Reklama

Niedziela Przemyska

Modlitwa o pokój

Z inicjatywy metropolity przemyskiego 31 października w archikatedrze podjęto modlitwę o pokój i o ustanie epidemii.

Niedziela przemyska 46/2020, str. I

[ TEMATY ]

pandemia

modlitwa o pokój

Marek Łabuński

Modlitwę prowadził abp Adam Szal

Modlitwę prowadził abp Adam Szal

Modlitwie przewodniczył abp Adam Szal. W pierwszej części nabożeństwa podjęto modlitwę różańcową. Następnie metropolita przemyski wygłosił homilię. Zauważył, że współczesne czasy naznaczone są niepokojem i lękiem: – Jakże brakuje nam pokoju wewnętrznego. Niepokoje nasze wewnętrzne dotyczą spraw doczesnych: zdrowia, bezpieczeństwa, pokoju, ale dotyczą także życia duchowego i religijnego. Skąd się wzięły te usterki, skąd niepewność, poczucie opuszczenia i niewoli? Odpowiedź wydaje się w perspektywie wiary jedna: bo brakuje nam zaufania Panu Bogu, bo sami chcemy wszystko rozwiązać, sami chcemy znaleźć środki zaradcze. Jakże często człowiek współczesny chce wejść w miejsce Pana Boga, a Chrystus przecież uczy nas o potrzebie zaufania, o potrzebie, która jest jedynym sposobem wyjścia – wskazywał ordynariusz przemyski.

Abp Szal odwołał się także do aktualnych wydarzeń społecznych i dziękował wszystkim, szczególnie kapłanom, którzy zaangażowali się w pomoc chorym i potrzebującym. – Chciałbym wyrazić wdzięczność za trwanie we wspólnocie Kościoła. To trwanie we wspólnocie Kościoła jest szczególnie ważne teraz, w tym czasie, kiedy mają miejsce bezprzykładne ataki na wiarę, na Kościół, na kapłanów i na ludzi Kościoła, na nasze ideały, które są tak bardzo bliskie. Bardzo dziękuję braciom kapłanom za solidarność kapłańską okazywaną współbraciom chorym, cierpiącym, będącym w potrzebie. Zwłaszcza pomoc w trudnych sytuacjach jest bardzo ważna. Te zastępstwa w przypadku choroby, pomoc, nawet i telefon czy pomoc w dochodzeniu do zdrowia, są bardzo ważne – mówił abp Szal.

Reklama

Hierarcha wezwał także do ciągłej modlitwy i zaangażowania: – Nie opuszczajmy rąk! Ubolewamy nad sytuacją, która panuje w naszej Ojczyźnie, i tak jak mówił Prymas Tysiąclecia: „my nie jesteśmy ludźmi, którzy opuszczają ręce”. Zwracając się do kapłanów, prosił także o zaangażowanie w życie duszpasterskie wspólnot parafialnych: – Zapraszajmy, drodzy bracia w powołaniu kapłańskim, naszych wiernych, by wracali do Eucharystii. Wiem, że bardzo trudno jest organizować spotkania formacyjne, może zaproszenie specjalnych grup na Mszę św. w określone dni tygodnia będzie taką namiastką pracy formacyjnej i sposobem na dotarcie także do ludzi młodych – apelował arcybiskup.

Oddziałujcie na rówieśników, bądźcie apostołami wyposażonymi w pancerz sprawiedliwości, tarczę ochronną, czyli wiarę, w pancerz zbawienia, w miecz Bożego Słowa – mówił do młodych metropolita przemyski.

Podziel się cytatem

Zwracając się do członków ruchów i wspólnot katolickich, szczególnie zrzeszonych we wspólnotach młodzieżowych, wołał: – Oddziałujcie na rówieśników, bądźcie apostołami wyposażonymi, tak jak życzył tego sobie św. Paweł, w pancerz sprawiedliwości, tarczę ochronną, czyli wiarę, w pancerz zbawienia, w miecz Bożego Słowa. Posługujemy się wszyscy modlitwą, intensywną modlitwą, która jest otwarta dla każdego człowieka. Módlmy się o pokój – podkreślił abp Szal.

Na zakończenie metropolita przemyski odmówił modlitwę o pokój zaproponowaną przez Radę Stałą KEP, a po niej udzielił wszystkim obecnym w archikatedrze oraz łączącym się duchowo błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

2020-11-10 10:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być, jak Józef i Maryja

Niedziela małopolska 5/2021, str. VII

[ TEMATY ]

modlitwa o pokój

Archiwum państwa Pakułów

Małżeństwo przez 40 dni czyta psalm 51, odmawia dziesiątkę różańca i modli się psalmem 121

Małżeństwo przez 40 dni czyta psalm 51, odmawia dziesiątkę różańca i modli się psalmem 121

Dobiega końca akcja „Nazaret moim domem”. Przez 40 dni czciciele Maryi modlą się w intencji pokoju i miłości w swoich rodzinach. Inicjatorami przedsięwzięcia są m.in. ks. Dominik Chmielewski oraz ks. Teodor Sawielewicz z kanału YouTube „Teobańkologia”.

Celem akcji jest przebłaganie za grzechy, ukoronowanie Maryi jako Królowej rodziny oraz przyjęcie Bożego Miłosierdzia przez akt poświęcenia domu i jego członków Świętej Rodzinie z Nazaretu, co nastąpi już 2 lutego.

CZYTAJ DALEJ

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Rada Ministrów zwróci się do prezydenta w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni

2021-09-28 14:00

[ TEMATY ]

stan wyjątkowy

Adobe Stock

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

"Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni" - powiedział Müller na konferencji po zakończeniu obrad rządu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję