Reklama

Niedziela Legnicka

777. wspomnienie o Bitwie

Niedziela legnicka 16/2018, str. IV

[ TEMATY ]

bitwa

Ks. Piotr Nowosielski

Rocznicę Bitwy pod Legnicą uczczono modlitwą

Rocznicę Bitwy pod Legnicą uczczono modlitwą

Tak, to już 777. rocznica Bitwy pod Legnicą, która rozegrała się 9 kwietnia 1241 r. Ponad siedem wieków później, w niedzielę, 8 kwietnia odprawiono w legnickiej katedrze Mszę św. za duszę poległego wówczas księcia Henryka Pobożnego i pozostałych rycerzy, którzy zginęli w obronie chrześcijaństwa.

Mszy św. przewodniczył proboszcz katedry ks. prał. Robert Kristman, a współkoncelebransami byli: ks. prof. Bogusław Drożdż, kapelan działającego w diecezji Stowarzyszenia Sióstr i Braci Henryka II Pobożnego i Anny Śląskiej oraz wikariusze katedralni ks. Robert Bielawski i ks. Łukasz Kutrowski.

Reklama

Msza św. została odprawiona na prośbę legnickiego Bractwa Rycerskiego, które było obecne podczas sprawowanej Eucharystii oraz Bractwa Joannitów, w strojach z epoki. W osobę księcia Henryka wcielił się Marek Mojecki, pasowany rycerz, herbu Grodzic, marszałek Kapituły Rycerstwa Polskiego, namiestnik Śląska.

W Eucharystii wzięli udział legniczanie oraz przybyli goście, a także m.in. Bractwo św. Józefa, Apostolstwa Maryjnego, przedstawiciele władz, harcerze, delegacja kibiców Miedzi Legnica.

W homilii ks. Robert Kristman nawiązał do przeżywanej tego dnia Niedzieli Bożego Miłosierdzia, nazywając ją także niedzielą wiary.

Reklama

– Czasami wiara wyraża się w człowieku takimi decyzjami i czynami, których w normalnym świecie człowiek by nie podjął. Jutro będziemy wspominać śmierć Henryka Pobożnego. Niby klęskę, a jednak ostatecznie było to zwycięstwo. Bo Bóg ma swoje plany, nie tylko dla każdego z nas, ale i dla świata. Śmierć, która staje się zwycięstwem – to można rozważać tylko przez pryzmat wiary i tylko w świetle wiary można to rozumieć – mówił kaznodzieja.

Po Mszy św., z racji Niedzieli Bożego Miłosierdzia, miały miejsce: wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz procesja z obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Obraz niesiony był przez przedstawicieli Bractw.

Po procesji podjęto w katedrze adorację, zakończoną nabożeństwem do Bożego Miłosierdzia.

Dodajmy, że w godzinach przedpołudniowych w Legnicy odbył się Bieg Bitwy pod Legnicą – 1241, na trasie Legnica – Legnickie Pole.

Natomiast 14 kwietnia w legnickim klasztorze Ojców Franciszkanów (ul. Rataja 23), odbędzie się otwarta część spotkania Bractwa Henryka Pobożnego, podczas którego Tomasz Łysiak przeczyta rapsod Stanisława Wyspiańskiego „Henryk Pobożny pod Legnicą”. Wprowadzenie pt. „Wyspiański – Legnica – Henryk Pobożny” wygłosi Stanisław Andrzej Potycz.

Natomiast w dniach 4-5 maja br. w Legnickim Polu planowana jest kolejna, III edycja wydarzenia pt. „Legnickie Pole 1241 – Tu można stracić głowę”. Obok kolejnej inscenizacji Bitwy pod Legnicą, organizatorzy zapraszają w podróż do średniowiecznej rzeczywistości. Odbędą się też koncerty muzyki dawnej, pokazy walk turniejowych, łucznictwa konnego, dżygitówki oraz gry i zabawy plebejskie.

Fotogaleria na stronie: www.niedziela.diecezja.legnica.pl

2018-04-18 12:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

80. rocznica bitwy pod Hutą Gruszczyno

Niedziela podlaska 38/2019, str. 1

[ TEMATY ]

bitwa

rocznica

Ks. Marcin Gołębiewski

Złożenie kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości

Złożenie kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości

Msza św. celebrowana pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka 8 września br. stanowiła główny punkt uroczystości w hołdzie poległym w bitwie pod Hutą Gruszczyno. W tym roku mija 80 lat od tych tragicznych wydarzeń

Uczestnicy uroczystości przy akompaniamencie orkiestry przeszli do kaplicy św. Maksymiliana Marii Kolbego, gdzie sprawowano Mszę św. w intencji poległych. Przybyłych gości powitał miejscowy proboszcz ks. Marek Sidoruk. Główny inicjator całego przedsięwzięcia oraz kustosz miejsc pamięci, komendant OSP w Grygrowie Tadeusz Cichocki przypomniał okoliczności i przebieg bitwy pod Hutą Gruszczyno.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję