Reklama

Niedziela Lubelska

Święto ludzi Caritas

Pracownicy, wolontariusze i przyjaciele lubelskiej Caritas świętowali podczas podsumowania akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz 2. Gali Wolontariatu

Niedziela lubelska 4/2015, str. 2

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Szkolne Koła Caritas to potężna armia wolontariuszy

W sobotnie popołudnie, 10 stycznia, w „Domu Nadziei” spotkali się wolontariusze i darczyńcy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej. Centralną częścią spotkania był świąteczno-noworoczny koncert „Z kolędą po góralsku” w wykonaniu Hanny Rybki i jej zespołu z Zakopanego. Podczas koncertu została podsumowana akcja świątecznej pomocy Caritas. W 21. edycji dzieła, które przebiegało pod hasłem: „Dziecko sercem rodziny”, wolontariusze lubelskiej Caritas rozprowadzili ponad 62 tys. świec. Pozyskane w ten sposób środki zasiliły Fundusz Caritas Dzieciom, który swoją opieką otacza dzieci znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży świec od lat są przeznaczane m.in. na organizację zimowego i letniego wypoczynku dla najuboższych dzieci, dożywianie w szkołach, leczenie i rehabilitację oraz na stypendia dla uczniów.

Następnego dnia, 11 stycznia, swoje święto przeżywali młodzi wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas oraz z wolontariatu działającego przy lubelskiej centrali. Młodych, którzy na terenie naszej diecezji podejmują różnorakie dzieła charytatywne, jest kilka tysięcy. – Zakładając, że w każdym Szkolnym Kole Caritas działa średnio 50 osób, to w naszej diecezji w wolontariat Caritas zaangażowanych jest blisko 4 tys. osób – wylicza Mateusz Jocek, rzecznik lubelskiej Caritas. – Caritas ma ogromną rzeszę wolontariuszy. Chcemy im podziękować i pokazać, jak bardzo są dla nas ważni; podkreślić, jak trudno byłoby nam bez nich funkcjonować i pomagać – wyjaśnia Joanna Skólimowska, koordynatorka wolontariatu. – To święto i czas docenienia dla bohaterów skupionych w szkolnych kołach i przy naszej centrali. To ich zaangażowanie przekłada się na zbiórki żywności, rozgłos medialny, na pozytywne budowanie wizerunku młodej osoby, która nie wstydzi się, że pomaga w organizacji katolickiej, gdzie najważniejszy jest Bóg i pomoc drugiemu człowiekowi – dodaje Mateusz Jocek.

Reklama

Z zaproszenia na 2. Galę Wolontariatu Caritas Archidiecezji Lubelskiej dla wolontariuszy i opiekunów Szkolnych Kół Caritas, a także wolontariuszy działających przy centrali, skorzystało prawie 200 osób. Spotkanie rozpoczęła Msza św. koncelebrowana przez ks. Wiesława Kosickiego i ks. Marcina Grzesiaka. Po wspólnej modlitwie został podsumowany projekt pt. „Młodzieżowy Klub Pomysłów”, realizowany dzięki Fundacji Rozwoju i Aktywności Społecznej „Przyjaźń” w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Brali w nim udział liderzy wolontariatu: Anna Kurkiewicz, Katarzyna Kędzierska, Katarzyna Wójcik, Mateusz Jóźwiak, Dominika Łukaszuk, Monika Pasicka, Anita Kowalczyk, Paula Wójtowicz, Oliwia Górska i Jakub Łukasik. – Bóg w tym wszystkim jest ogromną pomocą. Jestem lektorem, działam w Kościele, działam w Caritas, więc jest to dla mnie ogromne wsparcie, w szczególności, gdy łączę obie rzeczy: Boga i pomoc drugiemu człowiekowi. Daje mi to ogromną radość i mam nadzieję, że będzie to trwało jak najdłużej. Wiem, że dobro wraca – mówił o bezinteresownej pomocy Jakub Łukasik, jeden z liderów wolontariatu Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

W dalszej części spotkania odbyły się warsztaty, podczas których młodzi wolontariusze poznawali nowe metody pomagania. Nim po dniu pełnym wrażeń wszyscy zasiedli do wspólnego kolędowania, odbyła się najważniejsza część spotkania – wręczenie statuetek Wolontariusza Roku Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Do tego tytułu nominowanych było 30 osób, a laureatów wybrała kapituła w składzie: ks. Wiesław Kosicki, Robert Krzyszczak, Justyna Małyska, Agnieszka Zańko i Wiesława Rzedzicka. Nagrodę Wolontariusza Roku Caritas Archidiecezji Lubelskiej otrzymali: Aleksandra Starzomska – liderka Szkolnego Koła Caritas w Zespole Szkół w Sawinie, Eryk Kalamon ze Szkolnego Koła Caritas przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Chełmie oraz Angelika Siedliska, która od kilku lat angażuje się w działalność Szkolnego Koła Caritas przy Zespole Szkół w Końskowoli. Gratulujemy.

Informacje o działalności Caritas Archidiecezji Lubelskiej można znaleźć na stronie: www.lublin.caritas.pl

2015-01-23 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje z Caritas – mimo trudności na kolonie wyjedzie prawie 4 tys. dzieci

2020-07-02 12:38

[ TEMATY ]

Caritas

wakacje

wypoczynek

Archiwum Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Jedynie 13 Caritas diecezjalnych organizuje w tym roku letni wypoczynek dla najmłodszych. Z kolonii skorzysta ok. 3750 dzieci. W półkoloniach uczestniczyć ich będzie niemal tysiąc. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku z wakacyjnej akcji Caritas skorzystało ok. 25 tys. dzieci w całej Polsce, w tym ok. 1800 dzieci polonijnych – z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Gruzji.

W tym roku, z uwagi na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa jedynie 13 Caritas diecezjalnych organizuje letni wypoczynek dla dzieci. Są to Caritas z diecezji: sosnowieckiej, kieleckiej, łomżyńskiej, gliwickiej, rzeszowskiej, drohiczyńskiej, sandomierskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej, a także Caritas archidiecezjalne – archidiecezji częstochowskiej, warmińskiej, lubelskiej i gdańskiej. Z kolonii i półkolonii skorzysta od kilkudziesięciu do kilkuset dzieci w poszczególnych diecezjach. Wyjątkiem jest Caritas Diecezji Łomżyńskiej, która planuje wyjazdy aż dla 2 tys. dzieci.

Dwa dwutygodniowe turnusy wyjazdowe organizuje Caritas Diecezji Sosnowieckiej i Caritas Diecezji Kieleckiej. W diecezji sosnowieckiej wyjedzie ok. 75 dzieci. W diecezji kieleckiej – 120 dzieci. Oprócz tego Caritas Diecezji Kieleckiej planuje też półkolonie dla ok. 200 osób.

Cztery dziesięciodniowe turnusy wyjazdowe planuje Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i Caritas Archidiecezji Warmińskiej. W archidiecezji częstochowskiej wyjedzie 250 dzieci, w archidiecezji warmińskiej – 360.

Dwa dziesięciodniowe turnusy przygotowuje też Caritas Diecezji Siedleckiej. Wyjedzie 90 osób. W czasie wakacji od poniedziałku do piątku przed 5 godzin dziennie otwarte też będą 3 świetlice prowadzone przez Caritas. Z każdej świetlicy korzystać będzie maksymalnie 30 podopiecznych.

Dwa dziesięciodniowe turnusy dla 80 dzieci planuje Caritas Archidiecezji Lubelskiej. W czasie wakacji 20 dzieci korzystać też będzie ze Świetlicy Caritas, która funkcjonuje cały rok.

Wyjątkowo dużo - bo aż 2 tys. dzieci - skorzysta z wypoczynku organizowanego przez Caritas Diecezji Łomażyńskiej, Organizuje ona 7 siedmiodniowych turnusów w ośrodku Caritas Bliźnim w Ptakach k. Nowogrodu. Liczna grupa – 500 dzieci wyjedzie też do Bud Głogowskich i Myczkowców razem z Caritas Diecezji Rzeszowskiej, która planuje również półkolonie dla 120 dzieci.

3 dwutygodniowe turnusy organizuje Caritas Diecezji Gliwickiej. Skorzysta z nich 150 dzieci. Caritas organizuje też półkolonie dla ok. 70 dzieci ze świetlicy Caritas w Bytomiu. Caritas Diecezji Drohiczyńskiej planuje wypoczynek dla kilkudziesięciorga dzieci. Być może również uda się zorganizować półkolonie. Wyjazd dla 60 dzieci organizuje Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Parafialne Zespoły Caritas w tej diecezji przygotowują też półkolonie dla ok. 300 dzieci. 80 dzieci wyjedzie na wakacje z Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Caritas Archidiecezji Gdańskiej nie organizuje w tym roku wyjazdów dla dzieci. Planuje natomiast półkolonie dla ok. 160 osób.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Polskę odwiedziło 1800 dzieci polonijnych pochodzących z terenów Białorusi, Ukrainy, Litwy i Gruzji, a z wakacyjnej akcji Caritas skorzystało w sumie ok. 25 tys. dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Niedziela warszawska 28/2004

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

•Zmiana księży w archidiecezji BIAŁOSTOCKIEJ
• Zmiana księży w diecezji BIELSKO-ŻYWIECKIEJ
• BYDGOSKA – diecezja
• CZĘSTOCHOWSKA – archidiecezja
• DROHICZYŃSKA diecezja
• ELBLĄSKA diecezja
• EŁCKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji GDAŃSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji GLIWICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji GNIEŹNIEŃSKIEJ
• KALISKA diecezja
• KATOWICKA archidiecezja
• KIELECKA diecezja
• KOSZALIŃSKO – KOŁOBRZESKA diecezja
• Zmiany księży w archidiecezji KRAKOWSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji LEGNICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji LUBELSKIEJ
• ŁOMŻYŃSKA diecezja
• ŁOWICKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji ŁÓDZKIEJ
• Zmiana księży w diecezji OPOLSKIEJ
• PELPLIŃSKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji PŁOCKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji POZNAŃSKIEJ
• PRZEMYSKA archidiecezja
• RADOMSKA diecezja
• RZESZOWSKA diecezja
• SANDOMIERSKA diecezja
• SIEDLECKA diecezja
Zmiana księży w diecezji SOSNOWIECKIEJ
• SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA archidiecezja
• ŚWIDNICKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji TARNOWSKIEJ

• TORUŃSKA diecezja
Zmiana księży w archidiecezji WARMIŃSKIEJ
Zmiana księży w archidiecezji WARSZAWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji WARSZAWSKO-PRASKIEJ
Zmiana księży w diecezji WŁOCŁAWSKIEJ
• WROCŁAWSKA archidiecezja
Zmiana księży w diecezji ZAMOJSKO-LUBACZOWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ

CZYTAJ DALEJ

Polak z sercem - dary zebrane przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży trafiły do Polaków na wschodzie

2020-07-02 13:21

[ TEMATY ]

Wschód

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Polak z sercem

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Ponad 24 tony żywności, przyborów szkolnych i środków czystości trafiło do Polaków mieszkających za wschodnią granicą. Udało się zebrać prawie 35 tysięcy zł., które przekazano najbardziej potrzebującym rodakom. Dobiegła końca II edycja akcji charytatywnej Polak z Sercem, którą zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Oprócz zbierania darów prowadzono również zbiórki pieniężne zainicjowane przez „FUNDACJĘ DLA MŁODZIEŻY”. Caritas Polska udostępniła specjalny numer, pod którym za pośrednictwem SMS-a można było wesprzeć rodaków na wchodzie. W sumie zebrano ponad 35 tys. zł. Dary i środki finansowe trafiły m.in. do rodzin wielodzietnych, osób chorych, samotnych i starszych żyjących w okolicach Lwowa i Kamieńca Podolskiego na Ukrainie oraz do potrzebujących Polaków w Grodnie i Brześciu na Białorusi. W inicjatywę zaangażowało się ponad 1200 wolontariuszy z 22 diecezji.

„Po sukcesie pierwszej edycji akcji Polak z Sercem, podjęliśmy ją jeszcze raz. Okazało się, że podwoiliśmy wynik z poprzedniego roku. Dobro zaprocentowało i mogliśmy pomóc wielu naszym rodakom za wschodnią granicą” – mówi Patryk Czech, Przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM.

To już II edycja akcji Polak Sercem. W poprzednim roku zebrano 12 ton żywności w 16 diecezjach. Wówczas w akcji brało udział prawie 600 wolontariuszy.

Część darów, z racji pandemii, trafiła do podopiecznych braci kapucynów w Warszawie i braci albertynów w Krakowie.

Patronat honorowy nad działaniami objęli: Senator RP – Pani Maria Koc, abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, bp Antoni Pacyfik Dydycz, Przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, bp Marek Solarczyk, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM oraz abp Mieczysław Mokrzycki, arcybiskup metropolita lwowski.

Zobacz
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję