Reklama

Różaniec z bł. Józefem Sebastianem Pelczarem (2)

Niedziela przemyska 6/2003

Nawiedzenie

Fragment Ewangelii: Łk 1, 39-56

Reklama

"Nie było rzeczą łatwą podjąć trzydniową przynajmniej podróż z Nazaretu do miasta judzkiego, po drogach przykrych, a do tego pieszo... To miłość kazała iść śpiesznie do miasta judzkiego i nie tylko pozdrowić ze czcią Elżbietę, ale spełniać dla niej wszelkie posługi, czyli przez trzy miesiące być jej służebnicą.... Ona bez żalu zrobiła ofiarę z własnego spokoju, pewna zresztą, że tak wśród drogi, jak i w domu Elżbiety, nie utraci Boga z oczu. Idzie też tam spiesznie, naglona miłością i służy swej krewnej z poświęceniem córki, a z uległością służebnicy, służy z głęboką pokorą, spełniając chętnie najniższe czynności, służy z niezrównaną słodyczą... Cóż to ją ciągnęło do domu Zachariaszowego? Czy sama chęć usługiwania Elżbiecie? Nie, ale przede wszystkim ta myśl, że przyniesie tam z sobą Jezusa, a przez Niego uświęci całą rodzinę...
Czynną i ofiarną... była zatem miłość Maryi i podobną rzeczywiście do ognia trawiącego, i taka też pozostała do ostatniego Jej tchnienia. Wejdźmy na przykład do Kany i przypatrzmy się, jak Maryja spostrzegłszy zaledwie troskę nowożeńców, skłania się do Chrystusa Pana i mówi: Synu, wina nie mają. Później zapewne nieraz prowadziła do Zbawiciela chorych i nieszczęśliwych, chociaż Ewangelie o tym milczą... Kiedy już wybiła godzina odkupienia, Ona stanęła pod krzyżem, by Syna swego, a z Nim i siebie ofiarować za ród ludzki; tak bowiem mówią Ojcowie święci, umiłowała świat, że Syna swego wydała na śmierć i gotową była własnymi rękami przybić Go do krzyża, gdyby tego Ojciec Niebieski żądał. Zaprawdę wielką jak morze była miłość Twoja, o Matko pięknej miłości!...
Taką miłość wyproś i nam o Matko, abyśmy wszyscy uznali się dziećmi Ojca Niebieskiego i Twoimi, a miłowali się jak bracia. Ponieważ zaś na ziemi pełno nędzy wszelakiej, więc Ty, o Najmiłościwsza, z tą miłością, z jaką weszłaś w dom Zachariasza, obchodź domy nasze, a gdy znajdziesz ubogiego, przyspórz mu chleba, gdy znajdziesz chorego, złagodź mu boleść; gdy znajdziesz sierotę, przytul ją do swego serca; gdy znajdziesz upadającego, bierz go na swe ramiona; gdy znajdziesz umarłego na duszy, wskrześ go łaską Jezusową, gdy znajdziesz sprawiedliwego, pociągnij go do wyższej świętości. Wszystkim daj Jezusa, by wszyscy wysławiali Cię z Elżbietą: «Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twego»".
(Bł. Józef Sebastian Pelczar - fragmenty kazania na święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny)

* * *

Kontemplując tajemnicę nawiedzenia módlmy się w intencji peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w naszej archidiecezji. Wpatrzeni w Matkę wędrującą wśród nas, prośmy o umiejętność naśladowania jej miłości służebnej, otwartej na bliźniego w potrzebie i prowadzącej innych do Chrystusa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję