Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocławski Kościół w sieci

Jest środa, godzina 8.00 rano, na internetowej stronie archidiecezji wrocławskiej w niewielkiej ramce odliczane są wizyty odwiedzających ją gości: dzisiaj 726; wczoraj 2600, ubiegły tydzień: 25 480. Działająca od 2000 r. strona miała do tej pory prawie 12 mln odwiedzin.

Prekursorem wdrażania nowoczesnych kanałów komunikacyjnych jest sam Watykan. 12 lutego 1931 r. ruszyła watykańska rozgłośnia radiowa, w 1996 r. strona internetowa, którą utrzymują trzy serwery noszące imiona archaniołów: Rafał, Gabriel i Michał. Jan Paweł II wysłał pierwszą wiadomość e-mail w 2001 r., a dziś standardy na komunikacje przez Internet narzuca sam papież Franciszek. Jego wpisy na Twitterze obserwuje codziennie kilkanaście milionów osób.

Lokalna sieć

Reklama

Rozpoczynanie dnia od sprawdzania serwisów internetowych, przeglądanie zaabonowanych newsletterów, nowych wpisów na mediach społecznościowych to codzienność coraz liczniejszej grupy wiernych wrocławskiego Kościoła. Grono osób korzystających z Twittera regularnie czyta pojawiające się wpisy wrocławskiego metropolity abp Józefa Kupnego, wielu słuchając Radia Rodzina czyta jednoczenie aktualności zamieszczane codziennie na stronie Radia. Ten sposób pozwala na odczytanie interesującej dla kogoś wiadomości w dowolnym czasie, a także odsłuchanie audycji, emitowanej kilka dni wcześniej. Metropolita wrocławski zainicjował rekolekcje głoszone przez komunikator Twitter.pl. Cieszyły się dużym zainteresowaniem. Swoje strony – regularnie odwiedzane przez czytelników – mają tygodniki katolickie („Niedziela” i „Gość Niedzielny”), a także miesięcznik „Nowe Życie”. O aktualnościach z życia diecezji i uczelni publikują serwisy Papieskiego Fakultetu Teologicznego oraz Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego. Caritas archidiecezjalna na swojej stronie informuje nie tylko o działaniach centralnych, ale też relacjonuje działalność Parafialnych Zespołów Caritas.

Skrzynka kontaktowa

Młodzi preferują media społecznościowe. – Najszybciej porozumiewamy się przez Facebooka – mówi ks. Wojciech Bruźniak, wikariusz z wołowskiej parafii św. Wawrzyńca. – Tylko dzięki takiej komunikacji zorganizowaliśmy np. I wołowski Orszak Trzech Króli. Także doświadczenie organizacji Dni w Diecezjach pokazało, jak szybko i skutecznie młodzi porozumiewają się przez Internet. – Wiele naszych akcji udało się przeprowadzić tylko dlatego, że zbieraliśmy grupy wolontariuszy do danej akcji przez media społecznościowe czy nasze kanały informacyjne. W ciągu kilku godzin udawało się zebrać np. kilkadziesiąt osób do wykonania jakiegoś zadania – potwierdza Marta Francuz ze sztabu DwD. – Nawet telefony komórkowe nie dawały takiego komfortu, bo nie zawsze będąc w pracy czy na uczelni mogliśmy je odbierać – dodaje. Katolickie szkoły, grupy wolontariatu misyjnego, a nawet kółka różańcowe w archidiecezji komunikują się przez Internet. Swoje strony internetowe ma ponad 80% parafii.

Intencje na dziś

– Nasze intencje modlitewne przyjmujemy na skrzynkę mailową, której adres widnieje na naszej stronie – mówią panowie z Męskich Plutonów Różańca. Podobnie klauzulowe siostry karmelitanki, czy benedyktynki modlą się w intencjach zostawianych na ich skrzynkach. Praktycznie każda ze wspólnot ma swoją stronę czy choćby funpage na Facebooku, niektóre z nich to platformy komunikujące ludzi na wiele sposobów i archiwizujące nauczanie, dokumentujące rekolekcje grup. Także wszelkie ogłoszenia w sprawach organizacyjnych – najwygodniej zamieszczać na stronie czy forum swojej wspólnoty.

Chlubne tradycje Wrocławia

Reklama

Wrocław znany jest w branży IT jako dynamicznie rozwijające się miejsce pracy i z wielu prekursorskich produktów. To wrocławscy programiści stworzyli tu przed kilku laty jedną z najpopularniejszych w całej Polsce i na świecie aplikacji – Pismo Święte. To wrocławska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę jako jedna z pierwszych w Polsce ma swoją aplikację informacyjną, a wcześniej – swoja stronę z wszelkimi informacjami. Ciekawą inicjatywą jest platforma informująca o wszystkich wrocławskich wspólnotach – duszpasterstwa.wroclaw.pl.

Kierunek rozwoju

Popularność portali społecznościowych, blogów, rekolekcji internetowych rodzi oczywiście pytania i wątpliwości. Jednak nic nie może zatrzymać rozwoju, a za wirtualną religijność jesteśmy odpowiedzialny wszyscy. Nowoczesne narzędzia komunikacji międzyludzkiej mają zbliżać ludzi i nie zasłaniać najważniejszego celu ludzkości: zjednoczenia z Bogiem.

* * *

4 maja Kościół wspomina św. Izydora, wybitnego naukowca i reformatora Kościoła hiszpańskiego. W 1997 r. Papieska Rada do Spraw Środków Społecznego Przekazu obrała go patronem Internetu, internautów, informatyków i programistów. Powodem ustanowienia średniowiecznego biskupa Sevilli patronem tak nowoczesnych narzędzi komunikacji było to, co św. Izydor pozostawił nauce – encyklopedyczne opracowanie 7,5 tys. terminów i zagadnień, stanowiących swoistą „bazę danych”. Przymioty i umiejętności św. Izydora stawiają go ponad czasem, w którym żył, a jego dzieło „Etymologia” do dziś zadziwia analitycznym uporządkowaniem.

2017-05-04 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieci zbyt szyko uzyskują dostęp do internetu

[ TEMATY ]

internet

cyberprzemoc

nieletni

sieci społecznościowe

Vatican Media/AFP

Dzieci przedwcześnie uzyskują dostęp do internetu i sieci społecznościowych, gdyż często pozostawione są same sobie – uważa członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

Ernesto Caffo podkreślił, że odpowiedzialność za taki stan rzeczy i za narażenie nieświadomych młodych na niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą cyberprzemoc ponoszą przede wszystkim dorośli.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: większość Francuzów nie wierzy w Boga

2021-09-23 18:41

[ TEMATY ]

wiara

Bóg

Francja

Moyan_Brenn / Foter.com / CC BY

Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badania Opinii i Marketingu (Ifop), a opublikowany 23 września ukazuje, że Francuzi nie tylko coraz mniej wierzą w Boga, ale także w dużej mierze nie interesują się religią i nadają jej mniejszą wiarygodność w debacie publicznej – podaje portal tygodnika Famille chrétienne.

Sondaż przeprowadzono pod koniec sierpnia w reprezentatywnej grupie 1 018 osób w wieku ponad 18 lat. Wynika z niego, że Francuzi są mniej religijni i mniej lubią dyskusje na tematy religijne. Jako ludzie wierzący deklaruje się jedynie 49 proc. mieszkańców Francji, podczas gdy w roku 2004, było to 55 proc. Wiara w Boga jest znacznie powszechniejsza wśród osób w wieku 65 lat i starszych (58 proc. wierzy w Boga), a najmniej wśród osób w wieku 35-49 lat (45 proc. wierzących).

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję