Reklama

Świat

Na nowo odkryją miłość...

Światowe Spotkanie Rodzin co trzy lata gromadzi małżeństwa i ich potomstwo ze wszystkich stron globu. Mimo że wydarzenie to odbywa się od 1994 r., kiedy to za sprawą Jana Pawła II miało swój początek, za każdym razem nie tylko nie słabnie, ale wręcz przybiera na sile

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 16-17

[ TEMATY ]

rodzina

spotkanie

Franciszek na Kubie i w USA

f11photo/Fotolia.com

Filadelfia – miejsce, gdzie rodziny debatują na temat swojego powołania

Od dawna działa strona internetowa, gdzie zainteresowani mogą podziwiać logo tego niecodziennego wydarzenia. W Filadelfii od miesięcy trwają też przygotowania do VIII Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w tym mieście w dniach 22-27 września 2015 r. Hasłem są słowa: „Miłość jest naszą misją. Rodzina w pełni żywa”.

– Wybór Filadelfii nie był z pewnością przypadkowy – przekonuje ks. Carlos Simón Vázquez, podsekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny. – Gdy miejsce to w 2012 r. wybrał papież Benedykt XVI, od początku wiedzieliśmy, że chodzi tu o coś więcej. Nie bez znaczenia była bowiem kondycja lokalnego Kościoła w Stanach Zjednoczonych, niezwykle żywotnego i dynamicznego. Ważna była też otwartość władz stanu Pensylwania, które od początku deklarowały chęć współpracy przy organizacji tego wielkiego przedsięwzięcia.

W centrum logo znajduje się Dzwon Wolności, będący nieoficjalnym symbolem miasta. To jego dźwięki w 1776 r. zwołały niemal wszystkich mieszkańców, aby obywatele nowo powstałego państwa – Stanów Zjednoczonych wysłuchali Deklaracji Niepodległości. Toteż Dzwon wszedł do zbiorowej świadomości narodowej Amerykanów, podobnie jak flaga z gwiazdami i biało-czerwonymi pasami. Drugim ważnym składnikiem logo Światowego Spotkania Rodzin jest krzyż nad dzwonem – znak centralnego miejsca Chrystusa w życiu rodziny i Kościoła. Na tle dzwonu umieszczono pięć osób w różnym wieku, reprezentujących różne role: rodziców, dzieci, rodzeństwo, babcie, dziadków, ciotki i wujów.

Reklama

Patroni kochający życie

Jak podkreślają organizatorzy, sukces wrześniowego spotkania w Filadelfii zależy od zaangażowania w stronę duchową tego duszpasterskiego przedsięwzięcia. Odpowiedzialność za nie muszą wziąć zarówno osoby biorące w nim bezpośredni udział, jak i te uczestniczące w spotkaniu za pośrednictwem mediów. Nieprzypadkowo patronami przedsięwzięcia są św. Jan Paweł II oraz św. Joanna Beretta Molla. Jak podkreślił abp Charles Chaput, gospodarz spotkania, św. Jan Paweł II i św. Joanna zostali wybrani jako dwoje godnych patronów tej międzynarodowej imprezy, gdyż w pełni uosabiają historię, misję i temat Światowego Spotkania Rodzin 2015. Papież Polak odwiedził Filadelfię już w 1979 r., na początku swej posługi, a spotkanie to zostało dobrze zapamiętane przez tamtejszą społeczność katolicką, która podczas Mszy św. zgromadziła się w niemal milionowej rzeszy pielgrzymów. Amerykanie pamiętają też, że Jan Paweł II został nazwany papieżem rodziny. Nieprzypadkowy był także wybór drugiej patronki kongresu, która za wszelką cenę chciała ratować życie dziecka noszonego we własnym łonie. Jak się później okazało, ceną tej decyzji było życie niespełna 40-letniej matki. Mąż po jej śmierci powiedział: „Aby zrozumieć jej decyzję, trzeba pamiętać o jej głębokim przeświadczeniu – jako matki i jako lekarza – że dziecko, które w sobie nosiła, było istotą, która miała takie same prawa, jak pozostałe dzieci, chociaż od jego poczęcia upłynęły zaledwie dwa miesiące”. Taka postawa może być drogowskazem dla amerykańskiego społeczeństwa, w którym bardzo aktywnie działają organizacje chroniące życie nienarodzone.

Pokochać miłość

Jak przekonuje ks. Carlos Simón Vázquez, bardzo ważny jest temat tegorocznego spotkania, który bezpośrednio odnosi się do zagadnienia miłości w rodzinie. – Tylko prawdziwa miłość może być skuteczną inspiracją w życiu małżonków – podkreśla. – Rodzina staje dziś wobec bardzo wielu wyzwań, ale miłość może ją uratować. Już św. Jan Paweł II wykrzyczał całej ludzkości, że musimy się nauczyć kochać ludzką miłość. Jest to baza, na której Pan przynosi pod rozwagę wielką tajemnicę, podstawę i fundament rodziny chrześcijańskiej. W pewnym sensie małe i wielkie wyzwania dzisiejszej rodziny pochodzą z tej refleksji. Życie codzienne będzie skazane na porażkę, jeśli zabraknie w nim wzajemnej miłości. Stajemy wobec wielkich społecznych przemian, a rodzina napotyka problemy natury ekonomicznej, prawnej czy kulturowej. Wielkim wyzwaniem jest umieszczenie rodziny w centrum duszpasterskich i ludzkich działań Kościoła. Rodzina bowiem, poza tym, że jest darem Boga, jest też wartością całego społeczeństwa.

Duchowny spodziewa się, że m.in. dzięki kongresowi rodziny chrześcijańskie pogłębią samoświadomość swego powołania do uczestnictwa w dziele nowej ewangelizacji. – Rodzina jest nie tylko przedmiotem ewangelizacji, ale również aktywnym i odpowiedzialnym podmiotem ewangelizacji w Kościele – przekonuje ks. Vázquez. – Wiele zadań do wypełnienia mają w tym względzie także Kościoły lokalne. Mogą i powinny one umieścić rodzinę w centrum swojej wspólnoty diecezjalnej. Związek między rodziną i życiem chrześcijańskim musi być coraz bardziej żywy i silny.

Reklama

Tegoroczne Światowe Spotkanie Rodzin w Filadelfii będzie miało szczególne znaczenie. Jak podkreśla ks. Vázquez, organizatorzy chcą bardzo uważnie wsłuchać się w głos rodzin u progu nadchodzącego synodu. – Chcemy wsłuchać się w to, co rodziny mają do powiedzenia na temat swego powołania i misji, ale też na temat swych problemów i oczekiwań duszpasterskich.

Tegoroczne spotkanie rodzin wiąże się z wizytą w Stanach Zjednoczonych papieża Franciszka. Budzi ona w Ameryce wielkie zainteresowanie. Kulminacja VIII Światowego Spotkania Rodzin będzie prawdopodobnie największym zgromadzeniem, jakie kiedykolwiek gościła Filadelfia. Na Festiwalu Rodzin w sobotę 26 września organizatorzy spodziewają się 750 tys. uczestników, następnego dnia na Mszy św. z Papieżem – dwa razy tyle, a są gotowi na przyjęcie nawet 2 mln wiernych.

Niestety, wielu ludzi interesowało się tylko aspektem finansowym wizyty papieża Franciszka. Władze Filadelfii, gdzie odbędzie się Światowe Spotkanie Rodzin z udziałem Ojca Świętego, wyliczyły, że miasto może zarobić na tym ponad 400 mln dolarów.

2015-09-22 11:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: rodzina jest fundamentem rozwoju

2020-08-01 13:02

[ TEMATY ]

rodzina

Andrzej Duda

PAP/Marcin Obara

Dla Polski, Europy i świata rodzina jest fundamentem rozwoju; gdyby nie było rodziny, nie byłoby następnych pokoleń, a wtedy nasze państwo by znikło - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami Związku Dużych Rodzin "Trzy plus".

Prezydent przekonywał, że podchodzi z ogromnym szacunkiem do rodzin, "zwłaszcza takich, w których jest więcej dzieci, w których rodzice decydują się ponosić w większym stopniu trud wychowawczy". "Uważałem i uważam za niezwykle ważne z punktu widzenia państwowego, (...) że rodzina stanowi fundament rozwoju państwa" - powiedział.

"Gdyby nie było rodzin, gdyby nie przychodziły na świat dzieci i gdyby nie były wychowywane w rodzinach, (...) to nie byłoby następnych pokoleń, a zatem państwo nasze by znikło" - podkreślił Andrzej Duda.

Jak mówił, "rodzina jest czymś nieocenionym dla Polski, dla Europy, dla świata - jest w ogóle fundamentem rozwoju".

"Chciałbym, by przede wszystkim młodzi ludzie w Polsce mieli odwagę mieć dzieci, nie bali się brać na siebie tej odpowiedzialności, żeby je wychowywali i żeby przekazywali dzieciom naszą tradycję, kulturę, to, co tak ważne narodowo- i państwowotwórcze" - przekonywał prezydent. Jak dodał, "to jest wielka wspaniała rola, którą polska rodzina realizuje; to niewyobrażalna wdzięczność dla wszystkich, którzy ponoszą ten wychowawczy trud".

Andrzej Duda wyraził jednocześnie nadzieję, że "rodziny wielodzietne odczuwają, że państwo polskie ich szanuje i bierze udział w procesie wychowawczym poprzez wsparcie dawane rodzicom na tyle, na ile może, zwłaszcza w tym ujęciu materialnym".

Podziękował również przedstawicielom Związku Dużych Rodzin i Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin "za całą działalność na rzecz rodziny". Podkreślił, że to ich działania "wskrzesiły w Polsce na powrót rzeczywistą troskę o rodzinę". (PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk, Magdalena Gronek

dst/ mgw/ ozk/

CZYTAJ DALEJ

Modest Amaro na FSM: zacznij zabiegać o to, żeby się Jemu podobać

2020-08-01 20:35

[ TEMATY ]

młodzi

Wojciech Modest Amaro

youtube.com/fsm

Podobaj się Bogu. Zacznij zabiegać o to, żeby się Jemu podobać. Nie przejmuj się tym, czy inni będą klepać cię po plecach – wskazywał młodzieży Wojciech Modest Amaro. Jeden z najbardziej utytułowanych szefów kuchni na świecie dzielił się swoją historią nawrócenia z uczestnikami 33. Franciszkańskiego Spotkania Młodych. Uczestnicy mogli wysłuchać również świadectwa Moniki i Marcina Gomułków.

Hasłem tegorocznego Franciszkańskiego Spotkania Młodych jest „Tożsamość”. I o swojej tożsamości chrześcijańskiej opowiadali w sobotę małżonkowie: Monika i Marcin Gomułkowie, prowadzący w internecie kanał „Początek wieczności”. Choć nie zawsze tak było, obecnie każdy dzień zaczynają od znaku krzyża. – Wypowiadając te słowa: „w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”, niejako odwołujemy się do tożsamości, która jest w nas, o którą chcemy też prosić, żeby Pan Jezus dzięki Duchowi Świętemu odnawiał w nas synostwo Boże – powiedział Marcin.

Zauważył, że musieli dojrzeć i cały czas dojrzewają do tożsamości, którą mają wyrytą w swoich sercach i o której opowiadają na spotkaniach, czy na swoim kanale internetowym. Zwrócił uwagę, że świadectwo ich miłości małżeńskiej jest jednocześnie pokazywaniem wzajemnej miłości i miłości Bożej własnym dzieciom.

Monika podkreśliła, że oboje podzielają te same wartości i fundamentem ich rodziny jest Pan Jezus. – Budujemy na Panu Jezusie, budujemy na skale – zaznaczyła.

Natomiast w czwartek gościem FSM-u był Wojciech Modest Amaro. Opowiadał o tym, jak wygląda jego codzienne życie z Bogiem oraz droga odkrywania własnej chrześcijańskiej tożsamości. Młodym radził: – Podobaj się Bogu. Zacznij zabiegać o to, żeby się Jemu podobać. Nie przejmuj się tym, czy inni będą klepać cię po plecach. Główny focus w naszym życiu powinien iść w stronę Boga, bo On widzi w ukryciu.

Staraj się małymi krokami, w zwykłej codzienności, poprzez swoją gorliwość do modlitwy, do Eucharystii, do bycia z drugim człowiekiem – taka jak ona dzisiaj jest. I zobaczysz jak On Cię prowadzi, bo jesteś w centrum Jego uwagi. Bóg odpowie w swoim czasie, o ile ty zgodzisz się na to, że ta droga jest zgodna z Jego wolą – podkreślił.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych co roku odbywa się w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Tym razem do tej malowniczo położonej miejscowości przyjechała tylko ekipa, natomiast uczestnicy biorą udział w punktach programu za pośrednictwem transmisji online. Za pomocą internetu łączyli się z Kalwarią również tegoroczni goście.

Do udziału zgłosiło się ponad tysiąc osób, nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. – Robimy wszystko, by być jak najbliżej naszych uczestników i jak najpełniej oddać atmosferę FSM-u. Bardzo brakuje nam na kalwaryjskim wzgórzu wspólnoty młodych ludzi, która tworzyła i dla której my tworzyliśmy to wydarzenie. Ale choć w innej formie to wciąż wspólnie chcemy dzielić się doświadczeniem wiary i szukać tych najważniejszych odpowiedzi – mówi Marta Górka, rzecznik Franciszkańskiego Spotkania Młodych.

Zobacz więcej filmów z wydarzenia: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Zjednoczenie z Jezusem pierwszym etapem uzdrowienia

2020-08-04 08:05

[ TEMATY ]

uzdrowienie

Archiwum Kazimierza Ożoga

Zanim powiemy o konkretnych, fizycznych, psychicznych i duchowych uzdrowieniach, zanim zastanowimy się, jak ustępują choroby, musimy dobrze uzmysłowić sobie, czym jest fundament uzdrowienia.

Chodzi o tę podstawową prawdę, że Jezus przez swój sposób przeżywania cierpienia nie tylko niweczy jego przyczynę, czyli grzech, nie tylko daje nam wzór do naśladowania, lecz także czyni z cierpienia szczególną przestrzeń, w której możemy Go odnaleźć i wejść z Nim w szczególną, zażyłą bliskość – zawiązać z Nim więź.

Chodzi więc o zjednoczenie. Ponieważ Jezus już przez sam fakt wcielenia bierze na siebie naszą dolę, nasz umęczony ludzki los, a w swej męce w szczególny sposób otwiera się na nasze cierpienie, w bardzo konkretny, duchowy sposób nasza męka jest w Nim, a Jego męka w nas. Realizuje się to w każdym indywidualnym cierpieniu poszczególnego człowieka, który przyjmując cierpienie i jednocząc się w swym sposobie jego przeżywania z Chrystusem, otwiera się na tę tajemnicę pasyjnego zjednoczenia – na przemieniające go i upodabniające do udręczonego Syna Bożego współcierpienie z Nim.

Mogę więc przeżywać mój ból i chorobę ze świadomością, że Jezus obarczył się moim cierpieniem i że to nie jest zamierzchła przeszłość, ale coś stale aktualnego, co od strony Boga uobecnia się dziś na wiele sposobów (najbardziej radykalnie w każdej Eucharystii), a od mojej strony w każdym moim udręczeniu.

To niezwykłe. Mogę żyć ze świadomością, że w tym, co przeżył Jezus i co wciąż aktualizuje się w Kościele przez moc Ducha Świętego, są ślady mojego cierpienia że moje rany mają swe konkretne duchowe odniesienie do obrażeń zadanych Jego ciału, do przemocy dotykającej Jego psychiki, do krzywdy raniącej Jego duszę. Jezus to wszystko przeżył w sobie, nadając temu wciąż aktualne konsekwencje. Moje rany mają w sobie coś z Jego męki, dlatego mogę się z Nim na tej płaszczyźnie spotkać.

Wchodząc w cierpienie i przyjmując je w zjednoczeniu z Jezusem, mam szansę być szczególnie blisko serca Boga. Rozdarte serce Syna staje się jakby szczeliną, przez którą mogą się zobaczyć, spotkać i połączyć czuwające przy sercu Syna kochające serce Ojca oraz moje ludzkie serce. To nie są jakieś tanie metafory. To dostępna nam w wierze autentyczna duchowa rzeczywistość.

Ewangelia mówi, że po zmartwychwstaniu Jezus przychodzi mimo drzwi zamkniętych do zgromadzonych w Wieczerniku przerażonych apostołów. I co wówczas się dzieje? Jezus pokazuje im swoje rany. W ten sposób pozwala im się zidentyfikować, potwierdza autentyczność swej męki i fakt zmartwychwstania. Trzeba jednak podkreślić, że rany, które Jezus pozostają otwarte. To niezwykle istotne – w zmartwychwstałym, uwielbionym ciele Jezusa pozostają wciąż żywe, otwarte rany. Przecież te rany mogłyby się zabliźnić. A jednak Bóg pozostawia je otwarte. To niesamowity znak, że Jego męka żyje w zmartwychwstaniu, że dzięki zmartwychwstaniu nie stała się tylko wspomnieniem, ale jest nieustannie żywą aktualnością.

Dzięki zmartwychwstaniu Jezusa moja męka i Jego męka mogą się więc połączyć. Misterium Paschalne Jezusa nie jest więc czymś, co należy już tylko do dziedzictwa historii. Moje cierpienie może wciąż łączyć się z Jego cierpieniem, nieustannie kontemplować Jego rany, bez przerwy czerpać z nich ożywiającą moc.

Zmartwychwstały i obecny w Duchu Świętym pośród nas – w Kościele i w świecie – Jezus zachowuje swe otwarte rany, znak Jego nieustannie aktualnej i żywej męki, która uobecnia się w Jego zmartwychwstaniu i udostępnia każdemu. Od nas tylko zależy, czy ten dar przyjmiemy.

Jeżeli tak się stanie, jeżeli przyjmujemy cierpienie z taką świadomością, wówczas stajemy jakby wobec Jego otwartych ran, możemy w nie wnikać i zstępować w głąb – w strumieniach Jego najświętszej krwi spływać aż do serca Boga, stając się duchowo częścią Jego „krwiobiegu”, żyjąc namiastką Jego wewnętrznego życia. Dlatego rany Jezusa są cały czas otwarte – one cały czas czekają, aby mnie przyjąć w mojej męce, aby usensownić moje cierpienie, abym w nim mógł spotkać się z żywą obecnością Boga.

Co się wtedy dzieje? Moje cierpienie przestaje mnie niszczyć. Znika z niego rozgoryczenie, rozbijający lęk, poczucie porzucenia przez Boga, totalna bezradność, psychiczne rozbicie. Przeciwnie, moje cierpienie ulega transformacji, przeobraża się do tego stopnia, że właściwie przestaje być tym, czym było na początku. Dalej przeżywam ból mojej choroby, ale nie cierpię już w takim sensie jak kiedyś – nie ma we mnie tego dramatycznego rozpadu, tego ościenia, który skrywał najgłębsze pokłady prastarego grzechu. Ból pozostał, ale pradawne, zasilające go przekleństwo zamieniło się w błogosławieństwo.

_____________________________________

Artykuł zawiera fragment książki Aleksandra Bańki „4 wymiary uzdrowienia”, wyd. RTCK. Zobacz więcej: rtck.pl

rtck.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję