Reklama

Niedziela Sandomierska

Imponujący jubileusz

Niedziela sandomierska 47/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

Kościół

parafia

Archiwum parafii

Kościół w Gawłuszowicach

Wraz z pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczynamy jubileuszowe świętowanie – informuje ks. Witold Szczur, proboszcz parafii Gawłuszowice, należącej do dekanatu baranowskiego. To jedna z najstarszych placówek duszpasterskich w naszej diecezji. Istneje od 800 lat. Dlatego tak wyjątkowe wydarzenie będzie świętowane przez cały rok.

Ksiądz Proboszcz, zapraszając na uroczystości podkreśla: – Wpisujemy się w wielowiekowe dziedzictwo wiary ludu tej ziemi. Dla całej parafii czas jubileuszu jest okazją do ożywienia wiary. Nie wolno nam tego daru zmarnować. Centralne miejsce w naszym przeżywaniu jubileuszu zajmą misje parafialne i jubileuszowy odpust św. Wojciecha (26 kwietnia 2015 r. godz. 11.30). Świadomość odpowiedzialności za wiarę i jej przekaz szczególnie nas mobilizuje. W związku z tym nasza parafia zwróciła się przez Biskupa Ordynariusza do Penitencjarii Apostolskiej w Watykanie o łaskę odpustu dla całej parafii i wszystkich osób przybywających do niej na cały rok jubileuszowy – czyli od 30 listopada 2014 r. do 22 listopada 2015 r. Otrzymaliśmy taki przywilej i już w pierwszy dzień uroczystości jubileuszowych będzie można zyskać odpust. Również w wyznaczone święta w ciągu roku oraz na zakończenie obchodów jubileuszowych, czyli w niedzielę Chrystusa Króla 2015 r. Wszyscy odwiedzający naszą parafię będą również mogli uzyskać odpust pod zwykłymi warunkami – zauważa Gospodarz parafii.

Z kart historii

Obecny kościół parafialny jest najpiękniejszą drewnianą świątynią w regionie. Ksiądz Proboszcz mówi: – Warto do nas również przyjechać choćby ze względu na zabytkowy kościół. Wybudowany w 1677 r. jest jednym z największych kościołów drewnianych w Polsce.

Reklama

Pierwszy kościół parafialny w Gawłuszowicach został ufundowany w 1215 r. przez Krystyna z Obichowa i według źródeł położony był przy ujściu rzeki Wisłoki do Wisły. O drugim z kolei kościele mówi się jako „kościółku”, który stał nad Wisłoką. Ufundowali go bracia Maksymilian Hieronim i Michał Sieciecha Ossolińscy, a konsekrowany był w 1534 r. lub w 1537 r. Jednak ten kościół, prawdopodobnie tak jak i poprzedni, często niszczony był przez wylewy Wisłoki, a w 1685 r. ostatecznie zabrany przez jej wody.

Obecna świątynia

Warto wspomnieć, że już wtedy wybudowany był nowy, obecny kościół w związku z czym w Gawłuszowicach powstał trzeci w historii parafii budynek sakralny. Położony był z dala od rzek. Data budowy kościoła (1667 r.) została upamiętniona na belce tęczowej od strony prezbiterium. Według opinii architektów, kościół posiada cechy typowe dla drewnianej architektury gotyckiej. Opowiadają się oni za przesunięciem daty budowy kościoła na początek XVI wieku. Hipotezę tę zdają się potwierdzać także zapisy w protokole wizytacji parafii w 1748 r. Zanotowano: nowy kościół został „przeniesiony” w 1677 r. po zatopieniu starego. Można się więc domyślać, że zestawiono go na nowym miejscu według dawnych planów z wykorzystaniem ocalonego materiału.

Ciekawostki

Kościół gawłuszowicki jest drugim co do wielkości, drewnianym obiektem kultu religijnego w Polsce. Jedynie synagoga w Białymstoku jest od niego większa. Należy do licznych budowli na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Podkarpackiego. Położony jest w bliskim otoczeniu starych drzew i pierwotnie stał nad stawem. Staw został wykopany przez proboszcza Szklarskiego i był ważny ze względów strategicznych, gdyż w Gawłuszowicach nie było straży pożarnej i w razie pożaru nie byłoby skąd brać wody do gaszenia ognia.

Reklama

Akta wizytacyjne z 1748 r. mówią o gawłuszowickiej świątyni w ten sposób: „kościół drewniany jest budowlą dużej i wspaniałej struktury. Jest on wsparty częściowo na fundamentach drewnianych, częściowo zaś kamiennych, pod prezbiterium zaś na wbitych palach dębowych”. Świątynia zbudowana została bowiem głównie z drewna modrzewiowego w konstrukcji zrębowej, o ścianach wzmocnionych lisicami i podbitych gontem. Więźba dachowa natomiast została wykonana z drewna jodłowego. Ściany kościoła konstrukcji wieńcowej spoczywają na podwójnych dębowych podwalinach.

Drewniana chrzcielnica barokowa, pochodząca z II połowy XVII wieku, jest usytułowana blisko południowego przedsionka zwanego „Babińcem”. Ma ona kształt kielicha z puklowaną czarą i zwieńczona jest rzeźbą chrztu Chrystusa. Przy bramie na plac przykościelny znajduję się wolnostojąca dzwonnica z 1871 r. w formie arkady, posiadająca aż trzy dzwony.

Program obchodów jubileuszu

Rozpoczęcie roku jubileuszowego nastąpi 30 listopada o godz. 11.30 w Gawłuszowicach. Natomiast 22 listopada 2015 r. dokona się uroczyste zakończenie obchodów. Wśród ważnych wydarzeń należy zauważyć przeprowadzenie sympozjum o parafii oraz rozpoczęcie Nowenny przed odpustem. 20 kwietnia będzie miała miejsce transmisja Radia Maryja i TV Trwam oraz „Rozmowy niedokończone”, prowadzone z parafii. Punktem kulminacyjnym obchodów będzie jubileuszowy odpust ku czci św. Wojciecha połączony z odsłonięciem pomnika św. Jana Pawła II (26 kwietnia), poprzedzony przeżyciem misji parafialnych.

Wśród wydarzeń towarzyszących jubileuszowi ks. Witold Szczur wymienia: – Roraty o św. Wojciechu, koncert kolęd – rodzinne śpiewanie, Orszak Trzech Króli, piknik rodzinny, rajd rowerowy im. św. Wojciecha, rekolekcje Apostolstwa Dobrej Śmierci i inne. Proboszcz dodaje również: – Chcemy zorganizować konkurs dla rodzin na wykonanie szopki oraz wielkanocnych palm i zaprosić małżonków do wspólnego świętowania jubileuszy małżeńskich.

– Jesteśmy dumni z tego, że możemy przeżywać tak wspaniały Jubileusz – zauważa Halina Walczak: – Potrzebujemy takiego świętego czasu. Czasu umocnienia w wierze, aby mieć odwagę świadczenia o Chrystusie wobec tego świata. Natomiast Danuta Woś dodaje: – Taki jubileusz parafii to dla nas niezwykłe wyróżnienie, ale też i odpowiedzialność. Otrzymaliśmy wiarę od naszych ojców i na nas spoczywa obowiązek przekazania jej przyszłym pokoleniom.

Teraz i dziś parafii

Dla upamiętnienia i podkreślenia wydarzenia, sumptem parafii oraz sponsorów, został wydany jubileuszowy album. Planowane jest również wydanie publikacji o kapliczkach i krzyżach znajdujących się na terenie parafii. Zebranie tych informacji, to podkreślenie dorobku parafian, którzy przez wieki tworzyli historię tego rejonu. Ciekawym pomysłem duszpasterzy jawi się wykonanie figury św. Wojciecha, która jest kopią figury stojącej przed świątynią. Ma ona jeszcze mocniej przypomnieć o opiece jakiej św. Wojciech udziela całej wspólnocie parafialnej. Oprócz takich inicjatyw pojawiło się również wiele pomysłów związanych ze sprawami materialnymi parafii. Podjęto szereg prac przy świątyni i cmentarzu.

Ale przede wszystkim kapłani posługujący w parafii zwracają uwagę na sprawy duszpasterskie. O jednej z ostatnich inicjatyw opowiada wikariusz ks. Radosław Koterbski: – „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, do takich bowiem należy Królestwo Boże”, te słowa Jezusa stały się motywacją do zorganizowania w parafii balu dla świętych zatytułowanego: „Niebo jest w nas”. Wydarzenie zostało zaaranżowane tak, aby dzieci przebrały się za świętego/tą, którego wcześniej wylosowały. Każdy z uczestników miało też przeczytać życiorys swojego świętego i przynieść ze sobą atrybuty symbolizujące kanonizowaną osobę. Wszystko rozpoczęło się Mszą św., w której uczestniczyły dzieci – przebrane już za świętych. Następnie wszyscy udali się do szkoły, gdzie grupa „Trio z Rio” poprowadziła zabawę. Wydarzenie to miało spopularyzować postawy świętych żyjących na przestrzeni wieków, ale też zintegrować dzieci przez zabawę i kreowanie w nich dobrych postaw.

Zapraszamy

– To dla nas wielkie wyróżnienie i radość, a jednocześnie mobilizacja do ewangelicznego budowania codzienności. Wszystkich zapraszamy do wspólnego świętowania. Ufamy, że modlitwa w naszej wspólnocie stanie się okazją do pogłębienia wiary i wzajemnego ubogacenia. Spotkanie zaś ze św. Wojciechem, Patronem naszej Parafii, przyniesie obfitość łask – podkreśla ks. Witold Szczur.

2014-11-20 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafiada w dobie pandemii

2020-08-05 07:21

Niedziela warszawska 32/2020, str. IV

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

parafia

pandemia

Katarzyna Kasjanowicz

Tak było rok temu. Tegoroczna parafiada będzie miała charakter lokalny, jej celem jest podtrzymanie więzi

Mimo obostrzeń epidemiologicznych organizatorzy zawalczyli o ciągłość wydarzenia. 32. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży rozpocznie się w drugiej połowie sierpnia.

Ze względu na niespotykaną wcześniej sytuację Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza zostało zmuszone do odwołania działań sportowych i inicjatyw edukacyjnych, w takiej formie do jakiej przez lata nas przyzwyczaiło. W tym roku nie odbędzie się więc w stolicy międzynarodowe współzawodnictwo dzieci i młodzieży, skupiające standardowo 1500 uczestników. Także imprezy lokalne zmienią swój zakres. To jednak, nie obniży ich rangi. W centrum tegorocznej rywalizacji, znajdzie się szeroko pojęta kultura.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: trzy tysiące zakażonych koronawirusem po modlitwie w Hagii Sophii

2020-08-10 20:37

[ TEMATY ]

Hagia Sophia

Katarzyna & Hakan Kaner

Około trzech tysięcy zakażonych koronawirusem – taki jest bilans sanitarny pierwszej muzułmańskiej modlitwy w zamienionym na meczet muzeum Hagii Sophii w Stambule, dawnej chrześcijańskiej katedry patriarchów Konstantynopola. Modlitwa odbywała się 24 lipca, w czasie pandemii, z udziałem 350 tys. ludzi zgromadzonych wokół budynku, epidemiolodzy spodziewali się więc nowych zakażeń.

Choć 500 zaproszonych gości, przebywających wewnątrz Hagii Sophii, znajdowało się w bezpiecznej odległości od siebie nawzajem, to czterej oficjele rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, którzy modlili się w pobliżu prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, jest w gronie zakażonych. Dystans zachowywano również w pobliżu Hagii Sophii, ale z dala od kamer telewizyjnych ludzi tłoczyli się tłumie.

Profesor Sarp Üner z Instytutu Zdrowia Publicznego na uniwersytecie Hacettepe w Ankarze zaznaczył, że na modlitwę do Stambułu przybyło wielu ludzi z całego kraju i to oni przekazali wirusa. – Myślę, że masowe zgromadzenie w Hagii Sophii zwiększy liczbę przypadków w Stambule. Na pewno czekają nas ciężkie dni – wskazał naukowiec.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Burke: odmowa udzielenia komunii niektórym katolickim politykom jest dla nich przysługą

2020-08-11 21:08

[ TEMATY ]

Kard. Raymond Burke

BP KEP

Kard. Raymond Burke zwrócił uwagę, że wielu czołowych amerykańskich polityków z Partii Demokratycznej, którzy deklarują, że są katolikami, otwarcie zaprzecza nauce Kościoła w takich kwestiach jak aborcja czy tzw. jednopłciowe małżeństwa. Komentarzy życia politycznego w USA przypominają przed listopadowymi wyborami, że kluczem do sukcesu dla kandydata do prezydenckiego fotela jest przekonanie do siebie większości katolików.

Były metropolita Saint Louis przyznał w rozmowie z FoxNews, że to skandal, iż tak wielu katolików na Kapitolu regularnie wspiera prawodawstwo stojące w sprzeczności z nauczaniem Kościoła. W ten sposób, jak zaznacza, źle reprezentują katolickie wyznanie, przedstawiając je w fałszywym świetle.

Były prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej zaznaczył, że prezydenccy kandydaci wyznający kontrowersyjne z katolickiego punktu widzenia poglądy nie powinni otrzymywać komunii świętej, gdyż nie są w jedności z Chrystusem. Zdaniem purpurata, brak zgody na udzielenie im komunii jest w ich największym interesie, gdyż w innym przypadku politycy ci popełniają świętokradztwo. „To nie jest kara. To tak naprawdę przysługa czyniona tym ludziom” – dodał kard. Burke.

W szczególności wskazał na ubiegającego się o Biały Dom Joe Bidena – często podkreślającego swój katolicyzm – który rok temu zmienił zdanie w kwestii poparcia tzw. poprawki Hyde’a, ograniczającej aborcję z kieszeni podatnika. Choć przez wiele lat twierdził, że wiara nie pozwala mu być za aborcją finansowaną przez państwo, teraz powtarza za swymi kolegami partyjnymi, że jest za nieograniczonym zabijaniem dzieci nienarodzonych.

Kardynał wezwał również demokratyczną senator z Kalifornii Kamalę Harris do przeprosin za to, że podczas przesłuchania zarzuciła sędziemu federalnemu Brianowi Buescherowi, iż należy do Rycerzy Kolumba. Zdaniem tej prawniczki pochodzenia hinduskiego i jamajskiego, dyskredytujące dla tej świeckiej organizacji katolików jest to, że składa się tylko z mężczyzn, sprzeciwia się prawu kobiet do aborcji oraz potępia jednopłciowe małżeństwa.

„To jest całkowicie nie do przyjęcia. Bez względu na to, czy jesteś katolikiem czy nie, jako obywatel musisz spojrzeć na tego rodzaju oświadczenie i powiedzieć, że nie jest to osoba, którą chcesz, by była przywódcą twojego kraju” – dodał hierarcha, który przy okazji podkreślił, że choć wielu postrzega go jako wroga papieża Franciszka, jest to bardzo dalekie od prawdy. Przypomniał, że nigdy nie powiedział nic, co byłoby pozbawione szacunku dla Ojca Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję