Reklama

Głos z Torunia

Pamięci Lecha Kaczyńskiego

Niedziela toruńska 20/2015, str. 6

[ TEMATY ]

pomnik

www.pomniksmolensk.pl

Uroczystość odsłonięcia popiersia Lecha Kaczyńskiego w Grudziądzu

Uroczystość odsłonięcia popiersia Lecha Kaczyńskiego w Grudziądzu

W Grudziądzu upamiętniono zmarłego tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Inicjatorem budowy pomnika prezydenta był Zbigniew Zelmański. Społeczny Komitet tworzyli m.in.: poseł Jan Krzysztof Ardanowski, Zbigniew Zelmański, Jacek Żurawski, Janusz Kołodziejski, Władysława Czyż, Renata Kucharska, Adam Ronowski. Fundatorami było wiele osób z regionu. Obywatelską inicjatywę poparły władze miasta. Autorem popiersia i wykonawcą odlewu jest artysta Adam Matejkowski.

Odsłonięcie popiersia nastąpiło 25 kwietnia. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w grudziądzkiej bazylice w intencji śp. Lecha Kaczyńskiego i 95 ofiar katastrofy smoleńskiej, którą pod przewodnictwem proboszcza ks. kan. Dariusz Kunickiego sprawowali: diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski, dziekan rejonu grudziądzkiego ks. prał. Henryk Kujaczyński oraz kapłani grudziądzkich parafii. Obecni byli parlamentarzyści: Anna Sobecka, Jan Krzysztof Ardanowski, Łukasz Zbonikowski, prof. Artur Terzyk, przewodniczący rejonu toruńsko-włocławskiego NSZZ „Solidarność” Jacek Żurawski, działacze samorządowi, kombatanci, środowiska patriotyczne, solidarnościowe, poczty sztandarowe, drużyna Związku Strzeleckiego „Strzelec” z III LO w Grudziądzu oraz liczni mieszkańcy miasta i okolic.

W słowie wstępnym przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Zbigniew Zelmański przypomniał ideę przedsięwzięcia, podziękował fundatorom oraz wszystkim wspierającym to działanie. Z zadowoleniem stwierdził, że jest to pierwsze w województwie popiersie upamiętniające prezydenta Kaczyńskiego. Ks. kan. Dariusz Kunicki powitał wszystkich w świątyni. Wspomniał o obecności i modlitwie w bazylice kolegiackiej ofiar katastrofy: prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, działaczki NSZZ „Solidarność” Anny Walentynowicz oraz aktora i laureata grudziądzkiej nagrody im. ks. prof. Pasierba Janusza Zakrzeńskiego.

Reklama

W homilii ks. Wojciech Osicki, przypominając prośbę św. Jana Pawła II o poszanowaniu historii i dziedzictwa narodowego, mówił: – Dziękujemy Lechowi Kaczyńskiemu za miłość, jaką pałał do ojczyzny, i wielką lekcję patriotyzmu, wizję Polski budowaną na fundamencie kultury, tradycji, historii, religii chrześcijańskiej oraz dziedzictwa narodowego. Dziękujemy za duchowe owoce tej tragicznej śmierci, które rodzą się powoli w bólu i cierpieniu, ale są promykiem nadziei na lepsze jutro Polski. Zwracając uwagę na teologiczny aspekt wspomnienia liturgicznego św. Marka Ewangelisty, podkreślił potrzebę słuchania oraz wcielania w życie słów Bożych zapisanych na kartach Ewangelii, życia w pokorze i czynienia dobra, ponieważ „pokora to prawda, a kłamstwo to tchórzostwo”. Liturgię uświetnił Chór Męski „Echo” pod dyrekcją Jerzego Cieślaka.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali na ul. Wybickiego, gdzie w sąsiedztwie pomnika „Solidarności” stanęło popiersie. Prowadzący Janusz Kołodziejski powitał uczestników oraz poczty sztandarowe. Po słowie podziękowania Zbigniewa Zelmańskiego skierowanego również do obecnego na uroczystości prezydenta miasta Roberta Malinowskiego zgromadzeni wysłuchali historycznego przemówienia Lecha Kaczyńskiego z odsłonięcia pomnika „Solidarności” w 2006 r. Poseł Jan Krzysztof Ardanowski odczytał list od Jarosława Kaczyńskiego. Podkreślił potrzebę eliminowania nieprawdziwych informacji na temat Lecha Kaczyńskiego oraz wydarzeń związanych z narodową pielgrzymką do Katynia 10 kwietnia 2010 r. Wysłuchano „Poetyckiego westchnienia” na temat katastrofy smoleńskiej, które przedstawił Krzysztof Sulerzycki.

Odsłonięcia popiersia dokonali: por. Elżbieta Łazicka, Jan Krzysztof Ardanowski oraz Zbigniew Zelmański. Następnie modlitwom przewodniczył i błogosławieństwa udzielił ks. prał. Józef Nowakowski. Po odśpiewaniu hymnu państwowego złożono kwiaty i znicze. Na zakończenie Adam Matejkowski wyraził prośbę poszanowania pamięci Lecha Kaczyńskiego i wychowywania młodego pokolenia w duchu służby ojczyźnie.

Uroczystościom towarzyszyła wystawa „Lech Kaczyński w służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej” prezentująca działania prezydenta dla dobra ojczyzny.

2015-05-14 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwalszy od spiżu

Kanonizacja Jana Pawła II to szczególna, pełna radości okazja, by wyrazić wdzięczność Panu Bogu za dar świętości naszego Rodaka. My, Polacy od dawna, na różny sposób, chcemy zatrzymać pamięć o Świętym, m.in. nadając jego imię placom, ulicom, szkołom oraz szpitalom. Za życia Papież, podczas nadania jego imienia szpitalowi kardiochirurgicznemu w Krakowie w 1997 r., żartował: ” (...) byłem w szpitalu i powiedzieli, że się nie nadaję. I wypuścili mnie, wypuścili mnie na wolność, tylko sobie odnotowali imię i nazwisko, i tym imieniem będą się stale teraz posługiwać!”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kapituła nagrody w składzie prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęli taką decyzję dziękując za „niestrudzoną i odważną służbę WOT.” W imieniu Terytorialsów nagrodę odebrał gen. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Dziękuję za laudację i tę wspaniałą nagrodę, która ma w swoim tytule słowo ‘patriota’. Co to słowo dzisiaj oznacza? Dla nas żołnierzy wypełnia się ono w słowach przysięgi: za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Najważniejszym zasobem WOT są żołnierze-ochotnicy. To ludzie świadomi swego wyboru jako żołnierze i dobrze wykształceni. Dowodzić takimi ludźmi to zaszczyt. Proszę pamiętać, że jako WOT jesteśmy częścią Wojska Polskiego. Składaliśmy przysięgę, aby bronić Ojczyznę. Najpierw poprzez odstraszanie, ale jeżeli to zawiedzie to my Was, naszych rodaków, będziemy także bronić zbrojnie,” powiedział gen. Klisz odbierając nagrodę „Patriota Roku.”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję