Reklama

Niedziela Świdnicka

35-lecie „Solidarności” w Wałbrzychu

Od poświęcenia kapliczki z figurą Świętej Barbary przy szybie „Julia” na terenie po byłej kopalni Thorez, a obecnie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia przy ul. Wysockiego w Wałbrzychu, rozpoczęły się 31 sierpnia jubileuszowe obchody 35. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”

Niedziela świdnicka 38/2015, str. 8

[ TEMATY ]

Solidarność

Ryszard Wyszyński

Bp Ignacy Dec i ks. inf. Julian Źrałko poświęcają kaplicę św. Barbary

Bp Ignacy Dec i ks. inf. Julian Źrałko poświęcają kaplicę św. Barbary

Celem uroczystości, obok upamiętnienia tej ważnej daty z kart naszej najnowszej historii, było przypomnienie – aktem poświęcenia figury – udziału wałbrzyskich górników w tych historycznych przemianach. Górnicy kopalni „Thorez”, solidaryzując się w sierpniu 1980 r. ze stoczniowcami, jako pierwsi swoim protestem – 27 sierpnia na szybie „Chwalibóg” i dzień później na „Julii”– zapoczątkowali nie tylko strajki w innych zakładach Wałbrzycha i regionu, ale też w pozostałych polskich kopalniach, ponieważ ich strajk był też pierwszym górniczym protestem podjętym w polskich kopalniach w sierpniu 1980 r.

Figurka górniczej patronki na swoje dawne miejsce, przy byłej kopalni „Thorez”, powróciła po kilkuletniej przerwie spowodowanej prowadzonym remontem i rewitalizacją pokopalnianych budynków przy szybie „Julia”.

W uroczystości uczestniczyli: ordynariusz diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec – honorowy gość jubileuszowych obchodów, który figurę poświęcił; członkowie dawnych struktur górniczej „Solidarności” z byłych wałbrzyskich kopalń, którzy przyszli na jubileuszowe obchody ze swoimi historycznymi sztandarami, związkowcy NSZZ „Solidarność” z zakładów Wałbrzycha i regionu, z przewodniczącym Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk Kazimierzem Kimso na czele, duszpasterz wałbrzyskiej „Solidarności” w Wałbrzychu ks. inf. Julian Źrałko, duchowy opiekun związkowców „Solidarności” z czasów jej powstawania i stanu wojennego, kapelan związkowców w Nowej Rudzie z lat 80. ks. Tadeusz Faryś, diecezjalny duszpasterz środowisk ludzi pracy ks. Stanisław Wójcik, a także proboszcz parafii kolegiackiej w wałbrzyskim śródmieściu ks. Wiesław Rusin, parlamentarzyści i radni Rady Miejskiej Wałbrzycha z przewodniczącą rady Marią Romańską oraz prezydent miasta Roman Szełemej.

Przed poświęceniem figurki górniczej patronki historię sierpniowego strajku na „Chwalibogu” i „Julii” w roku 1980 przypomniał były górnik i związkowiec KWK „Thorez” Ryszard Mocek, który w tej kopalni przepracował ponad 40 lat. Był ze swoją kopalnią na dobre i na złe – jak zaznaczył także sercem, kiedy go internowano w stanie wojennym. Tutaj kształtowało się również pierwsze solidarnościowe podziemie w mieście – wielkim oparciem dla represjonowanych i naszych rodzin był po wprowadzeniu stanu wojennego nasz duchowy opiekun ks. inf. Julian Źrałko – przypomniał.

Reklama

Z wielką radością dokonuję poświęcenia figurki Świętej Barbary, wyrażając wdzięczność wszystkim inicjatorom przedsięwzięcia – zabiegającym o to, żeby ten wspaniały znak górnictwa wałbrzyskiego o charakterze religijnym tutaj powrócił – mówił przed poświęceniem figury bp I. Dec. Podkreślił, że świętą Barbarę na swoją patronkę wybrali przed wiekami sami górnicy. Jest postacią, która zasłynęła z odwagi i silnego charakteru – a są to cechy, jakimi się zawsze charakteryzowali górnicy. Życzył zgromadzonym, by święta Barbara czuwała nad Wałbrzychem i wypraszała łaski dla stanu górniczego, dzisiaj tylko reprezentowanego przez emerytów, ale kiedyś tak bardzo ważnego, którego praca i siła budowała przez wiele wieków,górniczą tradycję miasta, w którym przyszło im żyć. – Księże Infułacie, Ciebie też proszę o poświęcenie kapliczki – zwrócił się do ks. Juliana Źrałki biskup ordynariusz – podkreślając tym jego zaangażowanie i wyrażając wdzięczność za jego niezłomną postawę i wsparcie, którego udzielał górnikom w tamtych trudnych latach.

Kolejnym punktem programu obchodów 35-lecia powstania „Solidarności” w Wałbrzychu było złożenie kwiatów pod kamieniem z tablicą upamiętniającą zryw sierpnia 1980 r. w kopalni „Thorez” na szybie „Chwalibóg” i „Julia”, która znajduje się teraz naprzeciwko Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Okolicznościowe wiązanki były dowodem pamięci o ludziach, którzy swoją postawą przyczynili się do powstania NSZZ „Solidarność” i hołdem dla ofiar stanu wojennego oraz internowanych, których dotykały prześladowania za działalność związkową.

Reklama

Spod tablicy zgromadzeni przeszli na teren Starej Kopalni, gdzie uczestniczyli w uroczystości wręczenia odznaczeń związkowych oraz akcie podpisania porozumienia w sprawie utworzenia na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu stałej ekspozycji o NSZZ „Solidarność”.

Porozumienie podpisywali prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej i przewodniczący Zarządu Regionu NSSZ „Solidarność” Regionu Dolny Śląsk Kazimierz Kimso.

Medale 35-lecia „Solidarności” otrzymali: Janina Magdalena Szczurowska, Maria Wodzyńska, Remigiusz Zgarda, Stanisław Geniusz, Józef Zalas, a okolicznościowe podziękowania – Henryk Kuryłowicz, Marian Sas i Zdzisława Berska. Finałem wałbrzyskich obchodów wielkiego związkowego jubileuszu była uroczysta Eucharystia – odprawiona w wałbrzyskiej kolegiacie pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca.

2015-09-17 13:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

P. Duda: politykom Zjednoczonej Prawicy zabrakło jedności serc

Związek zawodowy Solidarność nie przetrwałby, gdyby nie jedność ludzkich serc; tej jedności zabrakło ostatnio politykom Zjednoczonej Prawicy – powiedział w niedzielę na Jasnej Górze szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Podczas 38. Pielgrzymki Ludzi Pracy zaapelował o dialog dla dobra Polski i Polaków, bo – jak podkreślił – Polska jest dobrem wspólnym i nie powinny w niej dominować partykularne interesy.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Aborcja zatrzymała Republikanów

2022-11-30 07:26

[ TEMATY ]

USA

aborcja

Magdalena Pijewska

Pogłębione analizy po ogłoszeniu w Stanach Zjednoczonych niemal pełnych wyników wyborów uzupełniających do Kongresu, wskazują, że przyczyną słabszej, niż się spodziewano, dyspozycji Republikanów w wyborach było zainteresowanie kwestiami światopoglądowymi, takimi jak aborcja.

Wedle sondażu exit poll wykonanego przez telewizję "CNN" tuż po wyborach, to właśnie o sprawę przerywania ciąży miało być zatroskanych aż 26 proc. respondentów, najwięcej po sprawach bytowych (27%) i inflacji (32%).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję