Reklama

Kapłani zamęczeni w latach 1939-1945 na Ziemi Zamojsko-Lubaczowskiej

Ks. Leon Chróścicki (1884-1941)

Ks. Leon Chróścicki urodził się 11 kwietnia 1884 r. w Chrościcach (starostwo Mińsk Mazowiecki) jako syn Grzegorza i Józefy z Reczajskich. Uczęszczał do gimnazjum w Warszawie na Pradze. W 1905 r. złożył egzamin dojrzałości, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Na kapłana został wyświęcony 29 czerwca 1908 r. W latach 1908-1912 odbywał studia filozoficzno-teologiczne we Fryburgu Szwajcarskim. Po powrocie do kraju pełnił przez kilka miesięcy funkcję kapelana szpitala w Gościeradowie. Potem pracował jako wikariusz w następujących parafiach: Modliborzyce (1913), przy katedrze w Lublinie (1914), Nielisz (1916). W latach 1916-1919 był proboszczem parafii Nielisz i katechetą w tamtejszej szkole powszechnej. Pełnił tam także obowiązki przewodniczącego w gminnym Dozorze Szkolnym.
3 lipca 1919 r. ks. Chróścicki został powołany przez bp. M. Fulmana na stanowisko profesora Seminarium Duchownego w Lublinie. Od 1920 r. prowadził także dział gospodarczy Seminarium. W 1923 r. otrzymał "etat rządowy wikariusza" przy katedrze, pozostając nadal profesorem Seminarium. 27 marca 1926 r. został mianowany proboszczem w Starym Zamościu. Na tym stanowisku starał się łączyć obowiązki duszpasterskie z zainteresowaniami naukowymi. W 1927 r. podjął nawet studia uzupełniające z zakresu teologii i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył w 1928 r. ze stopniem doktora filozofii, na podstawie rozprawy pt. "Bezpośredniość poznania rzeczy w postrzeżeniu zmysłowym według nauki scholastyków". Na tejże uczelni uzyskał również magisterium z teologii. Ks. Chróścicki był kanonikiem Kapituły kolegiackiej w Zamościu.
W czerwcu (19 VI?) 1940 r., gdy ks. Chróścicki kończył odprawianie Mszy św. porannej w kościele w Starym Zamościu, "wpadli gestapowcy do kościoła, oderwali go od ołtarza, zdarli z niego ornat kapłański, popędzili w albie do domu, pobijając go po głowie manipularzem. Zaraz po aresztowaniu wzięli go do Zamościa i osadzili w osławionej tam Rotundzie, a po paru dniach przewieziono go do Lublina i osadzono na Zamku lubelskim. Z zamku wraz z innymi więźniami przewieziony był do Sachsenchausen, gdzie odbywał potworną kwarantannę do grudnia 1940 r. [stąd został przewieziony - dop. M. L.] do Dachau [gdzie otrzymał numer obozowy 22501 - dop. M. L.]. Tu zmarł 27 I 1941" (Wiadomości Diecezjalne Lubelskie, 1965 s. 281), "w szpitalu obozowym" (relacja ks. Henryka Pawłowskiego). Według innych relacji, ks. Chróścicki zmarł 21 stycznia lub 14 grudnia 1941 r., albo też w 1942 r.).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi: żadna religia nie ma monopolu na Jerozolimę

2022-05-26 20:51

[ TEMATY ]

Jerozolima

religie

KAI/Sander Crombach / Unsplash

Jerozolima

Jerozolima

„Jerozolima jest miastem żydowskim, chrześcijańskim i muzułmańskim. Powinna pozostać wspólnym dziedzictwem i nie może stać się wyłącznym monopolem tylko jednej religii” – napisali biskupi z Koordynacji Ziemi Świętej w oświadczeniu ogłoszonym dziś na zakończenie ich dorocznej wizyty solidarności, trwającej od 21 maja.

W ciągu pięciu dni sześciu hierarchów z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec i Szwajcarii odwiedziło palestyńskie wspólnoty chrześcijańskie w Dżifnie, Beit Haninie, Ramallah, Birzeit i Jerozolimie, spotkali się łacińskim patriarchą Jerozolimy abp. Pierbattistą Pizzaballą, wikariuszem franciszkańskiego Kustosza Ziemi Świętej o. Dobromirem Jasztalem, prał. Tomaszem Grysą z nuncjatury apostolskiej w Izraelu oraz przedstawicielami różnych instytucji katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Kornhauser–Duda: żadna matka nie jest przygotowana na to, że będzie musiała bać się o życie swojego dziecka

2022-05-26 20:59

[ TEMATY ]

matka

Agata Kornhauser‑Duda

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Żadna matka nie jest przygotowana na to, że będzie musiała bać się o życie swojego dziecka, uciekać przed bombardowaniami i szukać schronienia w obcym kraju - powiedziała małżonka prezydenta Agata Kornhauser–Duda, uczestnicząc zdalnie w polsko-ukraińskim Dniu Matki w gminie Poniatowa.

W gminie Poniatowa w woj. lubelskim przygotowano w czwartek obchody Dnia Matki jako polsko–ukraińskie święto pt. "Dom jest tam, gdzie jest Mama". Uroczystość odbyła się w Domu Muzyki w Kraczewicach, gdzie przebywają ukraińskie uchodźczynie, a do grona gości – w formie zdalnej – dołączyła małżonka prezydenta RP - poinformowała KPRP na stronie internetowej.

CZYTAJ DALEJ

Enklawy wolności

2022-05-27 15:33

Renata Czerwińska

W Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu odbyła się sesja naukowa: „Enklawy wolności – 40-lecie powstania komitetów pomocy osobom internowanym, represjonowanym w stanie wojennym i ich rodzinom”. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję