Reklama

Niedziela Wrocławska

Czy jesteś gotowy powiedzieć tak?

Wrocławskie seminarium tętni życiem. Za nami listopadowe Forum Młodych przygotowane przez kleryków MWSD, zakończyły się także pierwsze tegoroczne dni skupienia dla młodzieży męskiej. 8 grudnia ważną uroczystość przeżywać będą alumni III roku, którzy przyjmą strój duchowny
O znaczeniu obłóczyn w życiu kleryków i o projekcie formacyjnym dla młodzieży męskiej z rektorem MWSD we Wrocławiu ks. dr. Adamem Łuźniakiem i ks. Arturem Stochłą, prefektem wrocławskiego seminarium, rozmawia Magdalena Lewandowska

Niedziela wrocławska 49/2016, str. 4

[ TEMATY ]

wywiad

seminarium

Archiwum MWSA we Wrocławiu

MAGDALENA LEWANDOWSKA: – Księże Rektorze, przed alumnami III roku wrocławskiego seminarium duchownego ważne wydarzenie – obłóczyny, czyli przyjęcie stroju duchownego.

KS. DR ADAM ŁUŹNIAK: – Jest to uroczystość, która angażuje całą wspólnotę, a z której wszyscy bardzo się cieszymy. Tradycyjnie sama liturgia przyjęcia stroju duchownego odbywa się w katedrze wrocławskiej 8 grudnia, w Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny. Chociaż dla każdego kleryka III roku wydarzenie jest znaczące, to jednak sama uroczystość jest dość prosta: to obrzęd błogosławieństwa sutanny i komży przez biskupa i nałożenie stroju duchownego. Wszystko dzieje się podczas Eucharystii.
Jeszcze przed obłóczynami alumni III roku uczestniczą w wielu wydarzeniach, które przygotowują ich do przyjęcia stroju duchownego. Pierwszym wydarzeniem jest piesza pielgrzymka na Jasną Górę na przełomie sierpnia i września, która duchowo przygotowuje ich do obłóczyn, ale też integruje grupę alumnów i kieruje ich wzrok w stronę Maryi, Wychowawczyni powołań kapłańskich. Kiedy zbliża się już czas przyjęcia sutanny, dziewięć dni przed uroczystością rozpoczynamy nowennę do Matki Bożej – alumni III roku spotykają się co wieczór na wspólnej modlitwie i proszą, by godnie i konsekwentnie nosić strój duchowny. To przecież kolejny, bardzo ważny krok ku kapłaństwu.
Sam dzień obłóczyn jest w seminarium Dniem Otwartych Drzwi. Rodzina, przyjaciele alumnów mogą wejść do seminarium, zajrzeć do pokojów kleryckich, zobaczyć sale wykładowe, kaplicę. Po uroczystości dla gości, rodziny kleryków, w seminarium jest przygotowywany wspólny obiad.

Reklama

– Jakie znaczenie ma dla alumnów przyjęcie sutanny?

– Bardzo duże. Jeszcze przed chwilą ktoś wyglądał jak jego koledzy studiujący w innych szkołach wyższych, a nagle widać, że jest już ubrany jak ksiądz. Oczywiście przyjęcie sutanny, to nie jest sakrament, ale zewnętrznie kleryk wygląda jak każdy inny ksiądz pracujący na parafii. Jest to bardzo ważny znak w drodze do kapłaństwa, mocne potwierdzenie przynależności do Chrystusa i całkowitego oddania się na Jego służbę. Myślę, że przyjęcie sutanny to dla alumnów także powód do dumy.
Czas przygotowania do przyjęcia sutanny skłania alumnów do głębokiego namysłu, rozeznawania, czy rzeczywiście powinni dokonać tego kroku. Można powiedzieć, że to moment przekroczenia pewnego „duchowego Rubikonu”: alumn ma świadomość, że od tej chwili ludzie będą postrzegać go jako księdza. Dzięki sutannie staje się dla świata widocznym znakiem szczególnej przynależności do Boga.

– Klerycy i przełożeni wrocławskiego seminarium opracowali projekt formacyjny dla młodzieży męskiej na najbliższy rok „Are you ready to say YES?”. Jak wyglądają takie dni skupienia?

KS. ARTUR STOCHŁA: – Co miesiąc w naszym seminarium odbywają się dni skupienia, na które przyjeżdża młodzież męska z liceum, młodzież studiująca i pracująca. Pierwsze takie dni skupienia odbyły się już w listopadzie, na kolejne zapraszamy od 17 do 18 grudnia. Jest to czas, w którym młodzi ludzie mogą pogłębić swoje życie religijne, umocnić wiarę, zastanowić się nad przyszłością, nad tym, do czego Bóg ich powołuje. Mają tutaj czas dla Boga i dla siebie. To nie jest werbunek do seminarium, ale okazja do zatrzymania się i wyciszenia, o co nie jest łatwo we współczesnym, zaganianym świecie. Pozwalają na to konferencje, nabożeństwa, rozmowy z klerykami i przełożonymi, a także poznanie atmosfery seminarium.

– Program każdego z kolejnych dni skupienia oparty jest na słowach papieża Franciszka, skierowanych do młodych podczas ŚDM w Krakowie.

– Każdy z dni skupienia ma swój temat. W tym roku kolejnym miesiącom przypisaliśmy przemówienia papieża Franciszka ze Światowych Dni Młodzieży. Pochylamy się nad tymi słowami, zastanawiamy się, co papież chciał do nas powiedzieć. ŚDM obudził wielki potencjał drzemiący we wspólnotach parafialnych, w młodych ludziach. Nie można pozwolić, by to, co się wówczas dokonało, przykrył kurz. Papież Franciszek pyta nas, czy jesteśmy gotowi powiedzieć tak Chrystusowi.

2016-12-01 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paradyż: Obłóczyny, lektorat i kandydatura

[ TEMATY ]

seminarium

Paradyż

Karolina Krasowska

Damian Swinarek i Rafał Kierczuk otrzymali strój duchowny i posługę lektoratu

Damian Swinarek i Rafał Kierczuk otrzymali strój duchowny i posługę lektoratu

Dwóch alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu przeżywało 1 marca tzw. obłóczyny, czyli uroczystość przyznania alumnom seminarium duchownego sutann oraz otrzymało posługę lektoratu. Trzeci alumn przystąpił do kandydatury.

- Jest to bardzo ważna w życiu alumnów i całego seminarium uroczystość. Alumni trzeciego roku otrzymają dzisiaj strój duchowny i posługę lektoratu, natomiast jeden z braci z piątego roku podejdzie do kandydatury przed święceniami, a więc oficjalnie będzie już kandydatem najpierw do święceń diakonatu, a w przyszłości do prezbiteratu - mówi ks. Grzegorz Słapek, ojciec duchowny w WSD w Gościkowie-Paradyżu. 

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Kard. Feroci: na wzór św. Franciszka nośmy ubogich w sercu

2021-08-05 20:02

[ TEMATY ]

Rzym

św. Franciszek

Asyż

Vatican News

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję