Reklama

700 lat Sułoszowej

2015-04-28 15:53

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 18/2015, str. 5

Piotr Lorenc
Uroczystosci w Sułoszowej

Uroczysta sesja Rady Gminy w Zespole Szkół nr 1 zainaugurowała obchody 700-lecia Sułoszowej. W tym wyjątkowym zebraniu, które otworzył Janusz Pasternak – przewodniczący Rady Gminy Sułoszowa, wzięli udział, oprócz mieszkańców, znakomici goście, m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz – minister pracy i polityki społecznej, Wojciech Kozak – wicemarszałek województwa małopolskiego oraz Wojciech Szczepanik – wicewojewoda małopolski. Jako że na przestrzeni wieków życie mieszkańców Sułoszowej toczyło się wokół kościoła parafialnego oraz Pieskowej Skały, na sesji nie mogło zabraknąć proboszcza, ks. kan. Leszka Kołczyka oraz Olgierda Mikołajskiego – kustosza zamku w Pieskowej Skale.

Podczas uroczystej sesji zaprezentowana została monografia miejscowości oraz miało miejsce otwarcie wystawy: „Sułoszowa dawnej i dziś”. Napisaną specjalnie z okazji jubileuszu monografię przedstawił dr Wojciech Maciejowski, historię miejscowości omówił dr Piotr Sadowski, zaś ks. Tomasz Zmarzły ukazał dzieje parafii Sułoszowa na przestrzeni wieków. Ostatni z prelegentów – Olgierd Maikołajski w niezwykle ciekawy i barwny sposób przedstawił życie na zamku i wokół niego.

Podczas sesji nie mogło zabraknąć wystąpienia Stanisława Gorajczyka – wójta gminy Sułoszowa. – 700 lat to bardzo duży okres czasu, który świadczy o naszej kulturze i tożsamości. Przez wieki wiele się wydarzyło i wiele się zmieniło w naszej miejscowości, w gminie – w sferze materialnej, kulturowej, społecznej. Jesteśmy z tego dumni i wdzięczni minionym pokoleniom – powiedział wójt Sułoszowej. Zapowiedział także, że sesja to dopiero początek świętowania. – 3 maja będziemy obchodzić święto Konstytucji. Uroczystości odbędą się w kaplicy Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Sułoszowej III. W dniach od 7 do 14 czerwca w kościele parafialnym odbędą się misje św. na 700-lecie Sułoszowej. 12 lipca na terenie Szkoły Podstawowej w Wiemoży zostaną zorganizowane gminne zawody sportowo-pożarnicze o puchar wójta gminy Sułoszowa. 15 sierpnia zaplanowany jest koncert na zamku w Pieskowej Skale połączony z festynem rodzinnym w okolicach zamku. 30 sierpnia będziemy obchodzić święto plonów. Jubileusz 700-lecia zakończymy 11 listopada. Wówczas bp Grzegorz Kaszak poświęci sztandar gminy oraz pamiątkową tablicę. Odbędzie się też sesja na zakończenie obchodów – zapowiada Stanisław Gorajczyk.

Reklama

Gratulacje z okazji jubileuszu złożył Władysław Kosiniak-Kamysz. Z kolei Wojciech Kozak zaznaczył, że spośród 182 gmin Małopolski i Podhala nie ma drugiej tak zintegrowanej i utożsamiającej się ze swoją historią, co ma bezpośrednie przełożenie na jej kondycję i szybkość rozwoju.

Sułoszowa jest osadą sięgającą swoimi początkami średniowiecza. Świadczy o tym już sama nazwa, pozostająca w związku ze staropolskim imieniem Sułosz lub Sulisław, które było używane w XII i XIII wieku. Po raz pierwszy spotykamy jej nazwę dopiero w przywileju lokacyjnym, wydanym 25 stycznia 1315 r. przez Władysława Łokietka, który nadał niejakiemu Mikołajowi las położony między zamkiem w Pieskowej Skale a Kosmowolem, ze wsią Sułoszowa, dla osadzenia jej na prawie czynszowym. Jak głosi legenda, Mikołaj otrzymał dożywotnie wójtostwo za pomoc Władysławowi Łokietkowi, gdy ten ukrywał się w Ojcowie. Sułoszowa w tym czasie musiała być osadą małą, skoro nadanie na pierwszym miejscu wymienia las. Dalsze wiadomości o Sułoszowej znajdują się w rachunkach ze świętopietrza, zbieranego za Władysława Łokietka. Ograniczają się wprawdzie tylko do podania wysokości dochodów plebana, ale świadczą, że w Sułoszowej był kościół. W drugiej połowie XIV wieku pojawiła się w tych stronach bogata rodzina Szafrańców. Jan Długosz podaje, że zamek w Pieskowej Skale zbudował Kazimierz Wielki, a Ludwik Węgierski nadał go Piotrowi Szafrańcowi. W 1385 r. tenże Piotr należał do grupy posłów sprowadzających Władysława Jagiełłę z Litwy. Następnie brał udział w bitwie pod Grunwaldem i był jednym z ośmiu doradców króla.

W 1608 r. wygasł ród Szafrańców, a ostatnia jego dziedziczka poślubiła wojewodę krakowskiego. W 1661 r. zamek, a wraz z nim i Sułoszowa, drogą sukcesji przeszła w ręce Wielopolskich, którzy panowali aż do 1841 r., gdy Paweł Wielopolski sprzedał swoje dobra Janowi Mieroszowskiemu. Od 1815 r. Sułoszowa weszła w skład Królestwa Polskiego. Niewiele zmieniło się w położeniu chłopów, bo od 1818 r. wójtem został dziedzic z zamku, który posiadał władzę policyjną i administracyjną na wsi. Po powstaniu styczniowym Sułoszowa przeszła z guberni radomskiej do kieleckiej. Pod koniec XIX wieku w Sułoszowej mieszkało ponad 3000 osób.

Na przełomie XIX i XX wieku nastąpił rozwój świadomości u chłopów sułoszowskich, którzy zaczęli się organizować, a wyrazem tego była uchwała z 26 stycznia 1906 r., domagająca się wprowadzenia języka polskiego, uwolnienia więźniów politycznych oraz autonomii. W czasie I wojny światowej przez wieś przetoczyła się pożoga wojenna, przynosząc jej zniszczenie i śmierć wielu osób – 120 gospodarstw zostało całkowicie spalonych. Okres II wojny światowej to kolejne ciężkie doświadczenie dla mieszkańców wsi, z którego również wyszli obronną ręką.

Obecnie Sułoszowa jest samodzielną gminą, składającą się z pięciu sołectw. W obecnych granicach administracyjnych istnieje od 1934 r. Do 1975 r. położona była na terenie powiatu olkuskiego, natomiast po reformie administracyjnej kraju, od 1999 r. należy do powiatu krakowskiego.

Tagi:
jubileusz

Najdroższy kamień w koronie Maryi

2019-09-17 14:31

A. Bugała, A. Majowicz, W. Mokrzycka
Edycja wrocławska 38/2019, str. 5

– Wasza rodzina parafialna od początku gromadziła się wokół Matki. I nich tak pozostanie! Bo w rzeczywistości każdy z was jest najdroższym kamieniem w Jej koronie – mówił w niedzielę 8 września abp Józef Kupny w sanktuarium Opiekunki Małżeństw i Rodzin przy Kruczej

Agnieszka Bugała
Obraz Matki Bożej Łaskawej został koronowany w 1994 r.

Franciszkańska parafia św. Karola Boromeusza świętowała jubileusz 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej. Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny; licznie wzięli w niej udział ojcowie franciszkanie, a także dziekan ks. Jan Suchecki i o. Mirosław Bijata OSPPE, proboszcz parafii paulińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Hiszpania: osadzony szwagier króla został wolontariuszem u orionistów

2019-09-19 15:14

mz (KAI/EM/EP/REL) / Madryt

Iñaki Urdangarin, osadzony od 2018 r. za malwersacje szwagier króla Hiszpanii Filipa VI, wyszedł w czwartek rano z więzienia Brieva, w prowincji Ávila, aby rozpocząć swoją współpracę z ośrodkiem dla niepełnosprawnych. Instytucję, prowadzoną przez księży orionistów, Urdangarin będzie odwiedzał dwa razy w tygodniu, pracując tam jako wolontariusz przez 8 godzin.

ferobanjo/pixabay.com

Zgodnie z opublikowaną we wtorek decyzją sądu Kastylii i Leonu Iñaki Urdangarin będzie pracował jako wolontariusz na rzecz innych, a także w celu swojej “socjalizacji wynikającej z osamotnienia”. Mąż siostry króla Filipa VI ma pomagać niepełnosprawnym w Domu Księdza Orione w Pozuelo de Alarcón w codziennych zajęciach, takich jak spacer, ćwiczenia czy pływanie.

51-letni Urdangarin trafił do więzienia Brieva w czerwcu 2018 r. po skazaniu go przez sąd na blisko sześć lat więzienia, m.in. za nielegalne zainkasowanie 6 mln euro przeznaczonych na inwestycje publiczne. Podczas śledztwa potwierdzono, że w latach 2004-2006 Urdangarin firmował swoim nazwiskiem przestępczą działalność organizacji non profit, Instytutu Noos, powołanego do propagowania sportu i kultury fizycznej. Większość środków trafiała jednak na inne cele, m.in. prywatne konta w rajach podatkowych.

Iñaki Urdangarin jest byłym kapitanem reprezentacji Hiszpanii w piłce ręcznej. Z ekipą tą zdobył dwukrotnie, w 1996 r i 2000 r., brązowy medal na letnich igrzyskach olimpijskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Cenzura prewencyjna w Empiku. Wycofanie „Gazety Polskiej” ze sprzedaży narusza Konstytucję

2019-09-20 11:59

Notatka prasowa

Decyzja władz Empiku o wycofaniu ze sprzedaży jednego z wydań „Gazety Polskiej” narusza konstytucyjną wolność prasy. Stanowi także dyskryminację części społeczeństwa ze względu na poglądy. Do czasopisma dołączona była naklejka sprzeciwiająca się ideologii ruchu LGBT. Praktyka kierownictwa sieci sklepów może prowadzić do sytuacji, w której każdy konserwatywny tytuł będzie bezprawnie cenzurowany przez sprzedawcę.

pl.wikipedia.org

Działanie Empiku stanowi swego rodzaju cenzurę prewencyjną, a więc kontrolę treści prasowych przed ich publikacją oraz godzi w zapisaną w art. 14 Konstytucji zasadę wolności prasy. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu jest na gruncie ustawy zasadniczej wyraźnie zabroniona (art. 54 ust. 2). Kontrola jeszcze nieopublikowanych treści jakiej dopuścił się Empik, narusza także wolność posiadania i wyrażania poglądów, której istotnym elementem jest możliwość pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Bez zagwarantowania prawnego tej wolności i faktycznej jej realizacji kształtowanie własnych poglądów jest niemożliwe. Decyzja władz sieci sklepów stanowi też przykład dyskryminacji licznej grupy obywateli ze względu na wyznawane poglądy.

Działania Empiku wymierzone były przede wszystkim w dodatek do „Gazety Polskiej” – naklejkę, której nadano treść i znaczenie odbiegające od właściwej jej interpretacji. Arbitralnie uznano, że dystrybucja nalepki godzi w tzw. antydyskryminacyjną politykę przedsiębiorstwa, podczas gdy uniemożliwienie posługiwania się naklejką czytelnikom magazynu, stanowi naruszenie ich wolności słowa, w tym wolności wyrażania poglądów krytycznych wobec postulatów politycznych czy społecznych. W konsekwencji dochodzi do dyskryminacji tych osób, które poprzez posługiwanie się naklejką chciały wziąć udział w debacie społecznej dotyczącej istotnych i aktualnych tematów.

Ponadto, firma dostarczająca prasę do Empiku, przed publikacją jednego z następnych numerów „Gazety Polskiej” domagała się od wydawcy czasopisma przedstawienia wizualizacji naklejki, która miała być dołączona do tego wydania. Nalepka przedstawiała wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Nie ma informacji o tym, czy inne tytuły były w podobny sposób kontrolowane.

„Działanie Empiku stanowi ingerencję w treści publikowane w prasie. Empik jest jednym z głównych sprzedawców prasy w Polsce, dlatego jego arbitralne decyzje o odmowie sprzedaży konkretnego wydania gazety, przekładają się na dotkliwe straty finansowe wydawcy. Takie działanie może wywołać tzw. efekt mrożący polegający na zniechęceniu wydawców do publikowania określonych treści w przyszłości” – skomentował Łukasz Bernaciński z Centrum Analiz Ordo Iuris.

Instytut Ordo Iuris analizuje możliwość podjęcia działań w związku z nagannymi praktykami Empiku m.in. na gruncie prawa prasowego oraz ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem