Reklama

Historia

Warszawa: w Cytadeli odsłonięto epitafium z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej

Jednym z najważniejszych fundamentów wolnej Polski było dochodzenie prawdy o Katyniu i umacnianie pamięci o zbrodni katyńskiej - powiedział dziś prezydent Bronisław Komorowski w warszawskiej Cytadeli, gdzie w powstającym Muzeum Katyńskim odsłonięte zostało epitafium z nazwiskami ofiar NKWD zamordowanych w 1940 r. Podczas poprzedzającej odsłonięcie epitafium uroczystości modlitwie w intencji pomordowanych przewodniczył bp Józef Guzdek, Biskup Polowy Wojska Polskiego. Dziś w Warszawie odbywają się uroczyste obchodu 75. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

2014-09-17 16:45

[ TEMATY ]

Katyń

WIKIPEDIA

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania "Mazurka" Dąbrowskiego. Przybyłych na Cytadelę gości przywitał prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego. Prof. Wawer zwrócił szczególną uwagę na liczną reprezentację członków korpusu dyplomatycznego, obecnych na uroczystości, wyraził nadzieję, że jest to dowód na to, że prawda o zbrodni katyńskiej nie jest wyłącznie sprawą Polski.

- Jednym z najważniejszych fundamentów wolnej Polski było dochodzenie prawdy o Katyniu i umacnianie pamięci o zbrodni katyńskiej – powiedział Bronisław Komorowski. Przypomniał, że prawda o zbrodni katyńskiej była istotnym elementem polityki prowadzonej przez rząd Tadeusza Mazowieckiego, z którym w listopadzie 1989 roku odwiedził cmentarz w Katyniu.

Dodał, że była to ważna wizyta i wielkie, choć bolesne przeżycie. - Z jednej strony było poczucie wielkiego polskiego triumfu, że pierwszy polski niekomunistyczny premier zaczyna swoje urzędowanie, swoją nową władzę od wizyty w Katyniu, na grobach polskich ofiar zbrodni stalinowskiej. A z drugiej strony widok tego cmentarza bolał, bo był sam w sobie przecież przypomnieniem i zakłamania, i oszustwa, i kamuflowania prawdy o Katyniu – podkreślił prezydent.

Reklama

Bronisław Komorowski przypomniał, że jako wiceminister obrony narodowej przyczynił się do utworzenia zalążków Muzeum Katyńskiego, które włączone zostało do Muzeum Wojska Polskiego. - To był rok 1993, kiedy powstało Muzeum Katyńskie w wyniku decyzji, że to Wojsko Polskie, które świadomie wracało do tradycji, do roli fundamentu polskiej niepodległości i obrońcy polskiej wolności tak jak ci, którzy zginęli w Katyniu - objęło swoisty i patronat, i pierwszeństwo w działaniach na rzecz utrwalenia tej pamięci, także poprzez uczynienie Muzeum Katyńskiego częścią Muzeum Wojska Polskiego – powiedział.

Przypomniał także, że wojsko włączyło się w budowę Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, poprzez zbieranie łusek od pocisków artyleryjskich, z których m.in. odlano pomnik.

Wspominając historię upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej Komorowski przywołał rok 2000 i otwarcie cmentarzy w Charkowie, Katyniu i Miednoje, przypomniał, że przed dwoma laty otwarty został czwarty cmentarz, w Bykowni pod Kijowem. Przywołał osobę Andrzeja Przewoźnika, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej, który w walny sposób przyczynił się do powstania nekropolii.

Prezydent podkreślił, że w kwestii upamiętnienia ofiar zbrodni NKWD jest jeszcze wiele do zrobienia, w tym kontekście wspomniał m. In. o białoruskiej liście katyńskiej.

Podczas uroczystości Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przekazał prof. Wawrowi listę ofiar zbrodni katyńskiej oraz symbolicznie trzy przedmioty odnalezione w dołach śmierci.

Modlitwę w intencji pomordowanych na Wschodzie poprowadził bp polowy WP Józef Guzdek. Wraz z nim modlili się bp Jerzy Pańkowski, prawosławny ordynariusz wojskowy, bp Mirosław Wola, naczelny ewangelicki duszpasterz wojskowy oraz rabin Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski. – Niech ta dzisiejsza modlitwa będzie umacnianiem nadziei, że poznamy prawdę, a prawda nas wyzwoli od nienawiści, od lęku o przyszłość, od uprzedzeń. Niech uzdrowiona prawdą pamięć o naszej historii będzie nauczycielką życia. Wszystkie trudne i ważne sprawy te sprzed wielu lat i te z chwili obecnej powierzajmy Bożej Opatrzności – powiedział bp Guzdek.

Po modlitwie prezydent odsłonił epitafium z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej. Podczas uroczystości Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP odśpiewał „Modlitwę obozową”, nieformalny hymn sybiraków.

W uroczystościach uczestniczyli minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Izabela Sariusz-Skąpska, prezes Federacji Rodzin Katyńskich, członkowie stowarzyszeń i środowisk związanych z pielęgnowaniem pamięci o zbrodni katyńskiej, ludzie świata kultury i nauki, m.in. Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz.

Muzeum Katyńskie jest oddziałem Muzeum Wojska Polskiego. Zostało powołane w 1993 r. dzięki determinacji środowisk katyńskich. Muzeum od samego początku utrzymuje MON, które współpracuje ze środowiskiem Rodzin Katyńskich oraz Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Prace przy budowie nowej siedziby muzeum zaczęły się w październiku 2013 r. Znajdzie się ona w ogromnej kaponierze cytadeli - tak nazywana jest potężna ceglana budowla przylegająca do wału obronnego cytadeli, służąca pierwotnie do ostrzeliwania fosy, podejść i międzypól.

Projekt aranżacji muzeum został wyłoniony w konkursie rozstrzygniętym 8 kwietnia 2010 r. Autorem plastycznej ekspozycji oraz instalacji zewnętrznych jest Jerzy Kalina. Zgromadzone pamiątki eksponowane w powstającym muzeum zajmą dwie kondygnacje kaponiery. Znajdą tam swoje miejsce przedmioty odnalezione przy ciałach ofiar oficerów wojska i policji zamordowanych przez NKWD. W sumie ponad 26 tys. przedmiotów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstała Mapa Pamięci Zbrodni Katyńskiej

2019-12-20 14:55

[ TEMATY ]

Katyń

zbrodnia katyńska

Powstał nowy portal poświęcony pamięci o Zbrodni Katyńskiej. Katyn.PolskiSwiat.online koncentruje uwagę na miejscach upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej i jest pierwszym portalem prezentującym tablice i pomniki katyńskie w oparciu o lokalizację. Dzięki temu powstała pierwsza „Mapa Pamięci Zbrodni Katyńskiej na Świecie”.

Do dziś zilustrowano przeszło 300 miejsc na całym świecie: pomników, tablic pamięci, witraży, malowideł. – Wyszukanie miejsc pamięci Zbrodni Katyńskiej na świecie – poza najbardziej znanymi – okazało się dużym wyzwaniem. Dotarcie do informacji było niezwykle trudne. Z pewnością nie udało nam się znaleźć wszystkich miejsc, dlatego gorąco prosimy o zgłaszanie tych, których na mapach brakuje – mówi Mirosław Banach, prezes fundacji.

Oprócz popularyzowania wiedzy o Zbrodni Katyńskiej celem projektu jest docenienie wysiłku tysięcy Polaków, dzięki którym pamięć o Zbrodni Katyńskiej przetrwała i trafia dziś do nowych pokoleń na całym świecie. Galeria jest też drogowskazem dla Polaków podróżujących po świecie. Projekt wspiera turystykę „z nutą patriotyzmu”. Jesteś w nowym miejscu? – zobacz, może niedaleko jest miejsce pamięci, które warto odwiedzić.

Naszym marzeniem jest też, by ta mapa pamięci pozwoliła zidentyfikować rejony, gdzie takich miejsc wciąż brakuje, a gdzie mamy prężnie działającą Polonię. Chcielibyśmy inspirować, by tak ważnych dla Polaków – i ludzkości – miejsc powstawało więcej – dodaje Mirosław Banach.

Mapa Pamięci Zbrodni Katyńskiej to tematyczne uzupełnienie portalu – PolskiSwiat.online – w ramach którego Fundacja „Polskie Maki” tworzy mapy „tego co polskie za granicą”.

Do dziś na 9 mapach umieszczono już przeszło 8 tysięcy miejsc na całym świecie: pomników, miejsc pamięci, dzieł sztuki polskich artystów, polskich bibliotek, teatrów, klubów sportowych, stowarzyszeń polonijnych, polskich sklepów i restauracji. – Polski Świat online to „żywa” bazy danych. Każdy, kto zna miejsca, których na mapach brakuje, powinien je zgłosić. Dzięki temu wspólnie osiągniemy cel, jakim jest kompletna baza „tego co polskie za granicą”. Zapraszamy także chętnych do współpracy w ramach wolontariatu w charakterze lokalnych redaktorów portalu – dodaje Mirosław Banach.

CZYTAJ DALEJ

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za obronę małżeństwa i rodziny

2020-01-15 09:13

[ TEMATY ]

pomoc

CŻiR

Prof. Ewa Budzyńska podczas zajęć o rodzinie przywołała badania naukowe mówiące o negatywnych skutkach wychowywania dzieci przez pary jednopłciowe. Między innymi za tę wypowiedź grozi jej kara dyscyplinarnej nagany. Centrum Życia i Rodziny przygotowało petycję do władz uczelni w obronie wieloletniej pracownik naukowej Uniwersytetu Śląskiego. Można ją podpisać na stronie internetowej Zobacz

Podczas zajęć prowadzonych dla studentów Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ewa Budzyńska przywołała badania naukowe na temat negatywnych skutków wychowywania dzieci przez pary homoseksualne. Miała również wyrazić swój krytyczny stosunek do eutanazji. Na skutek skargi grupy studentów, Rzecznik Dyscyplinarny Uniwersytetu Śląskiego wszczął postępowanie wyjaśniające. Pomimo złożenia przez prof. Ewę Budzyńską obszernych wyjaśnień, zażądał od Komisji Dyscyplinarnej dla nauczycieli akademickich ukarania prof. Budzyńskiej karą dyscyplinarnej nagany.

W jej obronie stanęło Centrum Życia i Rodziny, które przygotowało apel do władz Uniwersytetu Śląskiego, aby natychmiast zakończyły postępowanie dyscyplinarne wobec prof. Ewy Budzyńskiej, a także publicznie przeprosiły za potraktowanie jej w sposób niezwykle upokarzający dla naukowca ze znaczącym dorobkiem naukowym. W obronę prof. Ewy Budzyńskiej zaangażowali się również prawnicy Instytutu Ordo Iuris, którzy reprezentują ją w postępowaniu i domagają się jej uniewinnienia.

„Wszystko wskazuje, że oskarżenia wobec prof. Budzyńskiej stanowią część kampanii zastraszania wykładowców uniwersyteckich, którzy ośmielają się stawać w obronie rodziny i podejmują polemikę z postulatami ideologii gender i organizacji LGBTQ”
– czytamy w petycji, którą można podpisać na stronie internetowej Zobacz.

Autorzy apelu do władz Uniwersytetu Śląskiego podkreślają, że prof. Ewa Budzyńska podczas zajęć ze studentami stanęła w obronie małżeństwa i rodziny, a więc wartości chronionych przez konstytucję. Co więcej, jej postawa została określona jako tzw. homofobia, pomimo tego, że posługiwała się definicją małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety – zgodną z tą obowiązującą w polskim systemie prawnym. „Stanowczo nie zgadzam się, by za obronę małżeństwa i rodziny udzielano nagany!” – podkreślają autorzy apelu, którzy zachęcają do wstawienia się za prof. Ewą Budzyńską i złożenia swojego podpisu pod petycją do władz uczelni.

„Uniwersytet Śląski powinien być ostoją wolności słowa i swobody prowadzenia badań naukowych oraz przykładem stosowania jednakowych standardów i wymogów etycznych wobec wszystkich członków społeczności akademickiej, a nie trybuną propagandową agresywnych grup lobbystycznych czy ideologii uderzających w małżeństwo i rodzinę!” – napisano w treści apelu do władz uczelni, znajdującym się na stronie Zobacz.

Centrum Życia i Rodziny zachęca również do poparcia petycji do wicepremiera Gowina o obronę wolności słowa na polskich uniwersytetach poprzez wprowadzenie zmian w przepisach prawa chroniących nauczycieli akademickich przed podobnymi szykanami. Apel do ministra nauki i szkolnictwa wyższego jest dostępny bezpośrednio po podpisaniu petycji w obronie prof. Ewy Budzyńskiej.

Źródło: Centrum Życia i Rodziny, bronmyprofesor.pl

CZYTAJ DALEJ

Indie: profanacja Najświętszego Sakramentu

2020-01-22 20:42

[ TEMATY ]

profanacja

Najświętszy Sakrement

Indie

davideucaristia/pixabay.com

W kościele św. Franciszka z Asyżu w Bengaluru – stolicy stanu Karnataka w południowo-zachodnich Indich, doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Konsekrowane hostie zostały rozrzucone po posadzce. „Jestem zaszokowany i przepełniony bólem” – powiedział metropolita tamtejszej archidiecezji abp Peter Machado na wieść o tym wydarzeniu.

Sprawcy tego czynu nie ukradli nic z kościoła, stąd przypuszcza się, że chodziło im o zniszczenie świątyni i jej profanację. Arcybiskup wezwał wszystkich wiernych do zadośćuczynienia i najbliższy piątek 24 stycznia wyznaczył w archidiecezji dniem szczególnej adoracji, uwielbienia i przepraszania Jezusa eucharystycznego za popełniony czyn.

„Proszę wszystkich proboszczów i kapelanów, aby przez cały dzień w kościołach był wystawiony Najświętszy Sakrament, aby wszyscy wierni mogli się przed Nim pomodlić” – zaapelował hierarcha.

Zachęcił także do modlitwy w intencji sprawców tego haniebnego czynu, który obraża uczucia religijne wszystkich katolików.

Jedna z organizacji indyjskich zajmujących się obroną praw chrześcijan w tym kraju (United Christian Forum Human Rights – UCFHR) podała przy okazji, że w pierwszych dziewiętnastu dniach stycznia tego roku doszło już do 17 przypadków przemocy wobec chrześcijan. M.in. aresztowano jednego pastora, doszło do kilku aktów przemocy fizycznej oraz w kilku przypadkach zabroniono chrześcijanom spełniania funkcji religijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję