Reklama

Patron tygodnia

Miłośnik Polski i Boga

Właśnie takim człowiekiem był św. Rafał Kalinowski, wielki patriota i gorliwy zakonnik, którego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 20 listopada.

Niedziela Ogólnopolska 46/2020, str. VIII

WIKIPEDIA.PL

Przyszło mu żyć w trudnych realiach zaboru rosyjskiego. Urodził się w Wilnie w szlacheckiej i światłej rodzinie herbu Kalina. Na chrzcie św. otrzymał imię Józef, choć powszechnie znany jest jako Rafał. Imię to przyjął, gdy wstąpił po nawróceniu do karmelu, miał wtedy 42 lata. Można powiedzieć, że imię to bardzo do niego pasuje, ponieważ z języka hebrajskiego znaczy: Bóg uzdrawia. Takim człowiekiem był właśnie św. Rafał Kalinowski – kochał Polskę, Pana Boga i bliźniego, niósł innym pomoc i uzdrowienie. Zapamiętano go jako osobę sympatyczną, uczynną, roztaczającą wokół siebie aurę zgody i pojednania.

Początkowo, jako młody i dobrze wykształcony człowiek (był inżynierem i wojskowym w stopniu porucznika), żył z dala od wiary i Kościoła. Szukał sensu życia, co nie było łatwe, ponieważ służył w carskiej armii. Nie cieszył się też zbyt dobrym zdrowiem.

Reklama

Święty Rafał Kalinowski uczestniczył w powstaniu styczniowym, chociaż był sceptykiem, jeśli chodzi o szansę jego powodzenia. W tym trudnym czasie jego bliscy bardzo się za niego modlili. Prym w tym wiodła jego matka. Można powiedzieć, że wtedy dokonało się jego dogłębne nawrócenie. Po upadku tego wolnościowego zrywu skazano go na karę śmierci. Nie stracił jednak życia, ale został zesłany na Sybir. Choć doświadczył tam niesamowitych upokorzeń i zła ze strony ludzi, to jednocześnie bardzo zbliżył się do Pana Boga.

Dzięki Bożej Opatrzności powrócił w rodzinne strony w 1874 r., a następnie wyjechał do Europy Zachodniej. Wstąpił do nowicjatu karmelitów w Grazu w Austrii. 15 stycznia 1882 r. w Czernej, nieopodal Krakowa – gdzie obecnie spoczywają jego relikwie – przyjął święcenia kapłańskie. Pełnił tam nawet posługę przeora. Zasłynął jako niezmordowany spowiednik, który doskonale rozumiał rozterki penitentów, pokazywał im drogę do umiłowania Pana Boga, drugiego człowieka i ojczyzny.

Żywota dokonał w Wadowicach, mieście narodzin papieża Polaka. To właśnie św. Jan Paweł II beatyfikował go i kanonizował. Święty

Rafał Kalinowski jest patronem zesłańców, szczególnie Sybiraków. Jest też opiekunem wojskowych i orędownikiem w zawiłych sprawach. Sztuka przedstawia go najczęściej w stroju karmelitańskim, kiedy oddaje się modlitwie.

Św. Rafał Kalinowski, prezbiter
Ur. 1 września 1835 r. Zm. 15 listopada 1907 r. Kanonizowany 17 listopada 1991 r.

2020-11-10 10:07

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieją się cuda

Od kilku miesięcy w parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu znajdują się relikwie św. Szarbela z Libanu. I dzieją się cuda. Ludzie doznają wielu łask, także uzdrowienia. Jedną z uzdrowionych jest Barbara Koral – żona Józefa, potentata w branży produkcji lodów, i matka trójki dzieci. Cierpiała na raka trzustki, po którym nie ma śladu. 17 maja br. publicznie podzieliła się swoim świadectwem

W październiku ub.r. wykryto u mnie nowotwór złośliwy trzustki – opowiada Barbara Koral. – Przeżyłam szok. Ale głęboka wiara i ufność w łaskawość Boga wyjednały mi pokój w sercu. Leżałam w szpitalu w Krakowie przy ul. Kopernika, nieopodal kościoła Jezuitów. Dzieci i mąż byli ze mną codziennie. Modliliśmy się do Jezusa Przemienionego za wstawiennictwem św. Jana Pawła II oraz św. Szarbela. Zięć Piotr przywiózł od znajomego księdza płatek nasączony olejem św. Szarbela. Codziennie odmawialiśmy nowennę i podczas modlitwy pocierałam się tym olejem. Czułam, że mając św. Szarbela za orędownika, nie zginę – wyznaje.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz apostolski w USA: Eucharystia i spowiedź są nierozerwalne

2021-07-30 17:11

[ TEMATY ]

USA

Eucharystia

Nuncjusz Apostolski

Vatican News

W Stanach Zjednoczonych trwa dyskusja nt. przystępowania do Komunii św. osób sprawujących publiczne urzędy. W ramach panelu „Komunia, katolicy a życie publiczne”, nuncjusz apostolski w tym kraju, abp Christophere Pierre, wypowiedział się na temat konieczności nieodłącznego traktowania w dyskusji sakramentów Eucharystii oraz pokuty i pojednania.

Jak zaznaczył, celem opracowania dokumentu powinna być troska o zbawienie dusz. „Punktem wyjścia nie może być zawstydzanie słabych, ale proponowanie Tego, który może nas umocnić do pokonania naszych słabości, zwłaszcza poprzez sakramenty pojednania i Eucharystii” – powiedział abp Pierre. Podkreślił, że należy dołożyć wszelkich starań, by uniknąć ideologicznej wojny.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: jestem sceptycznie nastawiony wobec jakiegokolwiek przymusu ws. szczepień

Jestem wstrzemięźliwie nastawiony wobec jakiejkolwiek obowiązkowości, jeżeli chodzi o szczepienia; to jest kwestia wolnej woli człowieka, jestem za miękką perswazją - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda. Zaapelował do niezaszczepionych, by "rozważyli poddanie się szczepieniu".

Prezydent w był w piątek w Polsat News pytany o opinię na temat ewentualnego wprowadzania przez rząd jakichś form obowiązku szczepienia przeciw COVID-19, lub rozwiązania francuskiego, przewidującego ograniczenia dla niezaszczepionych w życiu społecznym i gospodarczym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję