Reklama

Kapłani zamęczeni w latach 1939-1945 na Ziemi Zamojsko-Lubaczowskiej

Ks. Leon Chróścicki (1884-1941)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Leon Chróścicki urodził się 11 kwietnia 1884 r. w Chrościcach (starostwo Mińsk Mazowiecki) jako syn Grzegorza i Józefy z Reczajskich. Uczęszczał do gimnazjum w Warszawie na Pradze. W 1905 r. złożył egzamin dojrzałości, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Na kapłana został wyświęcony 29 czerwca 1908 r. W latach 1908-1912 odbywał studia filozoficzno-teologiczne we Fryburgu Szwajcarskim. Po powrocie do kraju pełnił przez kilka miesięcy funkcję kapelana szpitala w Gościeradowie. Potem pracował jako wikariusz w następujących parafiach: Modliborzyce (1913), przy katedrze w Lublinie (1914), Nielisz (1916). W latach 1916-1919 był proboszczem parafii Nielisz i katechetą w tamtejszej szkole powszechnej. Pełnił tam także obowiązki przewodniczącego w gminnym Dozorze Szkolnym.
3 lipca 1919 r. ks. Chróścicki został powołany przez bp. M. Fulmana na stanowisko profesora Seminarium Duchownego w Lublinie. Od 1920 r. prowadził także dział gospodarczy Seminarium. W 1923 r. otrzymał "etat rządowy wikariusza" przy katedrze, pozostając nadal profesorem Seminarium. 27 marca 1926 r. został mianowany proboszczem w Starym Zamościu. Na tym stanowisku starał się łączyć obowiązki duszpasterskie z zainteresowaniami naukowymi. W 1927 r. podjął nawet studia uzupełniające z zakresu teologii i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył w 1928 r. ze stopniem doktora filozofii, na podstawie rozprawy pt. "Bezpośredniość poznania rzeczy w postrzeżeniu zmysłowym według nauki scholastyków". Na tejże uczelni uzyskał również magisterium z teologii. Ks. Chróścicki był kanonikiem Kapituły kolegiackiej w Zamościu.
W czerwcu (19 VI?) 1940 r., gdy ks. Chróścicki kończył odprawianie Mszy św. porannej w kościele w Starym Zamościu, "wpadli gestapowcy do kościoła, oderwali go od ołtarza, zdarli z niego ornat kapłański, popędzili w albie do domu, pobijając go po głowie manipularzem. Zaraz po aresztowaniu wzięli go do Zamościa i osadzili w osławionej tam Rotundzie, a po paru dniach przewieziono go do Lublina i osadzono na Zamku lubelskim. Z zamku wraz z innymi więźniami przewieziony był do Sachsenchausen, gdzie odbywał potworną kwarantannę do grudnia 1940 r. [stąd został przewieziony - dop. M. L.] do Dachau [gdzie otrzymał numer obozowy 22501 - dop. M. L.]. Tu zmarł 27 I 1941" (Wiadomości Diecezjalne Lubelskie, 1965 s. 281), "w szpitalu obozowym" (relacja ks. Henryka Pawłowskiego). Według innych relacji, ks. Chróścicki zmarł 21 stycznia lub 14 grudnia 1941 r., albo też w 1942 r.).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Szarbel. Po Matce Bożej to największy cudotwórca!

Zaraz po Matce Bożej świętym, który czyni najwięcej cudów jest obecnie św. Szarbel. Aktualnie istnieje 45 tysięcy potwierdzonych cudów – powiedział Polskifr.fr bp Samer Nassif, duchowny katolicki obrządku maronickiego, pochodzący z Libanu – ojczyzny św. Szarbela. Dziadek bp. Nassifa i jego wujowie byli świadkami niezwykłych okoliczności, które towarzyszyły otwarciu grobu św. Szarbela po wielu latach od śmierci pustelnika.

Szarbel został ogłoszony świętym w 1977 roku przez św. Pawła VI. Obecnie jest czczony w bardzo wielu miejscach na całym świecie, również w Polsce. Jego grób znajduje się w Annaja – miejscu szczególnie związanym z jego życiem pustelniczym. „Kiedyś byłem w miejscu pochówku Szarbela i spotkałem grupę Chińczyków. Rozmawiałem z kobietą, która krzyczała: Uzdrowił mnie! Uzdrowił!” – opowiedział bp Samer Nassif.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Modlitwa w sytuacjach niemożliwych

2023-12-07 21:57

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Jak cicha modlitwa i skromna ofiara mogą zmienić bieg historii? Razem odkryjemy dwie niezwykłe historie o sile wiary, nawróceniu i duchowej odwadze.

Poznajcie Historię Księdza Władysława Fatrona:

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów

2023-12-08 19:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp. Andrzej Przybylski

Hołd z kwiatów

BPJG

Częstochowski biskup pomocniczy Andrzej Przybylski, paulini na czele z generałem zakonu i przeorem klasztoru oraz pielgrzymi oddali dziś Matce Bożej „hołd z kwiatów”. To od lat ważny akcent świętowania Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w częstochowskim sanktuarium.

W symbolicznych białych różach składanych pod figurą Niepokalanej na placu pielgrzymi oddają Maryi swoje życie, zawierzają Kościół, Papieża, Ojczyznę i świat. - Ty, która czynisz cuda, prosimy Cię dzisiaj o cud pokoju na świecie, i tego pokoju w Ukrainie, w Ziemi Świętej, w każdym zakątku ziemi, i o cud pokoju w naszych sercach oraz między nami - modlił się bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję