Reklama

Niedziela Kielecka

Anima Mundi – wydarzenie artystyczne

Niedziela kielecka 21/2016, str. 2

[ TEMATY ]

festiwal

TD

„Msza polska według ks. Twardowskiego” w kościele św. Wojciecha

„Msza polska według ks. Twardowskiego” w kościele św. Wojciecha

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Sakralnej „Anima Mundi” siedmioma wspaniałymi koncertami, które odbyły się w wypełnionych po brzegi kościołach, potwierdził swoją rangę. Tłumy melomanów, artyści – mistrzowie w swoim fachu, atmosfera sztuki i sacrum złożyły się na autentyczne muzyczne wydarzenie wiosennego sezonu. 27. edycja festiwalu trwała od 24 kwietnia do 21 maja.

Inauguracja festiwalu miała miejsce w kościele św. Karola Boromeusza na Karczówce, gdzie odbył się koncert muzyki barokowej Ameryki Łacińskiej „Un Camino Musical”. – To muzyka nieczęsto prezentowana, ale bardzo żywiołowa, niezwykle plastyczna, wspaniale łącząca klasyczną muzykę sakralną z tradycjami muzycznymi Peru, Boliwii czy Meksyku – komentuje wydarzenie Magdalena Kusztal – dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury, które jest organizatorem festiwalu.

Za jedno z najważniejszych wydarzeń festiwalowych organizatorzy uważają, i ze wszech miar słusznie, koncert w kościele św. Wojciecha, czyli „Mszę polską według ks. Twardowskiego” Hadriana Filipa Tabęckiego w doskonałym wykonaniu.

Legendarne już oratorium, skomponowane w 1998 r. przez Hadriana Filipa Tabęckiego na podstawie poezji ks. Jana Twardowskiego i łacińskie teksty liturgiczne, zabrzmiało w Kielcach w nowej instrumentacji i mistrzowskiej obsadzie. Monumentalną muzykę dopełniały niezapomniane recytacje śp. Krzysztofa Kolbergera, pochodzące z płytowego nagrania „Mszy polskiej”, dokonanego przez Polskie Radio. Sam ks. Twardowski bardzo starannie dobierał teksty. Wśród wykonawców dzieła znaleźli się: obsypany nagrodami Fryderyka, wiodący w kraju sekstet wokalny „proMODERN”, kwintet smyczkowy „New Art. Ensemble” i zespół „Kameleon”.

6 maja w kieleckim kościele garnizonowym miłośnicy muzyki sakralnej mogli posłuchać pieśni maryjnych z całego świata, które zaprezentował Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Były to pieśni kompozytorów: z Polski, Anglii, Stanów Zjednoczonych, Austrii, Rosji, Norwegii. Polski Chór Kameralny należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych, o bardzo obszernym repertuarze.

Reklama

8 maja w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przed kielecką publicznością zaprezentowali się ukraińscy artyści z orkiestry kameralnej „Wirtuozi Lwowa” oraz chóru kameralnego „Jewczin” z repertuarem muzyki sakralnej. 15 maja na organach kościoła pw. św. Jadwigi w Kielcach, utwory Jana Sebastiana Bacha i Marco Bossiego zagrał włoski organista Mario Ciferri, a 20 maja w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej przed kielecką publicznością kompozycje Paula Hindemitha, Franciszka Liszta oraz J.S. Bacha zagrała pochodząca z Kazachstanu Greczynka Joanna Solomonidou.

Na zakończenie festiwalu – akcent niezwykły, związany ze średniowieczną mistyczką św. Hildegardą. Misterium „Ordo Virtutum” Hildegardy z Bingen – w wykonaniu zespołu „Flores Rosarum”, w miejscu równie niezwykłym pod względem sacrum i ducha średniowiecza – w bazylice na Świętym Krzyżu, stało się prawdziwym ukoronowaniem tegorocznych koncertów. Zespół wokalny „Flores Rosarum” powstał w 2006 r. z fascynacji nad muzycznym dorobkiem św. Hildegardy, a założyła go s. Susi Ferfoglia. Zespół skupia profesjonalne śpiewaczki zajmujące się muzyką dawną oraz historycznymi praktykami wykonawczymi.

Festiwal „Anima Mundi” narodził się w Kielcach z inicjatywy prof. Jerzego Rosińskiego (1927 – 2008) – wieloletniego organisty katedralnego, kompozytora i animatora kultury. Festiwal na stałe wpisał się w muzyczne kalendarium miasta, ma swoich wiernych fanów, których wciąż przybywa.

Patronat nad wydarzeniem objął bp Jan Piotrowski.

2016-05-19 13:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Austria: „Pasja” tematem przewodnim Salzburger Festspiele

[ TEMATY ]

festiwal

Austria

Charles Brutlag/Fotolia.com

Już za kilka dni rozpocznie się w Salzburgu kolejny festiwal „Salzburger Festspiele”, który rokrocznie przyciągają rzesze miłośników muzyki klasycznej z całego świata. Od 2012 roku poprzedza go „Ouverture spirituelle” – uwertura duchowa, której tematem jest w tym roku „pasja”. „W muzyce pod tym określeniem rozumiemy mękę i śmierć Jezusa. Ale czy jakakolwiek sztuka byłaby możliwa bez pasji, bez wielkiej namiętności?” - pytają organizatorzy zapowiadając cykl wydarzeń rozpoczynających się 20 lipca.

Na otwarcie festiwalu zabrzmi „Pasja wg. św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej z Montrealu pod batutą Kenta Nagano. W kolejnych dniach: „Msza h-moll” Johanna Sebastiana Bacha zaprezentowana przez Collegium Vocale z Gandawy, a następnie koncert na trąbkę „Nobody knowi the trouble I see” oraz „Symfonia Zmartwychwstania” Gustawa Mahlera.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek

2023-02-05 18:59

[ TEMATY ]

kopalnia

Karol Porwich/Niedziela

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Rozpoczęty w sobotę rano i zakończony w niedzielę po godz. 16 pierwszy etap prac miał formę akcji ratowniczej, podczas której zastępy ratownicze po przewietrzeniu podziemnych wyrobisk wybudowały nowe tamy izolacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję