Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocławski Kościół w sieci

Jest środa, godzina 8.00 rano, na internetowej stronie archidiecezji wrocławskiej w niewielkiej ramce odliczane są wizyty odwiedzających ją gości: dzisiaj 726; wczoraj 2600, ubiegły tydzień: 25 480. Działająca od 2000 r. strona miała do tej pory prawie 12 mln odwiedzin.

Prekursorem wdrażania nowoczesnych kanałów komunikacyjnych jest sam Watykan. 12 lutego 1931 r. ruszyła watykańska rozgłośnia radiowa, w 1996 r. strona internetowa, którą utrzymują trzy serwery noszące imiona archaniołów: Rafał, Gabriel i Michał. Jan Paweł II wysłał pierwszą wiadomość e-mail w 2001 r., a dziś standardy na komunikacje przez Internet narzuca sam papież Franciszek. Jego wpisy na Twitterze obserwuje codziennie kilkanaście milionów osób.

Lokalna sieć

Rozpoczynanie dnia od sprawdzania serwisów internetowych, przeglądanie zaabonowanych newsletterów, nowych wpisów na mediach społecznościowych to codzienność coraz liczniejszej grupy wiernych wrocławskiego Kościoła. Grono osób korzystających z Twittera regularnie czyta pojawiające się wpisy wrocławskiego metropolity abp Józefa Kupnego, wielu słuchając Radia Rodzina czyta jednoczenie aktualności zamieszczane codziennie na stronie Radia. Ten sposób pozwala na odczytanie interesującej dla kogoś wiadomości w dowolnym czasie, a także odsłuchanie audycji, emitowanej kilka dni wcześniej. Metropolita wrocławski zainicjował rekolekcje głoszone przez komunikator Twitter.pl. Cieszyły się dużym zainteresowaniem. Swoje strony – regularnie odwiedzane przez czytelników – mają tygodniki katolickie („Niedziela” i „Gość Niedzielny”), a także miesięcznik „Nowe Życie”. O aktualnościach z życia diecezji i uczelni publikują serwisy Papieskiego Fakultetu Teologicznego oraz Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego. Caritas archidiecezjalna na swojej stronie informuje nie tylko o działaniach centralnych, ale też relacjonuje działalność Parafialnych Zespołów Caritas.

Reklama

Skrzynka kontaktowa

Młodzi preferują media społecznościowe. – Najszybciej porozumiewamy się przez Facebooka – mówi ks. Wojciech Bruźniak, wikariusz z wołowskiej parafii św. Wawrzyńca. – Tylko dzięki takiej komunikacji zorganizowaliśmy np. I wołowski Orszak Trzech Króli. Także doświadczenie organizacji Dni w Diecezjach pokazało, jak szybko i skutecznie młodzi porozumiewają się przez Internet. – Wiele naszych akcji udało się przeprowadzić tylko dlatego, że zbieraliśmy grupy wolontariuszy do danej akcji przez media społecznościowe czy nasze kanały informacyjne. W ciągu kilku godzin udawało się zebrać np. kilkadziesiąt osób do wykonania jakiegoś zadania – potwierdza Marta Francuz ze sztabu DwD. – Nawet telefony komórkowe nie dawały takiego komfortu, bo nie zawsze będąc w pracy czy na uczelni mogliśmy je odbierać – dodaje. Katolickie szkoły, grupy wolontariatu misyjnego, a nawet kółka różańcowe w archidiecezji komunikują się przez Internet. Swoje strony internetowe ma ponad 80% parafii.

Intencje na dziś

– Nasze intencje modlitewne przyjmujemy na skrzynkę mailową, której adres widnieje na naszej stronie – mówią panowie z Męskich Plutonów Różańca. Podobnie klauzulowe siostry karmelitanki, czy benedyktynki modlą się w intencjach zostawianych na ich skrzynkach. Praktycznie każda ze wspólnot ma swoją stronę czy choćby funpage na Facebooku, niektóre z nich to platformy komunikujące ludzi na wiele sposobów i archiwizujące nauczanie, dokumentujące rekolekcje grup. Także wszelkie ogłoszenia w sprawach organizacyjnych – najwygodniej zamieszczać na stronie czy forum swojej wspólnoty.

Chlubne tradycje Wrocławia

Wrocław znany jest w branży IT jako dynamicznie rozwijające się miejsce pracy i z wielu prekursorskich produktów. To wrocławscy programiści stworzyli tu przed kilku laty jedną z najpopularniejszych w całej Polsce i na świecie aplikacji – Pismo Święte. To wrocławska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę jako jedna z pierwszych w Polsce ma swoją aplikację informacyjną, a wcześniej – swoja stronę z wszelkimi informacjami. Ciekawą inicjatywą jest platforma informująca o wszystkich wrocławskich wspólnotach – duszpasterstwa.wroclaw.pl.

Reklama

Kierunek rozwoju

Popularność portali społecznościowych, blogów, rekolekcji internetowych rodzi oczywiście pytania i wątpliwości. Jednak nic nie może zatrzymać rozwoju, a za wirtualną religijność jesteśmy odpowiedzialny wszyscy. Nowoczesne narzędzia komunikacji międzyludzkiej mają zbliżać ludzi i nie zasłaniać najważniejszego celu ludzkości: zjednoczenia z Bogiem.

* * *

4 maja Kościół wspomina św. Izydora, wybitnego naukowca i reformatora Kościoła hiszpańskiego. W 1997 r. Papieska Rada do Spraw Środków Społecznego Przekazu obrała go patronem Internetu, internautów, informatyków i programistów. Powodem ustanowienia średniowiecznego biskupa Sevilli patronem tak nowoczesnych narzędzi komunikacji było to, co św. Izydor pozostawił nauce – encyklopedyczne opracowanie 7,5 tys. terminów i zagadnień, stanowiących swoistą „bazę danych”. Przymioty i umiejętności św. Izydora stawiają go ponad czasem, w którym żył, a jego dzieło „Etymologia” do dziś zadziwia analitycznym uporządkowaniem.

2017-05-04 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wirtualnie na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

internet

pandemia

transmisje

Karol Porwich /Niedziela

Z powodu pandemii i związanych z nią obostrzeń, na Jasną Górę w minionym 2020 roku przybyło ok. miliona pielgrzymów. To zdecydowanie mniejsza liczba w porównaniu z latami poprzednimi. Znacznie wzrosło jednak zainteresowanie transmisjami nabożeństw z Kaplicy Matki Bożej, co pokazuje raport z działalności jasnogórskiego kanału na YouTube.

Raport za 2020 r., przekazany przez kustosza Jasnej Góry o. Waldemara Pastusiaka, wykazuje:

CZYTAJ DALEJ

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

[ TEMATY ]

Turcja

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Hierarcha opisał Radiu Watykańskiemu obecną sytuację w południowej Turcji, gdzie m.in. zawaliła się rzymskokatolicka katedra. Jako odpowiedzialny za miejscową Caritas zwrócił również uwagę na solidarność, którą tamtejsza ludność sobie okazuje, oraz na trudności w dostarczaniu pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję