Reklama

Niedziela Lubelska

Wieczornica niepodległościowa

Niedziela lubelska 48/2017, str. 4

[ TEMATY ]

święto niepodległości

Ewa Kamińska

Wieczór ubogacił koncert chóru Szczygiełki

Dzień 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa – powiedziała Małgorzata Stacharska, prezes Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Lubelskiej, witając 10 listopada członków i sympatyków Akcji Katolickiej, którzy zebrali się na tradycyjnej wieczornicy z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wyraziła radość, że tak wiele osób przybyło, by oddać hołd bohaterom, którzy walczyli o wolność ojczyzny.

– Musimy pamiętać o tych wydarzeniach, by każdy wiedział, kim jest i znał swoją wartość – podkreślała. Wraz z Małgorzatą Stacharską wyjątkowe spotkanie w auli „Domu nadziei” Caritas prowadził Paweł Czarnomski, wiceprezes IAKAL.

Prof. Eugeniusz Niebelski z KUL w okolicznościowym wykładzie przypomniał, z jakim entuzjazmem Polacy świętowali w listopadzie 1918 r. odzyskanie niepodległości. Podkreślił, że był to dopiero początek tego procesu, który wymagał wielu trudów i kilku lat walki, zwłaszcza że kraje europejskie miały w tamtym czasie różne własne pomysły na naszą niepodległość. Przywołał sylwetki autorów koncepcji i pomysłów dotyczących niepodległości, jakie ścierały się wtedy w samej Polsce. Mówiąc o przyszłości, zwracał uwagę, że Polacy muszą pamiętać, by zawsze dążyć do jedności, aby dobrze sobą kierować nie tylko w chwilach zagrożenia.

Reklama

Zdzisław Niedbała z Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin zauważył, że siłę państwa i narodu buduje się nie tylko na polu ekonomicznym, lecz także duchowym. W imieniu Krzysztofa Żuka wręczył na ręce Małgorzaty Stacharskiej Medal 700-lecia Miasta Lublin w uznaniu zasług lubelskiej Akcji Katolickiej w pracy na rzecz miasta i mieszkańców, za podejmowanie działań inspirujących przyszłość i kształtujących tożsamość lokalną. Prezes Instytutu Akcji Katolickiej, dziękując za wyróżnienie, powiedziała, że jest to zobowiązanie do jeszcze większej pracy na rzecz środowiska lokalnego. Dawid Kostecki przeczytał list Wojewody Lubelskiego do uczestników wieczornicy, w którym Przemysław Czarnek podkreślił, że „wolność jest dobrem bardzo kosztownym, a jej odzyskanie największą rzeczą, jaka może nastąpić w życiu narodu”.

W drugiej części spotkania wystąpili dziecięcy chór Szczygiełki i chór Szczygiełki-Feniks z towarzyszeniem fortepianu i orkiestry kameralnej. Joanna Szafran-Biały, zapowiadając koncert, podkreśliła, że w pracy z dziećmi od początku kładziony jest nacisk na wychowanie patriotyczne. Wspomniała jeden z wyjazdów, w którym uczestniczyła jako 8-letnia chórzystka. Był 1982 r., czas stanu wojennego. Chór wyjechał na 6-tygodniowe tournée do Wielkiej Brytanii. Tęsknota za rodziną i Polską była ogromna, zwłaszcza że wówczas nie było możliwości telefonowania. Wielkie wrażenie na dzieciach zrobił występ w domu weterana, gdzie przebywali polscy kombatanci wojenni, często bardzo okaleczeni. Pensjonariusze razem z chórem śpiewali pieśń „O mój rozmarynie”. – Oni nauczyli nas czym jest miłość do Polski. Kiedy wracaliśmy do kraju i przekroczyliśmy granicę, wszystkie dzieci wstały i spontanicznie zaczęły śpiewać „Rotę” – wspominała.

Ta właśnie pieśń rozpoczęła występ. Zaprezentowano program artystyczny, podczas którego wykonano szereg polskich pieśni o charakterze patriotycznym, przeplatanych wzruszającymi inscenizacjami, wiernie oddającymi atmosferę i uczucia młodych ludzi stających do walki oraz ich rodzin w czasie odzyskiwania niepodległości przez Polskę. Koncert został nagrodzony gromkimi oklaskami. – Warto było czekać na wasz koncert, aby przeżyć wspólnie taki wieczór – powiedziała M. Stacharska, dziękując wykonawcom oraz założycielom zespołów Danucie i Witoldowi Danielewiczom, że koncert wprowadził uczestników spotkania w świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

2017-11-22 12:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert Niepodległości w Jaroszowie

Niedziela świdnicka 48/2019, str. 6

[ TEMATY ]

koncert

święto niepodległości

koncert patriotyczny

Archiwum Stowarzyszenia

Z inicjatywy Stowarzyszenia „Razem dla Jaroszowa”, przy wsparciu innych organizacji społecznych działających na terenie naszej wsi, w niedzielne popołudnie w przededniu Święta Odzyskania Niepodległości, w świetlicy wiejskiej w Jaroszowie odbył się „Koncert Niepodległości”. Podczas występu dzieci, młodzieży i dorosłych łączącego w sobie muzykę oraz historyczną narrację licznie zgromadzona publiczność mogła przenieść się w czasie i odbyć podróż od roku 1914 i wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej na front, poprzez I i II wojnę światową, okres okupacji, PRL-u, stanu wojennego, Okrągłego Stołu, aż do dnia dzisiejszego. Wśród zaproszonych gości obecnych na koncercie byli m.in.: burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, weterani walk o niepodległość RP – mjr Alfons Daszkiewicz i por. Julia Kołosowska, ks. proboszcz Marek Krysiak, dyrektor ZSP Jaroszów Beata Jankiewicz, sołtys wsi Jaroszów Zofia Rułka oraz radna Rady Miejskiej w Strzegomiu Krystyna Lewicka.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za udział w tej podniosłym wydarzeniu i już dziś zapraszają na kolejny koncert w roku 2020.

CZYTAJ DALEJ

Bp Stułkowski: Jezus jest obecny w cierpieniu

2020-02-16 19:17

[ TEMATY ]

cierpienie

choroba

Rido/fotolia.com

„Jezus jest szczególnie obecny w cierpieniu, którego wielu z was doświadcza” – mówił dziś bp Szymon Stułkowski do chorych i cierpiących. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył uroczystej Mszy św. w poznańskim kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej, sprawowanej z okazji obchodzonego kilka dni wcześniej w Kościele powszechnym XXVIII Światowego Dnia Chorego.

W świątyni zgromadzili się chorzy, niepełnosprawni, osoby w podeszłym wieku oraz ci, którzy się nimi opiekują i wolontariusze.

W homilii bp Stułkowski, nawiązując do Ewangelii św. Mateusza, podkreślił, że Pan Jezus zachęca nas do tego, byśmy interpretowali przykazania sercem. „Pan Jezus chce naszego rozwoju, chce, byśmy dojrzewali w miłości” – zaznaczył ks. biskup.

Podkreślił, że człowiek doświadczający cierpienia i choroby ma prawo mówić Panu Bogu o tym, co przeżywa.

„Ma prawo pytać: Panie Boże, gdzie jesteś, gdy mnie to spotyka? Dlaczego mnie opuściłeś? Ta modlitwa płynie z głębi serca. Księga Psalmów zawiera wiele takich modlitw” – mówił kaznodzieja.

„Owocem takiej modlitwy, jak Pan Bóg pozwoli, może będzie pokój serca. Doświadczenie, że On jest w moim cierpieniu” – tłumaczył bp Stułkowski.

Przypomniał, że Bóg jest w tych, którzy na co dzień opiekują się chorymi. Podziękował lekarzom i pielęgniarkom za ich pracę i opiekę nad chorymi oraz wolontariuszom Caritas za ich oddanie i poświęcenie.

Mszę św. zakończyło nabożeństwo eucharystyczne z błogosławieństwem lourdeskim.

Światowy Dzień Chorego jest w Kościele obchodzony 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Ustanowił go w 1992 r. papież Jan Paweł II.

Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Chorego był werset z Ewangelii wg św. Mateusza „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28).

CZYTAJ DALEJ

Burkina Faso: kolejny krwawy atak na chrześcijan

2020-02-17 16:28

[ TEMATY ]

atak

24 zabitych, w tym protestancki pastor, i 18 rannych, to wciąż prowizoryczny bilans kolejnego ataku na chrześcijan w Burkina Faso. Grupa doskonale uzbrojonych mężczyzn wtargnęła do kościoła w czasie niedzielnego nabożeństwa i ostrzelała modlących się w nim ludzi. Do zdarzenia doszło w miasteczku Pansi leżącym na pograniczu z Nigrem i Mali.

„Sytuacja chrześcijan w regionie staje się coraz trudniejsza” – stwierdził gubernator prowincji Yagha, w której doszło do ataku. Pułkownik Salfo Kaboré podkreślił, że liczba ofiar może wzrosnąć, ponieważ kilka osób jest w ciężkim stanie. Burkińskie służby bezpieczeństwa przewiozły rannych do szpitala w Dori (leżącego 180 km od miejsca ataku), gdzie otrzymali specjalistyczną pomoc. Świadkowie napadu informują, że zamachowcy najpierw zabili ludzi zmierzających na nabożeństwo (wcześniej świadomie oddzielili miejscowych od przyjezdnych), potem weszli do kościoła, a po wszystkim splądrowali okoliczne sklepy, kradnąc zapasy oleju i ryżu. Porwali też trzech mężczyzn zmuszając ich, by pomogli im wywieźć na motorach zebrane łupy. Na koniec podpalili kościół.

Niepokój budzi to, że kilka dni temu na tym samym terenie zamordowano protestanckiego pastora wraz z czterema jego synami, a drugi pastor został porwany i nie ma o nim żadnych wieści. Od ubiegłego roku w spokojnym dotąd Burkina Faso dochodzi do dramatycznej eskalacji przemocy ze strony islamskich ekstremistów. „Dopóki nie odpowiemy na pytanie skąd pochodzi broń i kto finansuje tych ludzi nic się nie zmieni” – podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim arcybiskup stołecznego Wagadugu. Kard. Philippe Ouédraogo uczestniczył ostatnio w spotkaniu przedstawicieli afrykańskich rządów na temat eskalacji przemocy w krajach Sahelu. Odbyło się ono pod hasłem „Milczenie broni”. „U nas nie ma fabryk uzbrojenia, ktoś pomaga tym terrorystom zabijać. Sami nie jesteśmy w stanie położyć tamy przemocy” – mówi kard. Ouédraogo.

„Potrzebujemy międzynarodowej solidarności, by powstrzymać handel bronią, która pomaga oprawcom zabijać ich braci i siostry zupełnie niepotrzebnie. To błagalny krzyk naszego serca do Europy, gdzie produkuje się broń. Proszę Radio Watykańskie, by stało się głosem tych, którzy głosu nie mają, którzy cierpią i giną w bezsensownych atakach, są to także dzieci. To dla nas bardzo trudne chwile, liczymy na solidarność zarówno samych Burkińczyków, jak i mieszkańców regionu oraz wspólnoty międzynarodowej. To gorące błaganie naszych serc – prosimy, pomóżcie nam znaleźć rozwiązanie tej tragedii“ - mówi papieskiej rozgłośni kard. Ouédraogo.

„Analitycy są zaniepokojeni tym, że ataki na ludność cywilną, w tym chrześcijan, nasilają się w zastraszającym tempie” – podkreśla Corinne Dufka, dyrektor Human Rights Watch w Afryce Zachodniej. Szacuje, że w ubiegłym roku w ukierunkowanych atakach zabitych zostało ponad 1300 cywilów, siedem razy więcej niż rok wcześniej. Pogłębiający się brak bezpieczeństwa doprowadził też do kryzysu humanitarnego. Ponad 760 tys. osób opuściło swe domy szukając schronienia dla swych rodzin. Chrześcijanie uciekają do większych miast i szukają głównie wsparcia w parafiach i na misjach. Odpowiedzialnością za ataki obarcza się islamskich terrorystów związanych z tzw. Państwem Islamskim i Al-Kaidą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję