Reklama

Niedziela Legnicka

Bp Wolfgang Ipolt gościem odpustu

Na zaproszenie bp. Zbigniewa Kiernikowskiego uroczystościom ku czci Wniebowzięcia Matki Bożej w sanktuarium krzeszowskim przewodniczył bp Wolfgang Ipolt z diecezji Görlitz.

Niedziela legnicka 35/2020, str. I

[ TEMATY ]

Krzeszów

bp Wolfgang Ipolt

Ks. Waldemar Wesołowski

Tegorocznym uroczystościom przewodniczył biskup Görlitz

Tegorocznym uroczystościom przewodniczył biskup Görlitz

Uroczystości trwały trzy dni. Na sumę odpustową przybyła duża grupa pielgrzymów, nie tylko z diecezji legnickiej, ale także z diecezji sąsiednich. Byli również goście z Czech i Niemiec.

Homilię w języku polskim wygłosił gość z Görlitz. Bp Wolfgang zauważył, że podczas wspólnych spotkań rozmawiamy o łączących nas przeżyciach, o innych ludziach. Często koncentrujemy się na rzeczach negatywnych, którym tak często ulegamy. – Przykład rozmowy Maryi i Elżbiety z dzisiejszej Ewangelii wprowadza jednak zupełnie inną jakość. Nie chodzi o innych ludzi, nie chodzi o ich błędy, słabości, ale wyłącznie o Boga, On odgrywa w niej główną rolę – podkreślił bp Ipolt.

Reklama

Zaznaczył, że rozmowa ta miała jeden cel: opowiedzieć o znaczeniu Boga, Jego wielkości, Jego chwale i darach, jakie na nas nieustannie zsyła. – Jaki jest Bóg, o którym mówi, śpiewa Maryja. Jaki Jego obraz wyłania się z Jej słów? – pytał. – To Bóg, który zajmuje się ludźmi, a nie samym sobą. W każdym wersie Magnificat chodzi o nas, ludzi. Maryja podkreśla to, jak Bóg się o nas troszczy, zwłaszcza o małych, ubogich, uciśnionych. To są słowa, które świadczą o miłości Boga do ludzi. On jest zdecydowany. Podjął jasną decyzję. Stanął po stronie ubogich. Jest pomny na swoje miłosierdzie – powiedział kaznodzieja.

To ważne przesłanie dla nas. Skoro Bóg o nas nie zapomina, jest pełen miłosierdzia, zawsze o nas myśli, musimy upodabniać się do Niego w naszych międzyludzkich relacjach. – Na zakończenie Mszy św. poświęcimy zioła, które zabierzecie do domów. Będziecie mogli wtedy powiedzieć, że w domu pachnie świeżymi ziołami. Ale będziecie wtedy mogli również powiedzieć, że tak pachnie Bóg, który sprawia, że zioła rosną i pomagają zachować zdrowie duszy i ciała. Nie zapominajmy w trakcie naszych wspólnych rozmów opowiadać o Bogu, tak, jak rozmawiały Maryja i Elżbieta. Wtedy będziemy prawdziwie świadkami Ewangelii, jak one – zakończył.

Do kapituły krzeszowskiej włączono 2 nowych kanoników.

Po Eucharystii zostały poświęcone, przyniesione przez pielgrzymów, zioła i kwiaty, wyruszyła także procesja z ikoną Matki Bożej Łaskawej po placu klasztornym. Podczas uroczystości do grona kanoników kapituły krzeszowskiej zostało włączonych dwóch księży. To ks. Stanisław Kowalski, proboszcz parafii w Chełmsku Śląskim oraz ks. Józef Juźków, proboszcz parafii w Rosochatej.

Po Mszy św. na placu przy bazylice odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Dariusza Gruszeckiego oraz zespołu Amen – jak Maryja. Natomiast wieczorem uroczystości odpustowe zakończył koncert muzyki barokowej.

2020-08-25 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wolfgang Ipolt gościem odpustu krzeszowskiego

[ TEMATY ]

diecezja legnicka

odpust krzeszowski

bp Wolfgang Ipolt

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystości odpustowe trwały tradycyjnie trzy dni.

Główna suma odpustowa rozpoczęła się w południe. Przybyła na nie duża grupa pielgrzymów nie tylko z diecezji legnickiej, ale także z diecezji sąsiednich. Byli również goście z Czech i Niemiec.

CZYTAJ DALEJ

Dwóch pro-liferów przejdzie ponad 3 tys. km z Jasnej Góry do Fatimy

2021-06-11 17:53

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Fatima

Adobe.Stock

Przed nimi ponad 3 tys. km i 92 dni pieszej wędrówki. Dziś z Jasnej Góry do Fatimy wyruszyło dwóch pątników: Marek Grygierek i Mariusz Piotrowski. Trud pielgrzymki ofiarują jako wotum dziękczynne za ograniczenie aborcji w Polsce. Pielgrzymi pragną dalej prosić Maryję o ocalenie wszystkich dzieci przed aborcją.

Marek Grygierek pochodzi z Jastrzębia-Zdroju, na co dzień pracuje w kopalni w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

CZYTAJ DALEJ

Promocja Ceremoniarzy i Lektorów

2021-06-12 12:38

ks. Łukasz Romańczuk

Ceremoniarze wraz z ks. bp. Jackiem Kicińskim

Ceremoniarze wraz z ks. bp. Jackiem Kicińskim

W Kościele pw. Świętego Krzyża we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim odbyła się promocja ceremoniarzy i lektorów dla parafii Archidiecezji Wrocławskiej.

Eucharystii przewodniczył ks. bp Jacek Kiciński CMF. Całą uroczystość przygotował Diecezjalny Opiekun Liturgicznej Służby Ołtarza, ks. Łukasz Piłat wraz z klerykami Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję