Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Długosz do uczestników Orszaku Trzech Króli: wciąż szukajmy Jezusa

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Bożena Sztajner

„Mędrcy poszli za Gwiazdą i wytrwali w drodze do Betlejem. Oni znaleźli Boga” - mówił dziś w homilii bp Antoni Długosz. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej w uroczystość Objawienia Pańskiego przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, na rozpoczęcie Orszaku Trzech Króli.

W homilii bp Długosz przypomniał, że „tradycja chrześcijańska nazywa Mędrców ze Wschodu szczęśliwymi”. - Są oni szczęśliwi bo wraz z Bogiem znaleźli sens swego życia - mówił bp Długosz.

Reklama

ZOBACZ GALERIĘ FOTO

„Są szczęśliwi, bo spełniły się ich tęsknoty i marzenia, bo nie zawiedli się na swojej wierze. To wiara była ich zasadnicza i właściwą gwiazdą przewodnią. Byli wytrwali. Ich uniżenie i pokłon przed Dziecięciem stanowi świadectwo ich wielkości” - kontynuował bp Długosz i dodał, że „najczęściej bowiem to, co wielkie, bywa niepozorne, a w każdym razie nie musi być głośne i sztucznie wychwalane”.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że „trzej Mędrcy zapoczątkowali wielki korowód poszukiwaczy i odkrywców Boga”. - Współczesny człowiek podobnie jak owi Mędrcy wciąż szuka Boga. Potrzebuje Go, choć może o tym wcale nie myśli. Bywa tak, że Go zupełnie nie zna - podkreślił biskup i dodał, że „być może zdechrystianizowane i neopogańskie otoczenie nie stworzyło mu warunków koniecznych do poznania Jezusa”.

Reklama

„Szukamy Jezusa i podobnie jak Mędrcy ze Wschodu wciąż przeżywamy Tajemnicę Epifanii. Bóg się wciąż przed nami odsłania, pozwala się szukać, daje się poznać. Bóg przybliża nas do siebie i zbawia” - kontynuował biskup.

Biskup przypomniał również, że „mądrość to wiedza inspirowana przez miłość”. - Myślenie dogłębne, wnikanie w tajemnice świata, w godność osoby, w głos sumienia prowadzi do wiary w Stwórcę. Dlatego można wysnuć wniosek, że w wielu wypadkach ateizm jest defektem intelektu - mówił bp Długosz.

„Musimy pamiętać, że idąc drogą Mędrców czeka nas szyderstwo ze strony świata, tzn. ludzi, którzy Jezusa nie szukają” - dodał biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i zaznaczył, że „ludzie szukający Boga często spotykają się z wrogością i niechęcią otoczenia”.

„Nie możemy się poddać terrorowi bezbożnej cywilizacji. Idźmy z Mędrcami do celu. Upadnijmy na twarz przed Bogiem żywym i oddajmy Mu pokłon” - zaapelował bp Długosz.

Po Mszy św. Orszak wyruszył w kierunku pl. Biegańskiego, gdzie odbyło się krótkie widowisko plenerowe. Ostatnim etapem było przejście w stronę Jasnej Góry, gdzie królowie oddali pokłon Dzieciątku Jezus - "Królowi królów".

Orszaki Trzech Króli organizowane w archidiecezji częstochowskiej w tym roku przeszły również ulicami m. in. Zawiercia, Radomska, Działoszyna, Żarek, Gorzkowa-Trzebniowa, Widzowa i Wielunia.

Orszaki Trzech Króli w Działoszynie rozpoczął się Mszą św. pod przewodnictwem arcybiskupa seniora Stanisława Nowaka w kościele pw. św. Marii Magdaleny. Na zakończenie Orszaku jego uczestnicy wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu Zespołu „Contra”. W trakcie Orszaku wystąpiła orkiestra cementowni „Warta”.

Także Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami Zawiercia, Radomska i Wielunia. W Radomsku Orszak rozpoczął się o godz. 11. 30 Mszą św. w Kolegiacie św. Lamberta. Na zakończenie Orszaku w kościele NMP Królowej Polski Teatr Źródło zaprezentował jasełka.

Natomiast w Wieluniu Orszak rozpoczął się w kościele św. Barbary Mszą św. o godz. 14.00. następnie Orszak przemaszerował na halę WOSiR-u. Po drodze wystąpił m. in. Teatr Maska z Liceum Katolickiego. Na zakończenie w hali WOSiR odbyło się wspólne kolędowanie. W tym kolędowaniu pomagał zespół Mała Armia Jezusa z Blachowni, a cały koncert poprowadził Dariusz Kowalski, znany aktor scen teatralnych, a szerszej publiczności znany jako Janusz Tracz z serialu „Plebania”.

W Żarkach Miasto z trzech szkół : Gimnazjum, Szkoły Podstawowej oraz z Zespołu Szkół im. T. Kościuszki, wyruszyły trzy orszaki złożone z uczniów, nauczycieli, rodziców oraz gości. Grupy udały się do kościoła parafialnego pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, gdzie odprawiona została Msza św. .Po zakończeniu Mszy św. korowód przeszedł ulicami Piłsudskiego i Kościuszki do pomnika Bł. Ludwika Gietyngiera.

2015-01-06 21:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzorem ewangelicznych Mędrców ze Wschodu

Niedziela przemyska 4/2013, str. 8

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Magdalena Bojarska

Modlitewnie, kolorowo i razem

Modlitewnie, kolorowo i razem

Modlitewnie, kolorowo i to co chyba najważniejsze: razem - tak w kilku słowach można opisać Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia przeszedł ulicami Jarosławia. Impreza łączy elementy religijne, kulturalne i ludowe, i jest doskonałym sposobem na podtrzymywanie chrześcijańskich i polskich, narodowych tradycji, które mimo laicyzacji znajdują coraz więcej zwolenników.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję