Reklama

Zawsze z nami

2015-05-07 14:11

Urszula Buglewicz
Edycja lubelska 19/2015, str. 1

Paweł Wysoki

Pierwsza rocznica kanonizacji Jana Pawła II stała się okazją do wielkiego dziękczynienia Bogu za świętego Papieża Polaka. Z tej okazji w naszych parafiach odbyły się uroczyste Liturgie oraz liczne wydarzenia artystyczne. Jednym z nich był koncert pt. „Zawsze z nami”

Niezwykłe wydarzenie artystyczne, w którym wzięło udział niemal 200 młodych artystów z różnych placówek oświatowych Lublina, odbyło się w niedzielę 26 kwietnia w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej. Z inspiracji Ewy Dumkiewicz-Sprawki, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, przed cudownym wizerunkiem Pani Latyczowskiej zgromadzili się uczestnicy „Śpiewającej Polski”: Chór Gimnazjum nr 26 Zespołu Szkół nr 9, Chór Szkoły Podstawowej nr 34, Chór „Konsonans” Gimnazjum nr 3, Chór „Sensorium” Zespołu Szkół nr 5 oraz Chór „Kantylena” III LO im. Unii Lubelskiej. Chórzystom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. K. Lipińskiego pod dyrekcją Lucjana Jaworskiego. Dzięki zaangażowaniu koordynatorów projektu „Śpiewającej Polski” – Małgorzaty Nowak i Barbary Pazur, licznie zgromadzona publiczność wysłuchała utworu napisanego przez lubelskiego kompozytora Marka Stefankiewicza „Missa pro Sancte Johannes Pauli II” oraz kilku pieśni, w tym ciekawie zaaranżowanej „Barki”.

Wraz z młodzieżą ze „Śpiewającej Polski” za świętego Papieża dziękował ks. prał. Józef Dziduch, kustosz sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, który wobec wypełnionego po brzegi kościoła wyrażał wdzięczność za wybór maryjnej świątyni na ten papieski koncert. Jak przypominał, św. Jan Paweł II ukochał Maryję, a dzięki koncertowi publiczność przybyła uczcić Ojca Świętego i złożyła hołd Maryi. Lech Sprawka, poseł na Sejm RP, który wsparł finansowo projekt, podkreślał, że wybór miejsca nie był przypadkowy. – Lubelska „Poręba” to ziemia uświęcona Mszą św. sprawowaną tu przez Jana Pawła II w czerwcu 1987 r. dla milionowej rzeszy wiernych. Ta ziemia jednoczy we wspólnym działaniu dla chwały Bożej wiele osób i wiele środowisk – mówił poseł. Dziękując młodym artystom za wspaniałe wykonanie nastrojowych utworów, Lech Sprawka skierował słowa wdzięczności również do prowadzących ich nauczycieli oraz do rodziców, którzy swoją życzliwością i poświęcanym czasem na różne sposoby przyczyniają się do rozwoju talentów. Jak podkreślał, wspólna praca wydała wspaniały owoc w postaci niezwykłego koncertu, a nade wszystko wielkiej modlitwy dziękczynienia, bo przecież kto śpiewa – dwa razy się modli.

Tagi:
koncert

Reklama

Radość śpiewania

2019-09-17 14:31

(buk)
Edycja lubelska 38/2019, str. 2

W Nałęczowie, Lublinie i Wąwolnicy na zaproszenie abp. Stanisława Budzika koncertował Chór Mieszany Canticum Iubilaeum z Limanowej

Paweł Wysoki
Abp Stanisław Budzik odebrał tytuł honorowego członka chóru Canticum Iubilaeum

Chór działa od stycznia 1998 r. pod dyrekcją organisty Marka Michalika. Wśród chórzystów są osoby, które w latach 1977-80 śpiewały w młodzieżowej scholce, prowadzonej przez ówczesnego wikariusza ks. Stanisława Budzika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Generał jezuitów: celem ataków na papieża jest wpływ na przyszłe konklawe

2019-09-19 17:40

pb (KAI/americamagazine.org) / Rzym

Ataki na papieża Franciszka w Kościele są walką między tymi, którzy chcą Kościoła o jakim marzył Sobór Watykański II i tymi, którzy tego nie chcą - uważa przełożony generalny zakonu jezuitów o. Arturo Sosa. Na spotkaniu z dziennikarzami ze Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech zakonnik stwierdził, że „nie ma wątpliwości, iż w Kościele trwa obecnie walka polityczna”.

Grzegorz Gałązka

- Jestem przekonany, że nie jest to jedynie atak na papieża. Franciszek jest przekonany do tego, co robi od czasu, gdy został wybrany papieżem. Nie zmieni się - stwierdził o. Sosa. Wiedzą o tym także jego krytycy, dlatego w istocie ich ataki są „sposobem wpłynięcia na wybór następnego papieża”.

Generał jezuitów przypomniał, że niemal 83-letni Franciszek nie jest młody i z powodu jego wieku „nie będzie to najdłuższy pontyfikat w historii”. Jego przeciwnicy wśród kościelnych liderów i popierających ich niektórych katolickich tytułów prasowych celują w sukcesję po Franciszku, „ponieważ wiedzą, że do pełnego wprowadzenia w życie Soboru Watykańskiego II potrzebny jest długi czas, więcej niż 50 lat”.

Jednym z elementów tej walki, o którym często mówi papież, jest klerykalizm jako „sposób rozumienia sprawowania władzy w Kościele”. Franciszek zwalcza klerykalny sposób sprawowania władzy, proponując „Kościół synodalny”, który wspiera większą kolegialność i współudział w podejmowaniu decyzji.

- Papież Franciszek jest dzieckiem Soboru Watykańskiego II - wskazał generał jezuitów. A jako „odpowiedzialne dziecko” soboru, „wkłada całą swą energię we wprowadzanie w życie wszystkiego, co na soborze wymarzono dla Kościoła”. - Moim zdaniem jest to ogromna zasługa dla Kościoła - powiedział o. Sosa. Według niego „prawdziwą reformą” Kościoła jest jak największe zbliżenie się do zamysłu soborowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dzień ze św. ojcem Pio w kinie!

2019-09-20 14:46

Materiał prasowy

23 września w kościele przypada wspomnienie św. Ojca Pio. Ten dzień jest wyjątkowy dla czcicieli jednego z napopularniejszych świętych w Polsce. Popularność świetego z Pietrelciny w Polsce jest fenomenem na skalę światową.

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Prowincja Krakowska

Zapraszamy na specjalny seans z udziałem reżysera Jose Mario Zavali 23 września 2019 r., godz. 17:00 i 19:00. Seans odbędzie się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach (ul. Siostry Faustyny 3, Kraków, Aula Jana Pawła II)

Weź udział w dniu Dniu św. Ojca Pio w kinie!

Na film zaprasza reżyser „Tajemnicy ojca Pio” Jose Maria Zavala.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem