Reklama

Głos z Torunia

Czytelnicy „Niedzieli” pielgrzymują

W dniach 19-21 września czytelnicy „Niedzieli” „Głosu z Torunia” z naszej diecezji pielgrzymowali do miejsc umiłowanych przez św. Jana Pawła II

Grupa redaktorów, autorów i czytelników z Torunia, Działdowa, Golubia i Grębocina 20 września uczestniczyła w 18. Pielgrzymce „Niedzieli” na Jasną Górę. Następnie pątnicy odwiedzili rodzinne miasto św. Jana Pawła II, pokłonili się Pani Kalwaryjskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, a na zakończenie uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim na Jasnej Górze.

W domu Matki

Reprezentanci naszej diecezji z ks. Pawłem Borowskim – redaktorem odpowiedzialnym „Głosu z Torunia” i organizatorem wyjazdu tworzyli wspólnotę pracowników, współpracowników i przyjaciół „Niedzieli”, pielgrzymując do domu Matki na Jasnej Górze. Tam w Jej dobre dłonie złożyli sprawy środowiska dziennikarskiego, pokoju, a także troskę o wiarę i wychowanie patriotyczne. Centralnym punktem dnia była koncelebrowana Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

Wyróżnienie dla sióstr pasterek

Reklama

Druga część pielgrzymki, która miała charakter dziękczynny za dzieło „Niedzieli” i 33 lata pracy ks. inf. Ireneusza Skubisia na stanowisku redaktora naczelnego, odbyła się w auli redakcji. Podczas spotkania wyróżniono osoby zasłużone dla dzieła „Niedzieli”. Medale „Mater Verbi” trafiły do Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej z Jabłonowa Pomorskiego rezentowanego przez s. Fides Lemanczyk – wikarię generalną Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej oraz do s. Gaudiosy Czesławy Dobrskiej, pasterki. Siostry z przejęciem odbierały wyróżnienia i dziękowały za nie. Ich obecność, postawa pełna ciepła i dobroci wypływająca z Serca Jezusa Dobrego Pasterza, z którego czerpią łaski, światło i siły, była znakiem nadziei, że dobro i Miłość zwyciężą nad złem.

Siostry pasterki z Jabłonowa Pomorskiego współpracują z „Głosem z Torunia” od początku istnienia dodatku diecezjalnego. W tym roku przeżywają jubileusze, o których opowiada s. Fides Lemanczyk: – Nasze zgromadzenie istnieje 120 lat i 20 lat współpracuje z redakcją „Niedzieli”. Jestem wzruszona takim docenieniem i wkładem całego zgromadzenia, różnych sióstr, które podawały artykuły. Jako członkinie zgromadzenia byłyśmy i jesteśmy zatroskane o to, aby wzrastała bł. Maria Karłowska, żeby ona żyła, by była poznawana przez innych, by była zarówno patronką, jak i wspomożycielką. Dokonuje się to przez umieszczanie artykułów o jej działalności, o tym, co zgromadzenie czyni przez jej pośrednictwo.

S. Gaudiosa Dobrska, autorka cyklu pt. „Echo ze Wzgórza bł. Matki Marii Karłowskiej”, od 17 lat ukazuje osobę i dzieło bł. Matki Marii, z pełnym oddaniem, wierna faktom opisuje życie i naukę bł. Matki Założycielki. W latach 1974-97 brała czynny udział w jej procesie beatyfikacyjnym i w 1997 r. dla „Głosu z Torunia” napisała obszerną relację z beatyfikacji Matki Marii w Zakopanem. Prowadzi sprawy kultu bł. Marii Karłowskiej, jak sama mówi, jest sekretarką kultu.

Reklama

– Uroczystość w „Niedzieli” kojarzy mi się ze słowami o założycielce, że Bóg powołał ją do istnienia po to, by pomnażała sumę dobra, a umniejszała sumę zła w świecie – mówi s. Gaudiosa Dobrska. – Dziś te słowa kierujemy do ks. inf. Ireneusza Skubisia, który został przez Boga powołany do prowadzenia „Niedzieli” przez 33 lata (możemy powiedzieć, że w naszej diecezji tam, gdzie dociera „Niedziela”, faktycznie pomnaża się dobro i faktycznie umniejsza się zło), i do nowego składu redakcji. Życzymy, żeby Bóg sprawił, by gdziekolwiek dotrze „Niedziela”, aby wszędzie tam była pomnażaniem sumy dobra, a umniejszaniem sumy zła w świecie.

S. Gaudioda Czesława zapewnia, że na każdy list czy prośbę o modlitwę, które są kierowanie pod nad adresem sanktuarium lub na skrzynkę intencji, siostry indywidualnie odpisują (e-mail: m.karlowska_xl@wp.pl, www.pasterki.pl). To znaczy, że nikt, kto prosi o modlitwę, nie zostanie pominięty. Siostry zgodnie z charyzmatem zgromadzenia służą tym, którzy są zranieni, dotknięci jakimkolwiek cierpieniem, niedolą, tym, którzy szukają pokoju serca lub życiowej drogi. W tych intencjach proszą Pana, by osoby polecane ich modlitwom znalazły nadzieję przez orędownictwo błogosławionej. Dlatego zapraszają do odwiedzenia „sanktuarium wyciszenia i nadziei” w Jabłonowie Pomorskim. Ona nadal – jak na obrazie beatyfikacyjnym – wskazuje niebo i pomaga swojemu zgromadzeniu oraz konkretnych ludziom.

Wadowice – Kalwaria Zebrzydowska

W czasie trwania spotkania w siedzibie „Niedzieli” pielgrzymi z diecezji toruńskiej zwiedzili Park Miniatur Sakralnych i Jasną Górę. Potem wyruszyli do Wadowic. Wieczorny spacer po mieście rodzinnym św. Jana Pawła II, nazajutrz modlitwa indywidualna przy chrzcielnicy św. Jana Pawła II, Msza św. w kościele parafialnym w Wadowicach, zwiedzanie Muzeum – Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II i sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, Droga Krzyżowa na dróżkach kalwaryjskich przypomniały jego życie i nauczanie oraz pragnienie wyrażane już na początku pontyfikatu: „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Odpowiedzią na to wołanie była modlitwa o umocnienie wiary i miłości, zjednoczenie z Jezusem i otwarcie serca na Jego słowa na wzór Maryi, która zaufała Bogu bezgranicznie, do końca, aż po krzyż. Dlatego pątnicy szli za Chrystusem. Ta droga zaprowadziła ich na Golgotę, a potem do pustego grobu. Schodzili zmęczeni, a w ich sercach kiełkowało ziarno słowa zasianego przez Pana, który szedł z nimi w czasie tej Drogi Krzyżowej. Tak samo jest obecny w życiu każdego z nich we wszystkich jego momentach.

Pielgrzymka przypomniała tę prawdę, o której czasem zdajemy się nie pamiętać, a także tę, że wszyscy jesteśmy braćmi. Dlatego pielgrzymi byli radośni, życzliwi i wspierali się wzajemnie.

2014-10-01 14:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymkowi jubilaci

Z Sandomierza, z Ostrowca Świętokrzyskiego oraz ze Stalowej Woli pielgrzymi wychodzą w tym roku po raz 30. Są pątnicy, którzy od początku istnienia pielgrzymki w takiej formie towarzyszyli jej każdego roku.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Wdzięczność za łódź Kościoła

2021-06-20 14:34

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

40. rocznica istnienia parafii

Kotowice

Beata Pieczykura/Niedziela

– Rocznice są po to, abyśmy na chwilę się zatrzymali i uświadomili sobie, że to, co codzienne i oczywiste - kościół i sprawowane Msze św., jest ważne dla naszego życia i zbawienia. Dzisiaj chcemy Bogu dziękować za 40 lat tej rodziny Bożej, za to, że w tym kościele mogą być sprawowane sakramenty, a to jest możliwe dzięki temu, że mamy tutaj kapłana. Dziś Bogu dziękujemy za powołanie księdza proboszcza, za jego 30 lat gorliwej służby w Kościele – mówił bp Andrzej Przybylski 20 czerwca w parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kotowicach w duchu wdzięczności za 40 lat jej istnienia.

Radość ze wszystkich wydarzeń, które dokonały się przez 40 lat istnienia parafii, gromadziła wiernych i duszpasterzy, którzy jednym mocnym głosem z wdzięcznością śpiewali: Błogosław nam, Panie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję