Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Nowy Zarząd Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich

Walne zebranie wyborcze do Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich diecezji zamojsko-lubaczowskiej rozpoczęła wspólna Eucharystia w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski, której przewodniczył bp Marian Rojek

W wygłoszonej homilii Pasterz diecezji podkreślił różnorodność duchową diecezji. – Patrząc na was, można zadziwić się rodzajem różnych ruchów i stowarzyszeń katolickich, w jakich realizuje się dzieło ewangelizacji, miłości i miłosierdzia wobec wiernych kościoła zamojsko-lubaczowskiego. Zapewniam was, że w kościele Chrystusa dla świeckich wiernych są wszelkie buty do chodzenia po Bożych drogach. Buty do służenia Panu w sposób, jaki umiemy, jaki chcemy, jaki potrafimy – wskazywał bp Marian Rojek.

Zadania Rady

Reklama

O tym, jakie zadania wypełnia Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, powiedziała jej przewodnicząca Maria Gmyz. – Głównymi zadaniami jest pomoc księdzu biskupowi we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami katolickimi w jednoczeniu katolików świeckich wokół działań Kościoła. Koordynacja wspólnotowych działań i integrowanie ruchów z życiem wspólnot parafialnych. Prezentowanie wspólnych opinii wobec władz państwowych i samorządowych. Promocja działalności ruchów w diecezji i społeczeństwie. Wspieranie członków w przypadku trudności i zagrożeń. Reprezentowanie ruchów na uroczystościach, spotkaniach lokalnych i podczas Ogólnopolskiej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w Warszawie. Rada organizuje też dni wspólnotowe i dni skupienia. Do Rady należy 38 ruchów i stowarzyszeń, z czego 15 zgłosiło swoją gotowość do współpracy i przedstawiło statuty. Rada kontynuowała swoją pracę pod opieką moderatora i asystenta kościelnego – powiedziała Maria Gmyz, która podsumowała działania podjęte podczas ubiegłej kadencji Rady. – Podjętymi działaniami były m.in. wspólne spotkania z księżmi biskupami i księżmi opiekunami z okazji świąt Bożego Narodzenia, tzw. spotkania opłatkowe. Spotkania z okazji innych świąt kościelnych i patriotycznych. Także z okazji jubileuszy i imienin. Corocznie, tradycyjnie już organizowana jest przez RRiSK Droga Krzyżowa ulicami Zamościa na Rotundę oraz udział w procesji Niedzieli Palmowej. Podobnie było w innych miastach diecezji. W szerokiej ofercie w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej znalazły się konkursy literacko-plastyczne dla dzieci i młodzieży jak też Marsze Dla Życia i Rodziny. Zorganizowano wystawę w katedrze zamojskiej pt. „Matki Dzielne czy Szalone”. Czynnie włączono się do pokutnego marszu Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę, pielgrzymując z krucjatą na Jasną Górę – wskazała M. Gmyz.

Na chwałę Boga i pożytek ludzi

Wydarzeń i akcji, w które włącza się RRiSK, jest znacznie więcej. Za obecnej kadencji Rady miał miejsce I Kongres Różańcowy w Krasnobrodzie, sympozjum z okazji Dnia Świętości Życia z udziałem prof. Bogdana Chazana i Kazimierza Szałaty. Odbyła się zbiorowa Adopcja Dziecka Poczętego. W ramach dni skupienia odbyły się dwa spotkania formacyjne z adoracją Najświętszego Sakramentu w Trzęsinach i kościele pw. św. Katarzyny w Zamościu z wykładem ks. prof. Tadeusza Guza. Członkowie RRiSK czynnie włączali się w organizację Orszaku Trzech Króli, pobytu młodych podczas Światowych Dni Młodzieży w diecezji, pomagając w organizacji noclegów. Uczestniczyli w spotkaniach zorganizowanych z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, pomagali w organizacji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej i I Zamojskiego Dnia Prymasowskiego. Odpowiadając na apel papieża Franciszka, podjęliśmy trud, startując w wyborach samorządowych i parlamentarnych.

Nowe władze

Podczas spotkania został wybrany nowy Zarząd Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich diecezji zamojsko-lubaczowskiej na lata 2016-19: Maria Gmyz – przewodniczący, Stanisław Schodziński – zastępca przewodniczącego, Krzysztof Sowa – sekretarz, Dorota Szatraj – skarbnik, Łukasz Kot – rzecznik prasowy, Jerzy Kolano (Zamość), Józef Baczewski (Hrubieszów), Jacek Sikora (Tomaszów Lubelski), Henryk Grabias (Biłgoraj) członkowie Zarządu, ks. Julian Brzezicki – moderator (od 24 listopada 2013 r.), ks. Leszek Boryło – asystent kościelny (od 29 października 2016 r.). Przed radą stoi wiele wyzwań. Najważniejsza jest ewangelizacja. Ale bycie apostołem wymaga postawy godnej Chrystusa, poszanowania dla cudzej odmienności, do której zachęcał nowo wybranych członków zarządu rady ks. Michał Maciołek, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Zamościu. Wybory nowego zarządu odbyły się 29 października.

2016-12-01 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy prezes Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych

[ TEMATY ]

stowarzyszenie

stowarzyszenie

girl flyer/foter.com/CC BY

Ks. dr Lucjan Dyka – 41-letni muzykolog został wybrany nowym prezesem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych (SPMK). W gmachu Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji krakowskiej zakończył się wczoraj XVIII Zjazd Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych.

Ks. Lucjan Dyka pracował jako wikariusz w parafii św. Michała Archanioła w Rzeszowie. Ukończył studia muzykologiczne oraz z zakresu filologii klasycznej na KUL. W 2013 r. obronił doktorat z nauk humanistycznych w zakresie muzykologii. W roku akademickim 2013/2014 był asystentem w katedrze Teorii i Historii Muzyki Średniowiecza Instytutu Muzykologii KUL.

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Semper in altum

2021-07-29 21:16

Archiwum autora

Codziennie dziękuję Panu, że pozwolił mi być pielgrzymem – wyznaje prof. Stanisław Kuciel

Codziennie dziękuję Panu, że pozwolił mi być pielgrzymem – wyznaje prof.  Stanisław Kuciel

Ta pierwsza, pięciodniowa wtedy pielgrzymka, była niezwykła! Pięć grup, w tym od razu roztańczona i rozmodlona grupa włoska z ruchu Comunione e Liberazione, słońce i żar pierwszego dnia, który skończył się sierpniową burzą w Skale - profesor Politechniki Krakowskiej Stanisław Kuciel pisze nie tylko o pierwszej krakowskiej pielgrzymce na Jasną Górę.

Zawsze wzwyż - ta łacińska zasada pokierowała mnie 40 lat temu, by pójść na pierwszą pielgrzymkę, w pokorze wobec samego siebie, w poszukiwaniu prawdy i chęci dzielenia się miłością i radością z braćmi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję