Reklama

Głos z Torunia

Diamentowy jubileusz

Minęło 60 lat, odkąd s. Klemensa Płotka złożyła śluby zakonne w Zgromadzeniu Sióstr św. Elżbiety.

Niedziela toruńska 38/2020, str. I

[ TEMATY ]

elżbietanki

Małgorzata Borkowska

Od ponad pół wieku Bóg wspiera powołanie s. Klemensy

Od ponad pół wieku Bóg wspiera powołanie s. Klemensy

A dobroć Pana Boga naszego niech będzie z nami! I wspieraj pracę rąk naszych, wspieraj dzieło rąk naszych” (Ps 89,17). Słowa tego psalmu znalazły się na pamiątkowym obrazku z okazji 60-lecia ślubów zakonnych s. Klemensy, elżbietanki. Od ponad pół wieku Bóg wspiera powołanie i pracę diamentowej Jubilatki.

S. Klemensa Płotka przed 60 laty złożyła śluby zakonne. Prawie połowę tego czasu spędziła, pełniąc posługę zakrystianki w bazylice kolegiackiej św. Mikołaja Bpa w Grudziądzu. U progu obchodów odpustu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – 6 września parafianie dziękowali Panu za jej powołanie zakonne. Ks. kan. Dariusz Kunicki, proboszcz bazyliki, wraz z ks. inf. Tadeuszem Nowickim sprawowali Eucharystię w intencji dziękczynnej z prośbą o Boże błogosławieństwo dla niej i obfite łaski. Na Mszy św. obecne były przełożone i siostry z obu domów zakonnych sióstr elżbietanek w Grudziądzu.

– Główną myślą tego dnia jest odkrywanie piękna, znaczenia, bogactwa życia konsekrowanego – mówił ks. kan. Kunicki. Wspominał o tym, że w różnych rodzinach zakonnych kobiety i mężczyźni powołani są do bliskości z Bogiem, szczególnego zjednoczenia z Nim.

Reklama

Tego dnia w parafii gościły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny z Nazaretu. Przybliżyły postać bł. Heliodory, która 90 lat temu była tutejszą parafianką i w tym miejscu dojrzewała do życia zakonnego. Będąc w zgromadzeniu nazaretanek, wraz z współsiostrami w czasie II wojny światowej, oddała życie za mieszkańców Nowogródka.

Na zakończenie wdzięczni kapłani, Liturgiczna Służba Ołtarza, chór Kolegiata, wspólnoty parafialne, parafianie i mieszkańcy miasta złożyli życzenia dostojnej Jubilatce. Nie zabrakło kwiatów, upominków i łez wzruszenia. – Chciałabym podziękować wszystkim przybyłym, Księdzu Proboszczowi i wikariuszom za życzliwość wobec mojej osoby, a parafianom za okazane serce – z przejęciem mówiła s. Klemensa.

2020-09-16 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzierżoniów. Wizyta Matki Generalnej

[ TEMATY ]

Dzierżoniów

elżbietanki

ZOL Dzierżoniów

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Dzierżoniowie

Do klasztoru sióstr elżbietanek, prowadzących Zakład Opiekuńczo – Leczniczy przybyła z gospodarczą wizytą Matka Generalna.

Siostra Maria Samuela Werbińska w dniach 1-3 września spotkała się zarówno z miejscowymi siostrami oraz ich kapelanem ks. Damianem Mroczkowskim. Był także czas na odwiedzenie pacjentów i rozmowy z pracownikami Zakładu. Matka Generalna wyraziła się pozytywnie o pracy sióstr jak i personelu, doceniając rodzinną atmosferę panującą w domu. Przełożona z Rzymu z uznaniem wypowiedziała się także o przeprowadzonych remontach zarówno klasztoru jak i ZOL-u.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Biden: jestem gotowy spotkać się z Putinem, jeśli będzie chciał zakończyć wojnę

2022-12-01 21:50

flickr.com

Jestem gotowy spotkać się z Władimirem Putinem, jeśli zdecyduje, że chce zakończyć wojnę w Ukrainie - zadeklarował w czwartek prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Dodał jednak, że Putin dotąd nie wykazuje takich oznak, oraz zapewnił, że nie podejmie decyzji bez konsultacji z sojusznikami.

"Nie mam żadnych bezpośrednich planów, by skontaktować się z panem Putinem. (...) Ale jestem gotowy, by rozmawiać z nim, jeśli faktycznie jest zainteresowany, (jeśli) zdecydował, że chce szukać sposobu na zakończenie tej wojny. (Jednak) on tego jeszcze nie zrobił" - powiedział Biden podczas konferencji prasowej w Białym Domu po spotkaniu z Macronem.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jan Zmarzły

2022-12-02 09:13

Karol Porwich /Niedziela

1 grudnia 2022 roku
po ciężkiej chorobie
odszedł do Pana

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję