Reklama

Niedziela Przemyska

Jodłowski srebrny jubileusz

Od kilkuset lat w podkarpackiej miejscowości Jodłówka niedaleko Pruchnika odbiera cześć Maryja w łaskami słynącym wizerunku Matki Bożej Pocieszenia. 31 sierpnia 1975 r. obraz został przyozdobiony koronami, które włożył na skronie Dzieciątka i Jego Matki kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, święty Kościoła katolickiego

Niedziela przemyska 27/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

sanktuarium

Archiwum parafii

Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski

Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski

Kilkanaście lat później, w nocy z 21 na 22 października 1987 r. tzw. nieznani sprawcy dokonali kradzieży wykonanych ze srebra pozłacanych diademów. Świętokradcze ogołocenie wizerunku z precjozów wywołało falę oburzenia, potrzebę ekspiacji, jak również usilne starania o ponowną koronację, której głównym propagatorem i koordynatorem był ówczesny kustosz jodłowskiego sanktuarium ks. Kazimierz Wójcikowski.

Ponowna koronacja

Zintensyfikowanie działań prokoronacyjnych nastąpiło, gdy było już pewnym, że Jan Paweł II odwiedzając po raz czwarty ojczyznę, nawiedzi również diecezję przemyską. Okazja nadarzała się wyjątkowa. Abp Ignacy Tokarczuk podjął tę sugestię,, wpisując w program papieskich uroczystości ponowną koronację obrazu Jodłowskiej Matki. Stało się to faktem 2 czerwca 1991 r. na rzeszowskich błoniach, gdy po zakończonej Mszy św. i po odmówieniu modlitwy Anioł Pański ta sama ręka co w 1975 r. uwieńczyła koronami skronie widniejących na wizerunku postaci.

Sympozjum

Przypadająca w tym roku 25. rocznica tamtych wydarzeń skłania do podejmowania różnych inicjatyw pragnących uświetnić i pogłębić przeżywane obchody. Jedną z nich było zorganizowanie przez miejscową parafię oraz Stowarzyszenie „Tradycja i Rozwój” ze Świebodnej jubileuszowego sympozjum 3 maja 2016 r. Warto zauważyć, iż było to już czwarte z rzędu sympozjum odbywane corocznie w sanktuarium. Tak jak poprzednie miały charakter bardziej naukowy, tak tegoroczne spotkanie miało charakter bardziej popularny.

Sympozjum otwarło słowo powitania wygłoszone przez kustosza sanktuarium ks. Jerzego Jakubca oraz słowo wprowadzające dr Bożeny Majchrowicz, prezes wspomnianego wyżej Stowarzyszenia.

Pierwszym prelegentem był piszący niniejsze słowa, który zreferował temat: „Matka w koronie. Z historii jodłowskich koronacji”, obrazując przekazywane treści prezentacją multimedialną, w której znalazło się wiele fotokopii archiwalnych dokumentów związanych z poruszanym tematem, jak również dwa krótkie zapisy filmowe koronacji z 1975 oraz 1991 r.

Reklama

Kolejnym mówcą był ks. prał. Kazimierz Wójcikowski, emerytowany proboszcz jodłowskiej parafii, którego wkład w ponowną koronację wizerunku Matki Bożej jest nieoceniony. Referent w emocjonalnym wystąpieniu skoncentrował się na wydarzeniu kradzieży koron, inicjatywach podejmowanych na rzecz ponownej koronacji oraz przygotowaniach do niej.

Dziękczynienie

Po opisanym wyżej dwugłosie miała miejsce Msza św., której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej Edward Białogłowski (przyjaciel i wielki dobroczyńca sanktuarium) w koncelebrze kilku kapłanów, w tym archiprezbitera jarosławskiego ks. Andrzeja Surowca. Kaznodzieja zauważył ważne jubileusze przeżywane w obecnym roku. Najpierw jubileusz 1050-lecia chrztu Polski, który staje sie okazją do dziękczynienia za dar wiary. W przeżywanie uroczystości Maryi Królowej Polski wpisuje się 225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, co z kolei staje się okazją do dziękczynienia za ojczyznę. W tym religijno-narodowym kontekście Biskup Edward umieścił trzeci motyw dziękczynienia – za obecność Maryi w sanktuarium w Jodłówce, który związany jest z 25. rocznicą rekoronacji łaskami słynącego wizerunku Matki Bożej Pocieszenia. Od pierwszego cudu, który sprowokowała wiara matki dziecka ukąszonego przez żmiję, rozpoczął się „ciąg żywej wiary” kolejnych pokoleń nawiedzających to miejsce, który znalazł również swój materialny wyraz w obiektach tworzących sanktuarium, takich jak kapliczka nad cudownym źródłem, stary „kościółek”, w którym przez 200 lat przebywał cudowny obraz, oraz obecna świątynia parafialna. Kaznodzieja pokrótce przypomniał ich historię, konstatując, iż w dniu wyniesienia na ołtarze bp. Pelczara, który konsekrował kościół w Jodłówce, papież Jan Paweł II ponownie nałożył korony na jodłowski obraz, skradzione w 1987 r.

Reklama

Fakt kradzieży Biskup Edward zinterpretował w duchu wiary, przywołując tekst św. Pawła: „Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska” (Rz 5, 20). Po świętokradczej grabieży nastąpiło ożywienie wiary. Rekoronacja w Rzeszowie była takim rozlaniem się łaski, którą Bóg za przyczyną Maryi ciągle obdarza szukających w tym miejscu pomocy. Wreszcie na koniec w swoim wystąpieniu zauważył, iż w to jubileuszowe dziękczynienie wpisuje się koncert Eleni, będący świadectwem żywej wiary artystki, matki, która potrafiła przebaczyć zabójcy jej własnej córki.

Zaproszenie na odpust

Gwiazdą wieczoru była wspomniana wyżej Eleni, która na placu przykościelnym dała wraz z zespołem przeszło półtoragodzinny koncert, wykonując utwory z najnowszej płyty oraz śpiewając stare, znane przeboje, przy których aktywnie bawiła się kilkutysięczna rzesza słuchaczy, wśród których pojawił się również bp Stanisław Jamrozek. W słowach podziękowania skierowanych do artystki zauważył, iż koncert ten był nie tylko przeżyciem estetycznym, ale piękną katechezą, zwłaszcza na temat miłości.

Jodłowski srebrny jubileusz wciąż trwa. Do jego dalszego przeżywania serdecznie zapraszają wiernych duszpasterze, zwłaszcza do uczestnictwa w odpuście parafialnym 28 sierpnia, jako głównej uroczystości jubileuszowej, pod przewodnictwem świadka koronacji i rekoronacji ks. kard. Stanisława Dziwisza.

* * *

JODŁÓWKA

parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia
Jodłówka 307, 37-560 Pruchnik
tel. 16 628-83-06
e-mail: jodlowka@przemyska.pl

Proboszcz – ks. Jerzy Jakubiec

Msze św.
w niedziele: 7.00, 9.00, 11.00, 17.00 (w okresie zimowym 16.00)
w dni powszednie 7.00, 18.00 (w okresie zimowym 17.00)

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polanica-Zdrój: pierwsze w diecezji świdnickiej sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

„Niech Niepokalane Serce Maryi na tym miejscu otrzymuje wynagrodzenia za ludzkie grzechy i nieprawości, niech nas wszystkich tu wspomaga” – powiedział bp Ignacy Dec, ustanawiając pierwsze w diecezji świdnickiej sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

Późnym wieczorem 6 maja ordynariusz świdnicki przewodniczył Mszy św., podczas której wyniósł do godności sanktuarium kościół parafialny pw. Chrystusa Króla w Polanicy-Zdroju - Sokołówce. Nowe sanktuarium diecezji świdnickiej staje się miejscem szczególnej czci Matki Bożej Fatimskiej.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

podkarpackie

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

- Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział podczas sesji sejmiku marszałek województwa Władysław Ortyl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję