Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

III Sesja Synodu Metropolitalnego

W Szczecinie 13 czerwca odbyła się III Sesja Synodu Metropolitalnego. Wzięli w niej udział biskupi metropolii szczecińsko-kamieńskiej: ordynariusze – abp Andrzej Dzięga i bp Edward Dajczak, biskupi pomocniczy – Krzysztof Zadarko, Tadeusz Lityński i Henryk Wejman; biskupi seniorzy – Tadeusz Werno, Adam Dyczkowski i Paweł Socha oraz członkowie zespołów eksperckich i komisji tematycznych. Bp Stefan Regmunt, powracający do zdrowia po operacji, przesłał ojcom synodalnym swoje pozdrowienia, wyrażając przy tym radość, iż prace synodalne zmierzają ku końcowi. Specjalnym gościem sesji synodalnej był bp Antoni Stankiewicz z Rzymu, który w tym dniu obchodził swoje imieniny. W krótkim przemówieniu wskazał na potrzebę wielkiej troski dzisiejszych ewangelizatorów wierności słowu Bożemu, kiedy z taką premedytacją niszczone jest prawo Boże.

Reklama

Tematem obrad był dokument „Posługa pasterzowania”, który zaprezentował przewodniczący komisji ks. kan. dr Kazimierz Półtorak. Ten czwarty z kolei dokument synodalny, liczący 17 stron, w 12-stroniczowej części szczegółowej wskazuje na bardzo konkretne wyzwania w dziedzinie pasterzowania, m.in.: troskę o media katolickie, wykorzystanie przestrzeni turystyki i wczasów do głoszenia słowa Bożego czy też ekumenizm, ale nade wszystko wskazuje na nowe odkrywanie zasady terytorialności parafii. Ten 12 punkt niniejszego dokumentu należy rozumieć w sensie duszpasterskim, a nie zmian prawnych parafii. Ks. dr K. Półtorak mocno wyakcentował nawrócenie duszpasterskie, w którym głównie chodzi o formację kapłańską, katechetyczną i osób świeckich w otwartości na nowe metody pasterzowania. Aktualność poruszanych zagadnień wywołała dość burzliwą dyskusję. Pozytywne głosowanie nad obecnym dokumentem (26 głosów za, 9 za z uwagami i 1 głos przeciwny) sprawiło, że wszystkie 4 dokumenty zostały już ostatecznie przyjęte przez ojców synodalnych.

W części informacyjnej ks. inf. prof. dr hab. Andrzej Offmański podkreślił, iż jego komisja uwzględniła wszystkie poprawki ojców synodalnych w dokumencie „Posługa nauczania”, a ks. kan. dr Andrzej Krzystek dał to samo zapewnienie odnośnie do dokumentu „Posługa uświęcania”. Bp prof. Henryk Wejman, podając informacje o dokumencie komisji eksperckiej „Natura wspólnych problemów”, wskazał na wspólne problemy i wyzwania w posłudze duszpasterskiej na terenie metropolii szczecińsko-kamieńskiej: usytuowanie metropolii szczecińsko-kamieńskiej, warunki przyrodnicze i turystyka, demografia i emigracja, młode pokolenie, bezrobocie i tereny popegeerowskie oraz sytuacja rodziny.

Moderator synodu ks. prof. US dr hab. Kazimierz Dullak zapowiedział, iż najbliższe spotkanie biskupów i przewodniczących komisji synodalnych będzie miało miejsce na początku września w Zielonej Górze. Ksiądz Metropolita, kończąc sesję synodalną, stwierdził, iż w Zielonej Górze zapadnie ostateczna decyzja, czy będzie jeszcze IV sesja synodalna, czy też już uroczysta sesja zamykająca Synod Metropolitalny.

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ruszają przygotowania do synodu biskupów na temat Amazonii

[ TEMATY ]

synod

Amazonia

leondeniscf/pixabay.com

W przyszłym tygodniu Watykan organizuje trzydniowe seminarium w ramach przygotowań do planowanego na październik synodu biskupów poświęconego Amazonii. Na spotkanie w dniach 25-28 lutego pod hasłem „Na drodze do synodu dla Amazonii: wymiar regionalny i światowy” zostało zaproszonych ok. 80 uczestników z różnych krajów świata. Obrady toczyć się będą w “Istituto Maria Santissima Bambina” nieopodal Watykanu. Na seminarium przygotowującym synod mają przyjechać przewodniczący konferencji biskupów z regionu Amazonii, biskupi innych krajów, kardynałowie, zakonnicy i eksperci.

Tematem pierwszego dnia obrad będą kościelne i duszpasterskie aspekty adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Evangelii gaudium” z 2013 roku; drugi dzień poświęcony będzie szeroko pojętej ekologii w kontekście papieskiej encykliki ekologicznej „Laudato Si`” z 2015 roku, natomiast trzeci - informacjom na temat dalszych przygotowań do synodu.

CZYTAJ DALEJ

Zmarła Mama bp. Michała Janochy

2021-06-24 09:21

[ TEMATY ]

śmierć

Karol Porwich/Niedziela

W wieku 98 lat zmarła Maria Janocha - matka biskupa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 28 czerwca w Świątyni Opatrzności Bożej. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie...

We wtorek 22 czerwca zmarła w wieku 98 lat ś.† p. Maria Janocha z domu Olszewska

CZYTAJ DALEJ

Zmiany wikariuszowskie w diecezji tarnowskiej

2021-06-24 14:24

[ TEMATY ]

Tarnów

zmiany księży

Zmiany proboszczów

diecezja.tarnow.pl

75 księży wikariuszy będzie pracować w nowych parafiach. Duchowni otrzymali nominacje. To część zmian wikariuszowskich w parafach diecezji tarnowskiej.

Zmiany będą m.in. w parafiach w Tarnowie, Nowym Sączu, Mielcu, Dębicy a także w Chorzelowie, Muszynie, Nowym Wiśniczu, Podegrodziu, Szczawnicy, Szynwałdzie, Zawadzie k. Dębicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję