Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

III Sesja Synodu Metropolitalnego

W Szczecinie 13 czerwca odbyła się III Sesja Synodu Metropolitalnego. Wzięli w niej udział biskupi metropolii szczecińsko-kamieńskiej: ordynariusze – abp Andrzej Dzięga i bp Edward Dajczak, biskupi pomocniczy – Krzysztof Zadarko, Tadeusz Lityński i Henryk Wejman; biskupi seniorzy – Tadeusz Werno, Adam Dyczkowski i Paweł Socha oraz członkowie zespołów eksperckich i komisji tematycznych. Bp Stefan Regmunt, powracający do zdrowia po operacji, przesłał ojcom synodalnym swoje pozdrowienia, wyrażając przy tym radość, iż prace synodalne zmierzają ku końcowi. Specjalnym gościem sesji synodalnej był bp Antoni Stankiewicz z Rzymu, który w tym dniu obchodził swoje imieniny. W krótkim przemówieniu wskazał na potrzebę wielkiej troski dzisiejszych ewangelizatorów wierności słowu Bożemu, kiedy z taką premedytacją niszczone jest prawo Boże.

Tematem obrad był dokument „Posługa pasterzowania”, który zaprezentował przewodniczący komisji ks. kan. dr Kazimierz Półtorak. Ten czwarty z kolei dokument synodalny, liczący 17 stron, w 12-stroniczowej części szczegółowej wskazuje na bardzo konkretne wyzwania w dziedzinie pasterzowania, m.in.: troskę o media katolickie, wykorzystanie przestrzeni turystyki i wczasów do głoszenia słowa Bożego czy też ekumenizm, ale nade wszystko wskazuje na nowe odkrywanie zasady terytorialności parafii. Ten 12 punkt niniejszego dokumentu należy rozumieć w sensie duszpasterskim, a nie zmian prawnych parafii. Ks. dr K. Półtorak mocno wyakcentował nawrócenie duszpasterskie, w którym głównie chodzi o formację kapłańską, katechetyczną i osób świeckich w otwartości na nowe metody pasterzowania. Aktualność poruszanych zagadnień wywołała dość burzliwą dyskusję. Pozytywne głosowanie nad obecnym dokumentem (26 głosów za, 9 za z uwagami i 1 głos przeciwny) sprawiło, że wszystkie 4 dokumenty zostały już ostatecznie przyjęte przez ojców synodalnych.

W części informacyjnej ks. inf. prof. dr hab. Andrzej Offmański podkreślił, iż jego komisja uwzględniła wszystkie poprawki ojców synodalnych w dokumencie „Posługa nauczania”, a ks. kan. dr Andrzej Krzystek dał to samo zapewnienie odnośnie do dokumentu „Posługa uświęcania”. Bp prof. Henryk Wejman, podając informacje o dokumencie komisji eksperckiej „Natura wspólnych problemów”, wskazał na wspólne problemy i wyzwania w posłudze duszpasterskiej na terenie metropolii szczecińsko-kamieńskiej: usytuowanie metropolii szczecińsko-kamieńskiej, warunki przyrodnicze i turystyka, demografia i emigracja, młode pokolenie, bezrobocie i tereny popegeerowskie oraz sytuacja rodziny.

Moderator synodu ks. prof. US dr hab. Kazimierz Dullak zapowiedział, iż najbliższe spotkanie biskupów i przewodniczących komisji synodalnych będzie miało miejsce na początku września w Zielonej Górze. Ksiądz Metropolita, kończąc sesję synodalną, stwierdził, iż w Zielonej Górze zapadnie ostateczna decyzja, czy będzie jeszcze IV sesja synodalna, czy też już uroczysta sesja zamykająca Synod Metropolitalny.

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: nie mamy prawa do kompromisów

[ TEMATY ]

synod

Włodzimierz Rędzioch

W ramach przygotowań do drugiego synodu biskupów o rodzinie kard. Gerhard Müller po raz kolejny przypomina, że rozwiązanie które zaproponował kard. Kasper dla rozwodników żyjących w nowym związku jest nie do przyjęcia. W wywiadzie dla tygodnika La Vie prefekt Kongregacji Nauki Wiary zaznaczył, że wszyscy są zgodni, co do tego, że trzeba pomóc wiernym, którzy żyją w takiej nieuporządkowanej sytuacji. Trzeba jednak pamiętać, że nauczanie Kościoła nie jest jakąś teorią, lecz opiera się na wierności Słowu Bożemu. Małżeństwo dwojga ochrzczonych jest sakramentem, rzeczywistością obiektywną. Kościół nie może zmieniać sakramentalności małżeństwa: ślubuje się w nim wierność aż do śmierci – podkreśla kard. Müller.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Karmelici Bosi zapraszają!

2022-09-27 23:29

plakat organizatorów

    W najbliższą sobotę 1 października, o godz. 19:30 w sanktuarium św. Józefa Obrońcy Krakowa (przy ul. Rakowickiej 18) odbędzie się chóralno-organowy koncert misyjny.

    Jak informuje Tomasz Soczek, dyrektor artystyczny Festiwalu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową" w ramach uroczystości św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Karmelici Bosi zapraszają na chóralno-organowy koncert misyjny. Tym razem wystąpi chór „Královédvorský chrámový sbor“ pod dyrekcją Víta Havlíčka z Czech oraz organistka Mariola Brzoska z Gliwic.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję