Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

W sanktuarium pokoju

Sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach to miejsce, do którego od 10 lat pielgrzymują wierni, by przede wszystkim modlić się o pokój.

2020-09-16 11:29

Niedziela szczecińsko-kamieńska 38/2020, str. V

[ TEMATY ]

różaniec

procesja

Maria Palica

Kapłani: Bogdan Przybysz i Wacław Nowak oraz pielgrzymi w procesji różańcowej

Kapłani: Bogdan Przybysz i Wacław Nowak oraz pielgrzymi w procesji różańcowej

Tutaj, jak w żadnym innym miejscu w Kościele nad Odrą i Bałtykiem, to wołanie o pokój ma szczególne znaczenie.

Nieprzerwana modlitwa

W tym roku, z uwagi na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, pątników jest mniej niż zwykle, ale procesje różańcowe odbywają się niezmiennie w każdą pierwszą niedzielę miesiąca od maja do października.

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 38/2020 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bądź pozdrowiona Maryjo!

2020-09-02 10:39

Niedziela toruńska 36/2020, str. I

[ TEMATY ]

procesja

Ewa Melerska

Po Mszy św. wierni wzięli udział w procesji

Po Mszy św. wierni wzięli udział w procesji

Podgórska Pani i Królowa od ponad dwustu lat jest szczególnie czczona na toruńskim lewobrzeżu w wizerunku Niepokalanej Królowej Rodzin.

I w tym roku podczas odpustu kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu wypełnił się po brzegi wiernymi. Maryja, widniejąca na obrazie z twarzą pogodną i lekkim uśmiechem, nieustannie przygarnia wszystkich, którzy przychodzą prosić Ją o pomoc. Daje zapewnienie, że każdy jest dla niej ważny, że kocha i jak dobra Matka bierze nas w swe ramiona.

Spotkanie z Matką

Uroczystości odpustowe, przypadające w piątą rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Podgórskiej, miały miejsce 23 sierpnia. Zaprosił na nie o. Jozue Misiak OFM, kustosz sanktuarium, który we wstępie do Mszy św. pozdrowił Maryję słowami modlitwy św. Franciszka z Asyżu. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Śmigiel. Niedzielne wydarzenia poprzedziła 9-dniowa nowenna, podczas której wiernym przybliżane były przymioty Matki Bożej z Godzinek ku Jej czci.

Pozdrowienie

Ksiądz Biskup w homilii również zwrócił uwagę na moc z serca płynących pozdrowień. Przywołał kilka przykładów, w jaki sposób ludzie okazywali dawniej swoją pobożność i uwielbienie Boga. Krótkie „Szczęść Boże” powiedziane do pracujących, mówienie „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” zaraz po przyjściu do domu lub czynienie znaku krzyża, mijając przydrożną kapliczkę – te małe gesty są wielkim wyznaniem wiary.

Koronacja obrazu Matki Bożej Podgórskiej miała miejsce 22 sierpnia 2015 r.

Na kartach Pisma Świętego znajdujemy opisy wielu spotkań – Boga z człowiekiem i ludzi ze sobą. Bp Śmigiel zauważył, że modlitwa Zdrowaś Maryjo jest połączeniem dwóch pozdrowień – Archanioła Gabriela i św. Elżbiety. Ta modlitwa pełna jest życzliwości, uwielbienia i błogosławieństwa.

Prośba i zachęta

Bp Śmigiel, mówił także o Apostołach, którzy modlili się z Maryją, ale także do Niej. Ich historia jest bardzo podobna do historii Polaków na przestrzeni dziejów. Zarówno jedni jak i drudzy, pokładali ufność w Matce Bożej, czuli Jej bliskość i wstawiennictwo u Syna Bożego.

Prosił, aby nasze pozdrowienia nie były puste, bez pokrycia, aby nie były tylko słowami wypowiadanymi bezmyślnie, ale żeby były przepełnione miłością. Zachęcił do zrobienia rachunku sumienia i refleksji nad tym, czy Bóg jest obecny w naszych relacjach rodzinnych i w naszych domach.

CZYTAJ DALEJ

Kuria Metropolitalna Poznańska: abp Gądecki nie wyraził zgody na zbieranie podpisów pod projektem "Stop LGBT"

2020-09-21 19:02

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

#stoplgbt

Karol Porwich "/Niedziela"

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki nie wyraził zgody na promowanie na terenach kościelnych archidiecezji poznańskiej społecznego projektu ustawy "Stop LGBT", który promuje Kaja Godek oraz na zbieranie pod nim podpisów - poinformowała Kuria Metropolitalna Poznańska w liście do proboszczów.

Poniżej tekst listu:

KURIA METROPOLITALNA ul. Ostrów Tumski 2 61-109 Poznań

Poznań, dnia 16 września 2020 roku N. 4756/2020

Ustawa "Stop LGBT", stanowisko Księdza Arcybiskupa

Czcigodni Księża Proboszczowie!

W nawiązaniu do akcji zbierania podpisów pod społecznym projektem ustawy "Stop LGBT", który promuje Kaja Godek informujemy, że Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki nie wyraził zgody na jej promowanie i przeprowadzanie na terenach kościelnych Archidiecezji Poznańskiej.

Biskup Szymon Stułkowski Wikariusz Generalny

ks. prałat dr Ireneusz Dosz Kanclerz Kurii

---

Sekretarz Generalny KEP bp Artur Miziński przesłał 4 września pismo do wszystkich biskupów diecezjalnych, w którym przypomniał, że przedstawiciele Fundacji Życie i Rodzina kierowanej przez Kaję Godek podczas 386. Zebrania Plenarnego KEP w Częstochowie przedłożyli propozycję zmian w ustawie Prawo o zgromadzeniach. Fundacja przedstawiła biskupom postulat wprowadzenia zakazu tzw. parad równości i poinformowała, że zbiera podpisy pod projektem.

Sekretarz Generalny KEP sprecyzował w piśmie, że „mając na względzie, iż o umożliwieniu wiernym podpisania takiego projektu na terenie kościelnym decyduje biskup miejsca, pragnę prosić Waszą Eminencję/Ekscelencję o rozważenie ‒ według swobodnej swojej decyzji ‒ ewentualności przychylnego podejścia do tej sprawy”.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o łaski za przyczyną św. Ojca Pio

2020-09-23 07:17

[ TEMATY ]

modlitwa

Archiwum o. Kapucynów/Niedziela

O Jezu, pełen łaski i miłosierdzia, Ty dla zbawienia dusz ludzkich podjąłeś mękę i umarłeś na krzyżu, aby wyjednać przebaczenie grzechów; pokornie błagam Cię: za przyczyną św. Ojca Pio, kapłana i stygmatyka, który wielkodusznie Ci służył, poświęcał swe życie i cierpiał dla ratowania grzeszników, udziel mi przebaczenia moich win i łaski...       

Dla większej chwały Twojej racz go wsławić chwałą świętości i przyciągnij wszystkich ludzi do swego miłującego Serca. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.             

"Chwała Ojcu..." - 3 razy.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję