Reklama

Rozstrzygnięcie konkursu „Niedzieli”

Raz jeszcze mogliśmy się przekonać, że Polacy są zapalonymi kibicami piłki nożnej i pamiętają nie tylko o najnowszych, ale też o historycznych sukcesach narodowej reprezentacji. Świadczyło o tym zainteresowanie, którym cieszyły się zamieszczony w jednym z numerów „Niedzieli” wywiad ze słynnym trenerem i komentatorem sportowym Jackiem Gmochem („Nieznane życie Jacka Gmocha”, „Niedziela” nr 6/11 lutego 2018) oraz związany z nim konkurs. Podobnie ogromne zainteresowanie czytelników wzbudził kolejny wywiad przeprowadzony przez Krzysztofa Tadeja, dziennikarza TVP, tym razem z legendarnym piłkarzem Włodzimierzem Lubańskim („Jestem szczęśliwym człowiekiem”, „Niedziela” nr 30/29 lipca 2018). Na związany z nim konkurs, w którym główną nagrodą była piłka z autografem Włodzimierza Lubańskiego, napłynęło kilkaset odpowiedzi nie tylko z Polski, ale i z zagranicy, m.in. z Wielkiej Brytanii i ze Stanów Zjednoczonych.

By wziąć udział w losowaniu głównej nagrody oraz kilkunastu nagród pocieszenia, wystarczyło przesłać pod adresem „Niedzieli” prawidłowe odpowiedzi na cztery konkursowe pytania dotyczące bohatera wywiadu i tegorocznego mundialu:

1. Ile razy Włodzimierz Lubański wystąpił w reprezentacji Polski?

Reklama

2. Ile bramek zdobyła reprezentacja Chorwacji w finałowym meczu mistrzostw świata 2018, rozgrywanym z reprezentacją Francji w Moskwie?

3. Z jakimi drużynami rozegrała mecze reprezentacja Polski podczas mundialu 2018 w Rosji?

4. W jakim kraju planowany jest kolejny mundial – w 2022 r.?

Reklama

Zdarzały się odpowiedzi błędne, ale zdecydowana większość uczestników konkursu udzieliła odpowiedzi prawidłowych, a były wśród nich również bardzo młode, bo kilkuletnie osoby.

Włodzimierz Lubański wystąpił w reprezentacji Polski 75 razy. Reprezentacja Chorwacji w finałowym meczu mistrzostw świata 2018, rozegranym z Francją, zdobyła 2 bramki. Reprezentacja Polski podczas ostatniego mundialu w Rosji rozegrała mecze z Senegalem, Kolumbią i Japonią. Kolejny mundial – w 2022 r. – planowany jest w Katarze.

Ogromną radość sprawili nam Czytelnicy, którzy przesłali nie tylko odpowiedzi na konkursowe pytania, ale też dodatkowo napisali choć kilka słów o sobie – to czynili przede wszystkim młodzi piłkarze – czy też zamieścili pozdrowienia dla pana Włodzimierza Lubańskiego. „Dziękujemy za piękną postawę Włodzimierza Lubańskiego jako zawodnika w reprezentacji i w klubie Górnika Zabrze. Pamiętamy o trenerze Kazimierzu Górskim, który był twórcą tej reprezentacji” – napisał jeden z czytelników zza oceanu. Inny czytelnik, jak zaznaczył w liście, rówieśnik Włodzimierza Lubańskiego, wdzięczny redakcji za przybliżanie „starych” karier sławnych sportowców przypomniał w pięknym liście sportową karierę pana włodzimierza i czasy, kiedy nie było żółtych i czerwonych kartek, a o wyniku meczu nie decydowały rzuty karne, lecz rzut monetą. „To szmat czasu, gdy cofamy się do lat 60. i 70. ubiegłego wieku, lat sukcesów polskiej piłki nożnej. Ale i my stajemy się w duchu młodzi, gdy wspominamy tamte czasy” – napisał.

Spośród uczestników, którzy przesłali prawidłowe odpowiedzi konkursowe, wylosowaliśmy zdobywcę głównej nagrody – piłki z autografem Włodzimierza Lubańskiego oraz 15 zdobywców autografu słynnego piłkarza.

Nagrodę główną – piłkę z autografem – zdobył Grzesiu Turlejski z Kamieńska.

Autografy Włodzimierza Lubańskiego wylosowali:

Dariusz Karwowski z Jeleniej Góry

Franek Kowalski z Warszawy

Krystyna Maria Zapała z Częstochowy

Stefania Jędraszak z Poznania

Piotr Żegota z Polanicy

Kazimierz Cisło z Lemont (USA)

Ryszard Feret z Gdańska

Vlad Dănilă ze Szczecina

Krzysztof Błaszczeć z Bournemouth (Wielka Brytania)

Stanisław Wilk z Żagania

Maria Kurzyp z Bobolic

Maciej Malec z Wrocławia

Ryszard Czerwik z Bytomia

Bartłomiej Szych z Lublina

Barbara Piekarz z Krakowa.

Gratulujemy!
Redakcja „Niedzieli”

2018-10-31 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy jutuby"

2020-08-07 10:30

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

youtube.com/wzn

"Przejmujemy jutuby" po katolicku? Teraz to możliwe!

Heres i Piotrek z grupy Wyrwani Z Niewoli wraz z dwoma księżmi Adamami nagrali katolicką wersję znanego hitu. Jak brzmi on z chrześcijańskimi wartościami na pierwszym planie? Posłuchajcie!

Jak piszą twórcy przeróbki:

Stworzenie oryginału piosenki „Przejmujemy jutuby”: jej nagranie, teledysk i montaż zajęło 24h. My podjęliśmy się wyzwania stworzenia parodii, która w całości zajęła nam 10h, ale jakby wiadomo nam było łatwiej.

Mamy nadzieję, że ta PARODIA dostarczy Wam uśmiechu i trochę przemyśleń.

Pax et bonum. Dzięki, że jest Was coraz więcej

Kocham Boga! Jezu dziękuje za to,że stworzyłeś takich wspaniałych ludzi!! - czytamy w komentarzach pod utworem

CZYTAJ DALEJ

Franciszkański kościół w Kalwarii Pacławskiej bazyliką mniejszą

2020-08-10 18:41

[ TEMATY ]

franciszkanie

Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

Decyzją Watykanu kościół w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla, gdzie znajduje się Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej, został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Dekret zostanie uroczyście ogłoszony podczas Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego 13 sierpnia o godz. 18.00.

Tytuł honorowy bazyliki mniejszej (basilica minor) jest nadawany przez papieża świątyniom wyróżniającym się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. „Jerozolima Wschodu”, jak mówią jedni, czy „Jasna Góra Podkarpacia”, jak mówią drudzy, czekała na ten moment blisko cztery wieki.

Po mszy św. zostanie po raz pierwszy wykonane oratorium „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów, które skomponował Andrzej Głowienka, twórca form sakralnych, pierwszy polski tenor śpiewający w Teatro alla Scala w Mediolanie, wykładowca w Pontificio Istituto Ambrosiano di Musica Sacra w Mediolanie. On też jest autorem libretta.

Wśród wykonawców zobaczymy i usłyszymy również Justynę Reczeniedi, solistkę Polskiej Opery Królewskiej oraz Massimo Pagano, śpiewaka Opery – Teatro alla Scala w Mediolanie oraz Sanocki Chór kameralny, Podkarpacką Orkiestrę Kameralną i muzyków Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu pod batuta Elżbiety Przystasz.

Utwór ku czci św. Jana Pawła II, który niegdyś pielgrzymował do Kalwarii Pacławskiej, powstał z okazji przypadających w tym roku jego 100. urodzin. Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Wydarzenie to będzie transmitowane przez TVP3.

Franciszkański kompleks klasztorny w Kalwarii Pacławskiej powstał na wzgórzu Karpat Wschodnich w XVII w. z inicjatywy kasztelana, wojewody, pisarza i historyka Andrzeja Maksymiliana Fredry, a odnowiony został w XVIII w. przez szlachcica Szczepana Józefa Dwernickiego, uznawanego za drugiego fundatora Kalwarii.

Wokół bazyliki i klasztoru, pośród łąk i lasów rozsianych jest ponad 40 kaplic, w większości wchodzących w skład Drogi Krzyżowej, Dróżek Pana Jezusa, Dróżek Matki Bożej, Dróżek Pogrzebu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W bazylice odbiera cześć słynący cudami obraz Matki Bożej, który przywędrował do Kalwarii z Kamieńca Podolskiego. To przed nim niegdyś modlili się między innymi hetman Stanisław Żółkiewski, król Jan Kazimierz czy król Jan III Sobieski.

Kalwaria Pacławska to nie tylko miejsce pielgrzymkowe, ale również wypoczynkowe, z parkiem krajobrazowym, rezerwatem przyrody i ścieżką edukacyjno-historyczno-przyrodniczą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję