Reklama

Moje serce dla ciebie bije

2015-04-09 11:30

Wojciech Wichnowski
Edycja toruńska 15/2015, str. 6

Wojciech Wichnowski
Przedstawienie w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Chełmży

2. Chełmżyńskie Dni Życia odbyły się 24 i 25 marca. Poświęcone były osobom niepełnosprawnym, szczególnie tym najmłodszym

W spotkaniu z okazji Narodowego Dnia Życia w sali multimedialnej Domu Kapitulnego uczestniczyli Małgorzata i Daniel Rajewscy oraz ich dzieci: 18-letni Dominik, 13-letnia Julia i niespełna roczna Lenka, która urodziła się z zespołem Downa.

Powierzyć sprawy Bogu

Rodzice i starsze dzieci dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z narodzinami Lenki. – Jeszcze przed rozwiązaniem lekarz prowadzący stwierdził, że zespół chorobowy u Lenki jest bardzo ciężki i może ona umrzeć, będąc jeszcze pod sercem. Zaproponował mi usunięcie ciąży. Nie zgodziłam się, chociaż takie propozycje się powtarzały. W moim postanowieniu wspierał mnie mąż. Nie było we mnie buntu, ale bardzo wiele obaw. Uznałam, że jedynym ratunkiem jest powierzenie sprawy Bogu. Jest to droga pod górkę, ale wierzę, że ten szczyt kiedyś zdobędę – powiedziała Małgorzata Rajewska. Julia stwierdziła, nie kryjąc łez, że Lenka w ich rodzinie to błogosławieństwo i dar Boga, a Dominik jest przekonany, że jego siostrzyczka potrzebuje bardzo dużo miłości, którą starają się okazywać jak mogą. Prowadzący spotkanie ks. Łukasz Otremski pełni posługę duszpasterską w Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń”. – Przebywając z osobami niepełnosprawnymi, uszlachetniamy siebie. To wielkie szczęście w moim życiu, że jestem z niepełnosprawnymi. Najlepszym lekarstwem dla człowieka jest drugi człowiek – powiedział. Uczestnikom zaprezentowany został poruszający film „Trzeci wyjątek” opowiadający o rodzinach wychowujących dzieci z zespołem Downa. W spotkaniu uczestniczyli też podopieczni „Pomocnej Dłoni”, którzy zaprezentowali program artystyczny, śpiewając m.in.: – Moje serce dla Ciebie bije, dziękuję Ci, Boże, że żyję. Młodzież poprowadziła modlitwę za wszystkie dzieci będące jeszcze w łonie matki, a szczególnie za te najbardziej zagrożone.

Reklama

Duchowa adopcja

25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia, w konkatedrze Trójcy Świętej odprawiono dwie Msze św. z przyrzeczeniem Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą. Wieczornej Mszy św. przewodniczył ks. Bartosz Fiałkowski, opiekun Parafialnego Zespołu Pro-Life, a współcelebransami byli ks. Łukasz Otremski i ks. Dawid Gapiński. – Celem Dnia Świętości Życia jest budzenie w sumieniach, rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji – powiedział ks. Fiałkowski. Przypomniał sens i wartości płynące z duchowej adopcji polegającej na otoczeniu modlitewną opieką jednego dziecka, któremu grozi śmierć w łonie matki. Modlitwą zostają otoczeni także rodzice, aby przyjęli je z miłością. Trwa ona 9 miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy. Odtworzona została także homilia św. Jana Pawła II zatytułowana „Przeciw uzurpacji Bożej władzy nad życiem”. Przyrzeczenie duchowej adopcji złożyły 62 osoby.

Szkoła, która tętni życiem

Zakończenie 2. Dni Życia odbyło się w Zespole Szkół Specjalnych im. Unii Europejskiej. Do placówki, która uczy i przygotowuje do zawodu, uczęszczają 102 osoby o różnym stopniu niepełnosprawności. Prezentacji szkoły dokonała dyrektor Hanna Jeżewska, która zwróciła również uwagę na występujące problemy takie, jak np. brak środków na etaty dla asystentów nauczycieli. Szkoła tętni życiem, a uczniowie chętnie uczestniczą w dodatkowych zajęciach. Dowodem tego było pełne humoru i spontaniczności przedstawienie o tematyce wielkanocnej i wiosennej zaprezentowane uczestnikom spotkania. Doświadczeniami dzielili się rodzice niepełnosprawnych.

Tagi:
życie

Dla Męża na dzień Ojca

2019-06-17 13:27

Wanda Mokrzycka
Niedziela Ogólnopolska 25/2019, str. 55

Boyarkina Marina/Fotolia.com

Połączyła nas słabość, którą poczuliśmy do siebie już na pierwszym spotkaniu. Delikatny dotyk, płochliwe spojrzenia, zasłuchanie...

Zacząłeś przychodzić tam, gdzie ja bywałam od lat. W odpowiednim czasie. Razem pomagaliśmy słabszym. Czekałam na Ciebie, a kiedy się pojawiałeś, udawałam, że jesteś mi obojętny. Kiedy Cię nie było – usychałam z tęsknoty. Wreszcie mnie „oswoiłeś”. Cierpliwością, ciepłem i wytrwałością. Wymianą listów. Wspólnotą marzeń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Komunikat kurii gliwickiej w związku z zatrzymaniem proboszcza z Pawonkowa

2019-06-17 18:18

ks. sw / Gliwice (KAI)

Kuria gliwicka poinformowała w przesłanym KAI komunikacie, że z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęła informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Wobec księdza podejrzanego o przestępstwa seksualne wobec osoby małoletniej niezwłocznie wszczęto postępowanie kanoniczne, a proboszcz został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

pixabay.com

Kuria odnosi się w komunikacie do sprawy ks. Waldemara C., proboszcza z parafii w Pawonkowie w powiecie lublinieckim. Kapłan został zatrzymany pod zarzutem przestępstw o charakterze seksualnym, m.in. dopuszczania się tzw. innych czynności seksualnych wobec osoby małoletniej oraz prezentowania jej treści o charakterze pornograficznym. Po przesłuchaniu w prokuraturze w Lublińcu ksiądz został aresztowany na trzy miesiące.

Mieszkanie ks. C. zostało przeszukane w ubiegły czwartek. Został zabezpieczony sprzęt komputerowy, który zostanie zbadany przez biegłego z zakresu informatyki. Tego samego dnia zatrzymano księdza.

Poniżej pełny tekst komunikatu:

Gliwice, 17 czerwca 2019 roku

KOMUNIKAT KURII DIECEZJALNEJ W GLIWICACH W ZWIĄZKU Z ZATRZYMANIEM PROBOSZCZA PARAFII W PAWONKOWIE

Z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęliśmy informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Po otrzymaniu tej informacji została niezwłocznie wszczęta procedura kościelna, zaś proboszcz parafii został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

Równocześnie Kuria Diecezjalna deklaruje wszelką pomoc instytucjom publicznym w wyjaśnieniu sprawy oraz osobom poszkodowanym. Deklarujemy ponadto, że ze strony kościelnej zostaną dołożone wszelkie starania w celu wyjaśnienia okoliczności sprawy.

Kuria Diecezjalna w Gliwicach Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Głogów: Dziękujemy za dar Eucharystii

2019-06-20 13:47

Emilia Walczak

Po raz sześćdziesiąty ulicami Głogowa przeszła uroczysta procesja od kościoła Bożego Ciała do św. Klemensa. Tegorocznej procesji przewodniczył biskup Tadeusz Lityński.

Emilia Walczak

Miejskie uroczystości Bożego Ciała rozpoczęła Msza św. - Nasz kościół to świątynia Bożego Ciała, w jedności z cały Kościołem, chcemy dziękować za dary Eucharystii, za ten chleb, który jest żywym pokarmem w drodze do nieba. Będziemy wychodzić na nasze ulice aby dawać świadectwo wiary – powiedział ks. Stanisław Brasse, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Głogowie. Biskup Tadeusz Lityński podkreślał, że czasy się zmieniły, ale fundament wiary są takie same. - To jest jubileuszowa uroczystość Bożego Ciała w Głogowie. Jakże inna niż wówczas pośród ruin miasta. Dzisiaj będziemy szli w scenografii Głogowa, który tętni życiem, odnowionego, odbudowanego. Fundament tego miasta jest ciągle oparty o życie wiary w Boga, obecność w tajemnicy chleba – mówił biskup. - Niech nasza modlitwa, gesty czci i szacunku dla Jezusa Eucharystycznego, będą formą wynagrodzenia za to, co przez stulecia godzi i profanuje świętość świątyń i majestatu Boga – podkreślał Bp. Tadeusz Lityński. Tradycyjnie Słowo Boże zostało wygłoszone przy drugim ołtarzu. W tym roku był on usytuowany na fundamentach pierwszego kościoła parafialnego na lewym brzegu Odry, kościoła św. Piotra, który był także klasztorem ojców Dominikanów.

Zobacz zdjęcia: Procesja Bożego Ciała w Głogowie 2019
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem