Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin stolicą teologii

Niedziela lubelska 14/2017, str. 1

[ TEMATY ]

Olimpiada

Paweł Wysoki

Przygotowanie do pisemnej części konkursu

Przygotowanie do pisemnej części konkursu

W dniach 23-25 marca w Lublinie odbył się finał 27. Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej. O indeksy na uniwersytety oraz cenne nagrody rzeczowe, w tym pielgrzymki do Fatimy, walczyło ponad 120 laureatów – zwycięzców etapów diecezjalnych. Ostatni etap konkursu pod hasłem: „Orędzie fatimskie jako znak nadziei dany przez Miłosiernego Ojca” został zorganizowany przez Wydział ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

23 marca na ceremonii otwarcia finału OTK zgromadziło się ponad 200 osób, w tym uczestnicy konkursu wraz z opiekunami, a także organizatorzy spotkania, których reprezentowali Aneta Rayzacher-Majewska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz ks. Krzysztof Gałan, dyrektor Wydziału ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie. Katecheci prowadzący spotkanie Danuta Wartacz i Jarosław Agaciński wraz z zaproszonymi gośćmi opowiedzieli zgromadzonym o Lublinie i naszej archidiecezji jako miejscu, w którym młodzi mogą rozwijać otrzymane od Boga talenty. Z młodzieżą nazwaną kwiatem polskiej teologii spotkał się abp Stanisław Budzik. Życząc gościom pięknego pobytu w Lublinie i sukcesów w ostatnim etapie olimpiady, Ksiądz Arcybiskup wskazał na najwspanialszych ludzi Kościoła XX wieku – św. Jana Pawła II i sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak podkreślał, obaj byli związani z Lublinem – stolicą polskiej teologii, ale przede wszystkim z Maryją, która zawsze prowadzi do Chrystusa. Na czas konkursowych zmagań Metropolita udzielił uczestnikom pasterskiego błogosławieństwa.

W planie finału, oprócz pisemnego i ustnego etapu olimpiady, znalazł się także czas na poznanie najpiękniejszych miejsc miasta i regionu. Goście z Polski zwiedzili Lublin z bezcenną kaplicą Trójcy Świętej na Zamku, archikatedrą (gdzie uczestniczyli w Mszy św.) i Katolickim Uniwersytetem Lubelskim oraz Nałęczów i Kazimierz Dolny. Dla wielu młodych osób niezwykłym przeżyciem był udział w misterium pt. „Życie Maryi”, przygotowanym przez zespół Guadalupe.

Chociaż nie wszyscy mogli zostać zwycięzcami, organizatorzy olimpiady podkreślali, że już samo przygotowanie do konkursu jest wielką wygraną. Młodzi ludzie, w większości licealiści, dzięki lekturze Pisma Świętego i wskazanych lektur potrafią interpretować treść chrześcijańskiego orędzia i naukę Kościoła katolickiego. Najcenniejszym jest to, że zdobytą wiedzę potrafią odnieść do konkretnych sytuacji życiowych, a w poznawanych wzorach osobowych znajdują inspirację dla własnych zachowań.

2017-03-30 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Seul: misjonarz oblat niósł olimpijską pochodnię

Zadzwonił telefon z Koreańskiego Komitetu Olimpijskiego. Myślałem, że wreszcie ktoś dostrzegł moją umiejętność jazdy na rowerze. Ale przecież na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich nie ma takiej dyscypliny – pomyślał najpierw włoski misjonarz oblat, Vincenzo Bordo OMI.

Organizatorzy Igrzysk wybrali misjonarza oblata, by dostąpił godności niesienia olimpijskiej pochodni w sztafecie przed rozpoczęciem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Ojciec Bordo myślał najpierw, że to pomyłka, ponieważ nie jest Koreańczykiem. W słuchawce telefonu usłyszał jednak słowa: „To nie pomyłka. Idea Igrzysk to idea braterstwa, dlatego księdza obecność nas ucieszy”.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: Wieczernik znakiem i nadzieją jedności chrześcijan

2023-01-26 17:26

[ TEMATY ]

Jerozolima

Wieczernik

Grażyna Kołek

Wieczernik na Syjonie był miejscem ekumenicznego spotkania w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie, odbywającym się nieznacznie później niż w Kościele powszechnym (22-29 stycznia). W liturgii przygotowanej przez benedyktynów z opactwa Hagia Sion, której przewodniczył o. Maksymilian Nawara OSB, prezes Benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania, wzięli udział przedstawiciele lokalnych Kościołów oraz pielgrzymi z różnych stron świata.

Ekumeniczna celebracja w historycznym miejscu Ostatniej Wieczerzy była najbardziej charakterystycznym momentem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Jerozolimie. Medytując słowa Psalmu 138, o. Nikodemus Schnabel, wikariusz patriarchalny dla migrantów, podkreślił, że „czynienie dobra i szukanie sprawiedliwości, stanowi konsekwencję odkrycia Bożej obecności oraz radosnego wyśpiewania Jego łaski i wierności”.

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję