Reklama

Zorganizowani i skuteczni

2016-10-20 08:07

Kamil Krasowski
Edycja zielonogórsko-gorzowska (Aspekty) 43/2016, str. 1

Karolina Krasowska

W dniach od 14 do 16 października w Rokitnie miała miejsce Ogólnopolska Sesja Zarządów Diecezjalnych KSM. Wzięło w niej udział ok. 100 osób z 25 diecezji

W piątek 14 października uczestnicy obrad spotkali się z bp. Tadeuszem Lityńskim, a następnego dnia z Urszulą Furtak, prezes Zarządu Krajowego Akcji Katolickiej. Uczestnicy obrad rozmawiali na temat Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa, która organizowana jest wspólnie przez KSM oraz Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski w wielu miastach kraju, Młodzieżowej Agencji Informacyjnej oraz podsumowali Kongres Młodzieży Polonijnej, który odbył się w Warszawie przed Światowymi Dniami Młodzieży. – Bóg powołuje ludzi świeckich do posługi w Kościele, a także do posługi prowadzącej do tych, których nie ma w Kościele. Misją Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które jest organizacją kościelną, jest prowadzenie działania apostolskiego skierowanego właśnie do innych ludzi – mówi ks. Zbigniew Kucharski, asystent generalny KSM. – Tutaj, w Rokitnie, wymieniamy się doświadczeniami, pomysłami, szkolimy się, jak pewne rzeczy robić lepiej i jak rozwiązywać pewne sprawy. To jest też taki warsztat edukacyjno-rozwojowy dla młodych ludzi, dzięki któremu w misji, którą mamy od Boga, możemy być lepiej zorganizowani i bardziej skuteczni – dodaje. Obrady zostały przygotowane przez KSM naszej diecezji. – Co roku inna diecezja przygotowuje Ogólnopolską Sesję KSM. W tym roku ten zaszczyt przypadł właśnie nam, dlatego mamy szansę tak jak każda inna diecezja w trakcie obrad wypowiedzieć swoje zdanie, wnieść jakieś nowe inicjatywy i pomysły – mówi Marta Brodzik, prezes Zarządu KSM Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Do Rokitna przyjechali przedstawiciele KSM z całej Polski. – Krajowa Rada spotyka się 3 razy w roku. Celem tych spotkań jest przede wszystkim wypracowanie kierunków działalności formacji na kolejne miesiące i lata, ale także wymiana doświadczeń i podzielenie się tymi inicjatywami, które już są podejmowane przez poszczególne diecezje – mówi Ilona Trojnar, przewodnicząca Prezydium Krajowej Rady KSM.

Tagi:
KSM

Reklama

Pod sztandarem krzyża

2019-12-04 07:37

Renata Czerwińska
Edycja toruńska 49/2019, str. III

Renata Czerwińska
Młodzież z KSM-u wraz z opiekunami i bp. Józefem Szamockim

Nie próbujmy porównywać Chrystusa do ziemskich królów, nawet świętych – bo i tacy bywali. On jest Dobrym Pasterzem. Sam o sobie powiedział, że zna owce swoje i daje im życie. Został posłany przez Ojca, aby nikt nie zginął. Nie chce wojować, odbierać życia – przeciwnie, chce dawać nam jego pełnię – mówił bp Józef Szamocki 24 listopada podczas uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w toruńskiej katedrze Świętych Janów. Ten dzień to jednocześnie święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, toteż w świątyni zgromadzili się licznie przedstawiciele ruchów wraz z księżmi asystentami. W otoczeniu braci i sióstr do KSM-u została przyjęta nowa druhna Wiktoria Grotkowska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Oświadczenie w sprawie o. Pelanowskiego

2019-11-30 18:46

Ojcowie Paulini

Poniżej zamieszczamy oficjalne oświadczenie Kurii Generalnej Zakonu Paulinów w sprawie o. Augustyna Pelanowskiego:

Agnieszka Bugała

W związku z propagowanymi przez o. Augustyna Pelanowskiego poglądami stojącymi w jaskrawej sprzeczności z niektórymi prawdami doktryny katolickiej oraz szacunkiem należnym Ojcu Świętemu Franciszkowi, Zakon św. Pawła I Pustelnika (Paulini) oświadcza, iż zdecydowanie odcina się od prywatnych poglądów wyżej wymienionego kapłana.

Jednocześnie zwracamy uwagę, iż o. Augustyn łamie śluby zakonne, zarówno poprzez publikacje, na które nie otrzymał zgody, jak również przez trwającą ponad 11 miesięcy samowolną nieobecność w klasztorze.

Wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu zamętu i zgorszenia, jakie w dusze wiernych wprowadzić może indywidualna działalność o. Pelanowskiego. Jednocześnie informujemy, że już wcześniej podjęte zostały kroki przewidziane przez Kodeks Prawa Kanonicznego.

W duchu braterstwa trwamy w modlitwie za o. Augustyna.

o. Paweł Przygodzki

Sekretarz Generalny Zakonu Paulinów

Częstochowa – Jasna Góra, 30 listopada 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obrady Komisji Dialogu Kościoła Katolickiego i Światowego Związku Baptystycznego

2019-12-09 15:31

ks. Wojciech Kania

W ośrodku Kościoła Chrześcijan Baptystów RP w Warszawie – Radości obraduje Komisja Dialogu Kościoła Katolickiego i Światowego Związku Baptystycznego. 9 grudnia na zaproszenie zwierzchnika polskich Baptystów ks. Mateusza Wicharego z członkami komisji spotkali się bp Krzysztof Nitkiewicz – Przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP oraz bp Jerzy Samiec – Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, którzy uczestniczyli we wspólnej modlitwie i przekazali pozdrowienia od Kościołów i osób zaangażowanych w dialog ekumeniczny w Polsce. W trakcie specjalnej sesji, członkowie komisji: ks. prof. Przemysław Kantyka i ks. prof. Sławomir Pawłowski, mówili o inicjatywach ekumenicznych w Polsce w kontekście sytuacji religijnej. To pierwsze takie posiedzenie plenarne komisji w naszej ojczyźnie. W jej gronie są przedstawiciele Stolicy Apostolskiej oraz różnych Kościołów lokalnych i środowisk.

Archiwum
Archiwum
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem