Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 28/2016, str. 6

Marian Sztajner

Jasna Góra oczekuje na Papieża Franciszka

18 lipca rozpoczyna się nowenna nocnych czuwań w intencji Ojca Świętego

W roku 1050. rocznicy Chrztu Polski główne narodowe uroczystości dziękczynne odbędą się z papieżem Franciszkiem na Jasnej Górze. Do udziału w świętowaniu zaproszeni są wszyscy, także Polonia z całego świata. Aby uczestniczyć we Mszy św. pod przewodnictwem Ojca Świętego, nie potrzeba żadnych biletów wstępu ani wejściówek.

W sanktuarium trwa wielkie oczekiwanie, które upływa przede wszystkim na modlitwie. Dla Papieża przygotowywany jest specjalny dar duchowy. To nowenna nocnych czuwań przed Cudownym Obrazem Matki Bożej – poinformował przeor klasztoru o. Marian Waligóra. – Chcemy modlitwą nocnych czuwań objąć wszystkie intencje Papieża: to, co będzie miało miejsce w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, oraz to, co będzie się działo na Jasnej Górze i we wszystkich innych miejscach, które Papież nawiedzi – powiedział Ojciec Przeor. Szczególna modlitwa w intencji Franciszka i owoców jego pielgrzymki do Polski, a zwłaszcza Światowych Dni Młodzieży, rozpocznie się 18 lipca i potrwa przez 9 nocy. Inaugurować ją będzie Apel Jasnogórski o 21.00, a kończyć – Msza św. o północy.

Ojciec Święty przybędzie na Jasną Górę z Krakowa 28 lipca ok. godz. 9.15. Samochodem przejedzie między wiernymi zgromadzonymi na placu przed Szczytem – i to będzie nowość. Trasa przejazdu ma mieć prawie półtora kilometra. Jan Paweł II jeden raz przejechał papamobile wśród pielgrzymów, a było to 25 lat temu – w 1991 r., podczas VI Światowego Dnia Młodzieży. – Wizyta Ojca Świętego Franciszka na Jasnej Górze to ogromna radość i wyróżnienie dla Kościoła w Polsce, a zwłaszcza dla nas, paulinów – podkreślił o. Waligóra.

Reklama

Przeor Jasnej Góry przypomina, że decyzją papieża Franciszka to w Sanktuarium Jasnogórskim odbędą się główne narodowe uroczystości dziękczynne 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce i będzie to niejako symboliczne nawiązanie do wydarzeń sprzed 50 lat, gdy na Jasną Górę chciał przyjechać papież Paweł VI, ale nie otrzymał zgody komunistycznych władz. – Teraz historia zatacza krąg; kolejny z papieży planuje tu przybyć i odbyć dziękczynienie za chrzest Polski. To wielka sprawa – podkreślił o. Waligóra. Zwrócił uwagę, że sprawowanie przez Ojca Świętego dziękczynnej Eucharystii ma ogromne znaczenie i nadaje jego pielgrzymce wyjątkowy wymiar. Obecność na Jasnej Górze zapowiedzieli także przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele – potwierdził Ojciec Przeor.

W intencji papieskiej wizyty do Polski modlą się wszystkie przybywające teraz do Częstochowy pielgrzymki. Sanktuarium jest nieustannie otwarte dla wiernych. – Czekamy na wszystkich pielgrzymów – i na tych z Polski, i na tych z zagranicy. Cieszymy się, że w bliskości Matki Bożej chcą przeżywać swoją wiarę – przyznaje przeor Jasnej Góry i zachęca do modlitwy w sanktuarium.

Wszystkie przygotowania przebiegają zgodnie z planem – zapewnia z kolei o. Sebastian Matecki, rzecznik Jasnej Góry oraz Archidiecezjalnego Komitetu Organizacyjnego. Trwa budowa gigantycznego podium wokół ołtarza dla 1800 osób i przygotowanie placu modlitwy. Jak podkreśla o. Matecki, wachlarz prac potrzebnych do tego typu wydarzenia jest naprawdę szeroki, ale – jak dodaje, wskazując na Archidiecezjalny Komitet Organizacyjny – Jasna Góra nie jest w tych przygotowaniach osamotniona.

Reklama

it

Krótko

17 czerwca na Jasną Górę dotarł franciszkanin o. Kordian Szwarc. Od przeszło miesiąca jest w drodze. Za sobą ciągnie 100-kilogramową rybę na kółkach, o wymiarach 6,5 m długości i ok. 3 m wysokości, będącą repliką lednickiej Bramy. Bo właśnie stamtąd wyruszył, zaraz po jubileuszowym 20. Spotkaniu Młodych Lednica 2000. Wędruje do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Trud pieszego pielgrzymowania i post podejmuje w intencji młodych, za Światowe Dni Młodzieży, za wspólnotę Siedem Aniołów (której jest inicjatorem i opiekunem), za papieża Franciszka, o bezpieczeństwo na ten lipcowy czas oraz w powierzonych mu intencjach.

18 czerwca przybyła pielgrzymka wiernych diecezji łowickiej. Poprzedziła ona nawiedzenie tej diecezji przez kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Peregrynacja rozpocznie się 3 września 2016 r. i będzie przebiegać w roku 25-lecia istnienia diecezji łowickiej.

18-19 czerwca odbywała się 35. Pielgrzymka na Jasną Górę w intencji trzeźwości narodu. Głównym organizatorem spotkania był bp Tadeusz Bronakowski – przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Podał on, że Polacy wypijają co roku hektolitry alkoholu. – Gdybyśmy wlali całe sprzedane w Polsce w ubiegłym roku piwo do cystern i ustawili je w rzędzie jedna obok drugiej, to taki łańcuch cystern ciągnąłby się od Warszawy aż po Rzym. To skala naszego zniewolenia przez alkohol! – powiedział bp Bronakowski.

18 czerwca, pod hasłem: „Miłosierni jak Serce Jezusa”, odbyła się 31. Ogólnopolska Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył bp Stanisław Salaterski z Tarnowa, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Arcybractwa.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-07-05 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projekt: z powodu pandemii 45 krajów na rządowej liście z zakazami międzynarodowego ruchu lotniczego

2020-08-07 14:43

[ TEMATY ]

lotnictwo

koronawirus

PAP

Rząd do 25 sierpnia chce przedłużyć zakaz połączeń lotniczych w ruchu międzynarodowym w związku z epidemią koronawirusa; na liście znalazło się 45 krajów - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Chodzi m.in. o Stany Zjednoczone, Rosję, Izrael, Singapur, Luksemburg.

W piątek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazał się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym.

"W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego" - czytamy.

Jak napisano, aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z 28 lipca 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym utraci moc z końcem dnia 11 sierpnia 2020 r. Dodano, że z uwagi na ogłoszenie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, "konieczne jest wprowadzenie zakazów w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po powyższym terminie".

Na rządowej liście znalazło się 45 krajów z zakazem w międzynarodowym ruchu lotniczym. Chodzi m.in, o Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Rosję, Brazylię, Stany Zjednoczone, Luksemburg, Singapur, Oman, Mołdawię.

Jak napisano, rozporządzenie będzie obowiązywało do 25 sierpnia 2020 r. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/

CZYTAJ DALEJ

Do Kluczborka na jubileusz [40.PPW - dzień piąty]

2020-08-07 20:33

ks. Tomasz Płukarski

księża jubilaci

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Wrocławska ma swój jubileusz. Po raz 40-ty pątnicy z Wrocławia idą na Jasną Górę. Jednak nie ten jubileusz świętowano dziś w Kluczborku. Pielgrzymi dziś w sposób szczególny modlili się za ks. bpa Jacka Kicińskiego, ks. Jacka Tomaszewskiego i ks. Tomasza Czabatora, którzy obchodzili swoje 25-lecie kapłaństwa.

Bp Jacek przewodniczył Eucharystii i wygłosił słowo Boże. Jako pielgrzyma nie trzeba go przedstawiać. Obecność księdza biskupa Jacka na pielgrzymce to wielka łaska dla pątników, którzy mogą ramię w ramię iść ze swoim pasterzem.

Ks. Jacek Tomaszewski na Jasną Górę zmierza od wielu lat. Służy pielgrzymom jako medyk. Swoim uśmiechem i zdolnościami muzycznymi dzieli się zawsze z pielgrzymami.

Ks. Tomasz Czabator w tym roku prowadził grupę 4, ale przed laty wielokrotnie pielgrzymował na Jasną Górę.

Zanim jednak pielgrzymi dotarli do Kluczborka przeszli etap z Wierzbicy Górnej do Wołczyna:

GALERIA ZDJĘĆ nr 1

Drugi etap prowadził do bardzo gościnnych Smard Górnych:

Ostatni etap zakończył się w Kluczborku:

GALERIA ZDJĘĆ nr 2

Homilia ks. bpa Jacka Kicińskiego:

Niebawem następne materiały!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję