Reklama

Przed finałem Konkursu Biblijnego

Spotkanie młodych z Biblią

Już po raz siódmy finaliści diecezjalni Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej spotkali się na Jasnej Górze. Mający formę wspólnej modlitwy i warsztatów zjazd stanowił formacyjne i merytoryczne przygotowanie do czerwcowego finału, ale także integrację jego uczestników z całego kraju.

Data spotkania od początku została wyznaczona na 13 maja – dzień cudownego ocalenia życia Jana Pawła II. To właśnie Matce Bożej Jasnogórskiej święty Papież Polak ofiarował przestrzelony pas swojej sutanny. Ta jedna z najcenniejszych relikwii wielkiego jasnogórskiego pielgrzyma znajduje się obok Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Reklama

Na program Spotkania Młodych z Biblią złożyła się przede wszystkim wspólna modlitwa w Kaplicy Matki Bożej. Mszy św. przewodniczył ks. Ryszard Umański, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie, asystent kościelny miejscowego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Po Eucharystii młodzi poprowadzili modlitwę różańcową z rozważaniami Jana Pawła II.

Wspólną modlitwę poprzedziły konferencje i zwiedzanie Jasnej Góry „śladami Jana Pawła II”. Młodzi obejrzeli wystawę darów wotywnych, przygotowaną specjalnie w związku z kanonizacją Papieża Polaka. Wyjątkowym momentem było spotkanie z Joanną Wroną, mamą Glorii Marii cudownie uzdrowionej za wstawiennictwem Jana Pawła II.

Młodzież otrzymała „kieszonkowe” Ewangelie jako „dar i zadanie”, by Biblia była codzienną księgą w ich życiu. To odpowiedź organizatorów na propozycję papieża Franciszka, który zachęca, by Pismo Święte nosić przy sobie i jak najczęściej „karmić się” Bożym Słowem.

Reklama

Uczestnicy konkursu biblijnego udali się do Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy, gdzie przy ognisku i podczas wędrówki po Sokolich Górach mogli doświadczyć radości wspólnoty Kościoła i umocnienia w wierze. W Olsztynie odbyły się także warsztaty dotyczące tematu tegorocznej edycji konkursu – Ksiąg Królewskich i Ewangelii wg św. Marka. Poprowadzili je bibliści: ks. dr Roman Mazur, salezjanin, i ks. dr Mariusz Szmajdziński. O tym, że Pismo Święte jest Księgą Życia przekonywał ks. dr Jacek Molka, redaktor „Niedzieli”.

W tegorocznym spotkaniu wzięło udział ponad 150 osób. Byli to finaliści diecezjalni konkursu – po troje najlepszych uczniów z każdej diecezji – którzy przygotowują się do finału biblijnych zmagań. Odbędzie się on 2 i 3 czerwca br. w Niepokalanowie. Towarzyszyli im także ich opiekunowie: nauczyciele i rodzice, a także koordynatorzy konkursu, którzy pragną wspólnie modlić się i budować jedność.

Od 18 lat organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

2014-05-27 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: modlitwa za żołnierzy z okazji Święta Wojsk Lądowych

2021-09-24 11:57

[ TEMATY ]

wojsko

Poznań

bp Józef Guzdek

żołnierze

ordynariat.wp.mil.pl

„Dziś trzeba powtórzyć nawoływanie do stawania w obronie honoru i dobrego imienia polskiego żołnierza, który z narażeniem zdrowia i życia strzeże granic ojczystego domu i służy sprawie pokoju tutaj i poza jego granicami” – mówił abp gen. Józef Guzdek z okazji Święta Wojsk Lądowych w poznańskiej katedrze.

Uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem administratora apostolskiego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego koncelebrował bp Szymon Stułkowski, poznański biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję