Reklama

Z Watykanu

2014-09-30 15:12


Niedziela Ogólnopolska 40/2014, str. 4

Grzegorz Gałązka

Watykańskie święto seniorów

Franciszek i Benedykt XVI na spotkaniu z osobami starszymi

Z udziałem kilkudziesięciu tysięcy wiernych z ponad 20 krajów świata 28 września br. odbyło się w Watykanie spotkanie dziadków i osób starszych z papieżem Franciszkiem. – Maryja wskazuje nam drogę: drogę spotkania między młodymi a starszymi wiekiem – powiedział papież Franciszek podczas Eucharystii i wezwał do dialogu między pokoleniami. Wcześniej odbyło się dwugodzinne spotkanie na Placu św. Piotra, w którym wziął udział serdecznie witany przez zgromadzonych papież senior Benedykt XVI.

Podczas spotkania papież Franciszek powiedział, że „starość jest czasem łaski, kiedy Pan Bóg wzywa nas ponownie, abyśmy zachowali wiarę i przekazywali ją, byśmy się modlili, zwłaszcza modlitwą wstawienniczą. Starcy mają wielki dar rozumienia najtrudniejszych sytuacji, a kiedy się modlą, ich modlitwa ma wielką siłę, jest przemożna”.

Franciszek zaznaczył, że bycie dziadkiem i babcią, możliwość oglądania dzieci swoich dzieci jest błogosławieństwem. Jest to też jednak wielkie zadanie. Trzeba przekazywać życiowe doświadczenie, historię rodziny, społeczności, narodu; dzielić się mądrością i własną wiarą. Dlatego – jak powiedział Ojciec Święty – szczęśliwe są rodziny, które mają blisko siebie dziadków i babcie. Papież pamiętał też o osobach starszych, które pozostały same. – W takich sytuacjach – stwierdził Papież – przydatne są domy starców, pod warunkiem, że są naprawdę domami, a nie więzieniami, i że służą starcom, a nie czyimś interesom.

Reklama

Prośba Papieża Franciszka

Modlitwa w intencji synodu

W Rzymie 5 października br. rozpocznie się III Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat: „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”. Wierni, szczególnie w rodzinach, mogą łączyć się w modlitwie w intencji synodu. Sekretariat synodu zachęca do odmawiania napisanej przez papieża Franciszka Modlitwy do Świętej Rodziny:

Jezu, Maryjo i Józefie,
w Was kontemplujemy
blask prawdziwej miłości,
do Was zwracamy się z ufnością.

Święta Rodzino z Nazaretu,
uczyń także nasze rodziny
środowiskami komunii i wieczernikami modlitwy,
autentycznymi szkołami Ewangelii
i małymi Kościołami domowymi.

Święta Rodzino z Nazaretu,
niech nigdy więcej w naszych rodzinach
nikt nie doświadcza
przemocy, zamknięcia i podziałów:
ktokolwiek został zraniony albo zgorszony,
niech szybko zazna pocieszenia i uleczenia.

Święta Rodzino z Nazaretu,
oby przyszły synod biskupów
mógł przywrócić wszystkim świadomość
sakralnego i nienaruszalnego charakteru rodziny,
jej piękna w Bożym zamyśle.

Jezu, Maryjo i Józefie,
usłyszcie, wysłuchajcie naszego błagania.

Ojciec Święty do Polaków

Podziękowanie za modlitwę

Pozdrawiam serdecznie polskich pielgrzymów. Bracia i siostry, bardzo dziękuję wam za duchowe wsparcie podczas mojej pielgrzymki do Albanii. Po latach ateistycznego reżimu, prześladowań, ten kraj cieszy się dzisiaj pokojowym współistnieniem wiernych różnych religii. Niech będzie ono wyzwaniem dla innych narodów żyjących w stanie wojny, by wyrzekły się nienawiści i we wzajemnym dialogu znalazły drogi pojednania. Niech Bóg pozwoli wszystkim cieszyć się pełnym pokojem, który nam dał Pan nasz, Jezus Chrystus. Z serca wam błogosławię.

Audiencja generalna, 24 września 2014 r.

Papieskie przesłanie

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Obchodom najbliższego Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, który przypada w Kościele 18 stycznia 2015 r., będzie towarzyszył temat: „Kościół bez granic matką wszystkich”. W Watykanie zaprezentowano tekst papieskiego orędzia z tej okazji.

Ojciec Święty wskazuje w dokumencie na ewangeliczne wymogi naśladowania Jezusa w trosce o najbardziej potrzebujących, którym głosi się Dobrą Nowinę. Tę misję stara się pełnić Kościół, a wśród współczesnych ubogich migranci i uchodźcy stanowią grupę szczególnie widoczną. Papież podkreśla przy tym dwa aspekty owej misji: bezgraniczność i macierzyńskość.

Z twittera Papieża Franciszka

Jezus rozumie nasze słabości, nasze grzechy; przebacza nam, jeśli my pozwalamy sobie przebaczyć.

Reklama

Ks. Kancelarczyk: TK powinien się wypowiadać nt. wartości życia bez zająknięcia

2019-11-13 15:00

ar, lk / Warszawa (KAI)

Wartość życia nie powinna podlegać żadnym rozgrywkom politycznym. Na temat wartości życia takie gremium jak Trybunał Konstytucyjny powinno się wypowiadać bez zająknięcia - powiedział ks. Tomasz Kancelarczyk. Prezes i pomysłodawca Fundacji Małych Stópek w rozmowie z KAI skomentował brak orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. niezgodności z Konstytucją RP tzw. przesłanki eugenicznej, co oznacza, że poselski wniosek ten przepadł.

Fundacja Małych Stópek

Ks. Kancelarczyk podkreślił, że „sprawa tak oczywista, jak wartość życia człowieka, niezależnie od jego stanu zdrowia, nie powinna podlegać dyskusji”. - Dlatego dołączam się do ubolewania jakie wyraził abp Gądecki. Sprawa wartości życia nie powinna być ignorowana. W tak ważnej i oczywistej sprawie Trybunał Konstytucyjny powinien się jednoznacznie wypowiedzieć – ocenił, dodając, że wniosek poselski z pewnością zostanie ponowiony.

- Wartość życia nie powinna podlegać żadnym rozgrywkom politycznym, niestety tak się najwidoczniej stało. Na pewno ignorancja nie wynikała z braku czasu. Na temat wartości życia, takie gremium jak Trybunał Konstytucyjny, powinno się wypowiadać bez zająknięcia – podsumował duchowny.

Ponad dwa lata temu grupa posłów poprosiła o wydanie opinii ws. przesłanki eugenicznej zapisanej w obecnej ustawie aborcyjnej. 27 października 2017 r. do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności tzw. przesłanki eugenicznej, dopuszczającej aborcję ze względu na podejrzenie upośledzenia lub nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu nienarodzonego dziecka.

Dokument autorstwa posła Bartłomieja Wróblewskiego (PiS) poparło wówczas 107 posłów z różnych ugrupowań – dwa razy więcej niż jest to wymagane. Nie wyznaczono jednak nawet terminu rozprawy.

Ponieważ wnioski poselskie przepadają z końcem kadencji Sejmu, oznacza to, że Trybunał Konstytucyjny nie wywiązał się ze swojego obowiązku i nie wyda już orzeczenia w sprawie aborcji.

Złożony w Sejmie projekt obywatelski “Zatrzymaj aborcję” może być procedowany w następnej kadencji Sejmu, gdyż w przeciwieństwie do TK, nie podlega zasadzie dyskontynuacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej w S. Giovanni Rotondo

2019-11-14 11:15

Jasna Góra

W poniedziałek 11 listopada rozpoczęła się peregrynacja kopii Jasnogórskiej Ikony we włoskim Sanktuarium św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo.

youtube.com

Na lotnisku Matka Boża została uroczyście powitana nie tylko przez gospodarzy Sanktuarium, ale także przez władze miejskie, o czym dowiadujemy się z relacji Beaty Grzyb, Polki pracującej w Sektorze Biura Pielgrzyma przy Sanktuarium św. Ojca Pio.

„Dzisiaj mamy trzeci dzień obecności Matki Bożej w San Giovanni Rotondo – opowiada Beata Grzyb - Kiedy 11 listopada na naszym lotnisku wylądował helikopter byliśmy z delegacją: burmistrz miasta, bracia kapucyni, prowincjał, nasz ojciec rektor i inna znacząca grupa braci. Czekaliśmy wzruszeni, ja z bukietem biało-czerwonych róż, z kokarda i polską flagą”.

Obecnie jak przyznaje pani Beata trwają modlitewne spotkania mieszkańców miejscowości i pielgrzymów z wizerunkiem 'Madonna Nera' - jak nazywają Ją Włosi. I choć znają Ją przede wszystkim dzięki postaci papieża Polaka - św. Jana Pawła II, relacje Włochów z Częstochowską Madonną mają charakter bardzo indywidualny i intymny.

„Spoglądałam na włoskich ludzi, byli wzruszeni, płakali. Spojrzałam na matkę z dzieckiem, która tam bardzo długo siedziała jeszcze po różańcu. Obraz był już zasłonięty, wszyscy mieli wychodzić a ona pozostała, by kontynuować modlitwę” – mówi Beata Grzyb.

Obraz Matki Bożej do S. Giovanni Rotondo dotarł dzięki kapucynowi o. Romanowi Ruskowi. W czwartek 7 listopada Moderator Grup Modlitwy św. Ojca Pio w Polsce zabrał go z Jasnej Góry, by przewieźć na włoską ziemię. Peregrynacja zakończy się 25 listopada.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem