierskiej wszystkich, którzy chcą postawić krzyż w centrum swojego życia i Polski.

materiały prasowe

- Pragniemy zaprosić Polaków w kraju i za granicą do tego, aby wyznali wiarę w Jezusa Chrystusa, nawrócili się i postawili krzyż w centrum swojego życia. Zapraszamy do budowania społeczeństwa miłości w Polsce i Europie - mówi jeden z współorganizatorów modlitewnego czuwania Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta. Tłumaczy, że celem wydarzenia jest zatrzymanie tego wszystkiego, co nas frustruje i męczy, co staje się tematami pierwszych stron gazet. - Do odnowy w naszym społeczeństwie potrzeba Jezusa Chrystusa i Jego Krzyża. Chcemy przypomnieć, że początkiem naszej współczesnej cywilizacji i państwa polskiego jest Chrystus, który umarł za nas krzyżu - dodaje Maciej Bodasiński.

- Mimo osób żyjących głęboką wiarę, wśród większości katolików prawdziwy krzyż jest odrzucany. Na całym świecie atak na Kościół nabiera na sile, tracimy młodzież, coraz częściej rozpadają się związki małżeńskie, a na ulicach naszych miast dokonują się publicznie grzechy - mówi „Niedzieli” Lech Dokowicz z Fundacji Solo Dias Basta.  Organizatorzy wskazują, że duchowe zwycięstwo może przyjść tylko przez Chrystusowy krzyż. 

- Celem tego wydarzenia jest to, aby rany, które pojawiają się w Kościele leczyć przez modlitwę. Chcemy, aby jak najwięcej świeckich i kapłanów stanęło razem pod krzyżem. Przez modlitwę chcemy ożywiać życie sakramentalne w Polsce i przywracać szacunek do stanu kapłańskiego - podkreśla Maciej Bodasiński.

Wydarzenie odbędzie się w najstarszym polskim sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Nowej Słupi. Gospodarzami modlitewnego spotkania „Polska pod Krzyżem” będą Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Organizatorzy modlitewnego czuwania chcą, aby w sanktuarium, w którym modlił się przed wyruszeniem pod Grunwald król Władysław Jagiełło, przybyło jak najwięcej Polaków .

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w sanktuarium na stronie internetowej www.polskapodkrzyzem.pl rozpoczęły się zapisy. Każda z zarejestrowanych osób otrzyma bezpłatną wejściówkę i indywidualny kod QR. - Jeśli okaże się, że frekwencja dopisuje, będziemy otwierać kolejne punkty modlitewne wokół Góry Świętego Krzyża - tłumaczy Maciej Bodasiński. Zaznacza, że wydarzenie ma być zachętą dla innych, aby w różnych miejscach Polski tego dnia organizowali się na modlitwie i adoracji krzyża.

Na stronie internetowej wydarzenia znajduje się mapa, gdzie poszczególne grupy, zakony czy parafie mogą zgłaszać swoją duchową łączność.- To wydarzenie ma prowadzić nas ku pokojowi i jedności oraz otwierać na działanie łaski Bożej - dodaje Bodasiński.

Teren wokół sanktuarium należy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. - Chcemy z wielkim jego poszanowaniem i we współpracy z władzami parku przeprowadzić to spotkanie - mówi Maciej Bodasiński. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie nie zagrozi przyrodzie. Posługujący wolontariusze zobowiązali się, że posprzątają teren na Łysej Górze, najpóźniej do następnego dnia. Ponadto planowana jest kampania informacyjna na temat ekologicznego charakteru świętokrzyskiego wydarzenia.

Modlitwa rozpocznie się w południe w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września. Zaplanowano liczne konferencje i świadectwa, a także procesyjne przejście pod Krzyż. W sanktuarium będzie można wyspowiadać się. Centralnym punktem będzie Msza św., której będzie przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. Spotkanie zakończy się nocnym czuwaniem modlitewnym, które potrwa do następnego dnia, kiedy to przypada  wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej.

Wydarzenie organizuje Fundacja Solo Dias i Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Patronat medialny nad modlitewnym spotkaniem „Polska pod Krzyżem” objął Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

W 2016 roku Wielka Pokuta na Jasnej Górze zgromadziło ok. 150 tys. wiernych. Z kolei w organizowanym w "Różańcu do Granic" w ponad 20 przygranicznych diecezjach, gdzie znajdowało się kilkaset punktów modlitwy uczestniczyło, około miliona osób.

Magdalena Kowalewska-Wojtak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowy członek Papieskiej Akademii Nauk

2019-07-22 20:36

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Papież Franciszek mianował nowego członka Papieskiej Akademii Nauk. Został nim urodzony w Rumunii niemiecki naukowiec Stefan Walter Hell, laureat Nagrody Nobla.

Krzysztof Hawro

Nowy członek Papieskiej Akademii Nauk doktoryzował się z fizyki na uniwersytecie w Heidelbergu. Następnie pracował w Turku w Finlandii oraz w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii. Od 2002 r. jest dyrektorem Instytutu Maxa Plancka w Getyndze, a od 2017 także w Heidelbergu. W 2014 r. wraz z dwoma innymi uczonymi otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za rozwój mikroskopii fluorescencyjnej.

Stefan Walter Hell ma 57 lat, jest żonaty i ma czworo dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem