Reklama

Niedziela Legnicka

Bp Wolfgang Ipolt gościem odpustu

Na zaproszenie bp. Zbigniewa Kiernikowskiego uroczystościom ku czci Wniebowzięcia Matki Bożej w sanktuarium krzeszowskim przewodniczył bp Wolfgang Ipolt z diecezji Görlitz.

Niedziela legnicka 35/2020, str. I

[ TEMATY ]

Krzeszów

bp Wolfgang Ipolt

Ks. Waldemar Wesołowski

Tegorocznym uroczystościom przewodniczył biskup Görlitz

Tegorocznym uroczystościom przewodniczył biskup Görlitz

Uroczystości trwały trzy dni. Na sumę odpustową przybyła duża grupa pielgrzymów, nie tylko z diecezji legnickiej, ale także z diecezji sąsiednich. Byli również goście z Czech i Niemiec.

Homilię w języku polskim wygłosił gość z Görlitz. Bp Wolfgang zauważył, że podczas wspólnych spotkań rozmawiamy o łączących nas przeżyciach, o innych ludziach. Często koncentrujemy się na rzeczach negatywnych, którym tak często ulegamy. – Przykład rozmowy Maryi i Elżbiety z dzisiejszej Ewangelii wprowadza jednak zupełnie inną jakość. Nie chodzi o innych ludzi, nie chodzi o ich błędy, słabości, ale wyłącznie o Boga, On odgrywa w niej główną rolę – podkreślił bp Ipolt.

Reklama

Zaznaczył, że rozmowa ta miała jeden cel: opowiedzieć o znaczeniu Boga, Jego wielkości, Jego chwale i darach, jakie na nas nieustannie zsyła. – Jaki jest Bóg, o którym mówi, śpiewa Maryja. Jaki Jego obraz wyłania się z Jej słów? – pytał. – To Bóg, który zajmuje się ludźmi, a nie samym sobą. W każdym wersie Magnificat chodzi o nas, ludzi. Maryja podkreśla to, jak Bóg się o nas troszczy, zwłaszcza o małych, ubogich, uciśnionych. To są słowa, które świadczą o miłości Boga do ludzi. On jest zdecydowany. Podjął jasną decyzję. Stanął po stronie ubogich. Jest pomny na swoje miłosierdzie – powiedział kaznodzieja.

To ważne przesłanie dla nas. Skoro Bóg o nas nie zapomina, jest pełen miłosierdzia, zawsze o nas myśli, musimy upodabniać się do Niego w naszych międzyludzkich relacjach. – Na zakończenie Mszy św. poświęcimy zioła, które zabierzecie do domów. Będziecie mogli wtedy powiedzieć, że w domu pachnie świeżymi ziołami. Ale będziecie wtedy mogli również powiedzieć, że tak pachnie Bóg, który sprawia, że zioła rosną i pomagają zachować zdrowie duszy i ciała. Nie zapominajmy w trakcie naszych wspólnych rozmów opowiadać o Bogu, tak, jak rozmawiały Maryja i Elżbieta. Wtedy będziemy prawdziwie świadkami Ewangelii, jak one – zakończył.

Do kapituły krzeszowskiej włączono 2 nowych kanoników.

Podziel się cytatem

Po Eucharystii zostały poświęcone, przyniesione przez pielgrzymów, zioła i kwiaty, wyruszyła także procesja z ikoną Matki Bożej Łaskawej po placu klasztornym. Podczas uroczystości do grona kanoników kapituły krzeszowskiej zostało włączonych dwóch księży. To ks. Stanisław Kowalski, proboszcz parafii w Chełmsku Śląskim oraz ks. Józef Juźków, proboszcz parafii w Rosochatej.

Po Mszy św. na placu przy bazylice odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Dariusza Gruszeckiego oraz zespołu Amen – jak Maryja. Natomiast wieczorem uroczystości odpustowe zakończył koncert muzyki barokowej.

2020-08-25 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkie Józefowe święto

Niedziela legnicka 11/2021, str. III

[ TEMATY ]

Krzeszów

sanktuarium św. Józefa

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Kościół św. Józefa staje się diecezjalnym sanktuarium

Kościół św. Józefa staje się diecezjalnym sanktuarium

19 marca obchodzić będziemy uroczystość św. Józefa. Będzie to wyjątkowy dzień nie tylko w sanktuarium, ale i w całej diecezji.

W tym dniu bp Zbigniew Kiernikowski ogłosi kościół bracki św. Józefa diecezjalnym sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Papież do nowego patriarchy katolickich Ormian

2021-09-24 20:36

[ TEMATY ]

Ormianie

papież Franciszek

patriarcha

Vatican News

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Franciszek skierował list do nowego patriarchy katolickiego Kościoła ormiańskiego, Rafała Piotra XXI Minassiana. Kościół ten – jak pisze Papież - jest w pełni zaangażowany w sprawy narodu ormiańskiego, zachowuje jego pamięć i tradycje, a jednocześnie jest głęboko związany z Następcą Apostoła Piotra.

Franciszek zauważa, że Ormianie to naród obyty z cierpieniem z powodu licznych prób, których doświadczyli w ciągu 1700 lat swej chrześcijańskiej historii, ale odznaczają się oni również niewyczerpaną zdolnością do rozkwitu i wydawania owoców, dzięki świętości i mądrości swych świętych i męczenników, kulturze jego lekarzy i myślicieli oraz sztuce, która umie wyryć w skale znak krzyża jako drzewa życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję