Reklama

„Świętymi Bądźcie”

Laureaci Konkursu Literackiego

Epokowym wydarzeniem była kanonizacja największego z Polaków – papieża Jana Pawła II, która miała miejsce w Watykanie 27 kwietnia 2014 r. Wielu Polaków uczestniczyło osobiście w tej podniosłej uroczystości bądź przeżywało historyczne chwile za pośrednictwem środków przekazu. 7 grudnia 2014 r. w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Świdniku został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs Literacki „Świętymi Bądźcie”. Jury w składzie: Waldemar Michalski –
przewodniczący, ks. Tadeusz Domżał, Magdalena Dyndur, ks. Janusz Kozłowski, Iwona Kapczuk dokonało oceny blisko stu prac, w tym 13 z zagranicy (m.in. z Włoch i Ukrainy). Prace były oceniane w trzech kategoriach: poezja, świadectwo, wspomnienie w następujących grupach wiekowych: dorośli, młodzież i dzieci. Poziom utworów był zróżnicowany. Choć temat wydawał się łatwy, to jednak okazał się niezwykle złożony, gdyż świętość, którą żył i oddziaływał Jan Paweł II, była wyrazem żywej i autentycznej wiary, która utożsamiała się z wielkością jego chrześcijańskiego świadectwa oraz Chrystusowego posłannictwa tu, na ziemi. Nagrodzone prace zostały zamieszczone w okolicznościowej antologii „Świętymi Bądźcie”. Kierujemy podziękowanie do organizatorów, nauczycieli i katechetów za przygotowanie dzieci do udziału w konkursie. Po wszechstronnej analizie utworów przyznano 19 nagród i wyróżnień. Oto lista laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych:

Reklama

DOROŚLI
I nagroda – Krystyna Igras – Chełm
II nagroda – Leokadia Baran – Kraków
III nagroda – Solomija Mardarowicz – Kołomyja (Ukraina), Małgorzata Maria Sagan – Lublin
Wyróżnienia: Barbara Buk – Poznań, Kinga Pac – Warszawa, Walter Pyka – Popielów, Jan Wojciech Siuda – Mełgiew

MŁODZIEŻ
Nagrody równorzędne
Dominika Ludwicka – Bezek Dębiński, Kinga Poniewozik – Żółkiewka

DZIECI
Nagrody równorzędne
Aleksandra Czerwińska – Świdnik, Wiktoria Ferrotti – Beinasco (Włochy), Oliwia Figiel – Lublin, Aleksandra Maćków – Kuropas, Teresa Niedźwiadek – Lublin, Magdalena Płońska – Świdnik, Mateusz Robak – Lublin, Magdalena Stasak – Lublin, Oliwia Suszek – Lublin

2014-12-23 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję