Reklama

Milejów

Potrójne święto

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W jednej z katechez Ojca Świętego Jana Pawła II czytamy: "Duch Święty jest "duszą" Kościoła (...) Jest także źródłem całego dynamizmu Kościoła, zarówno w dziedzinie świadectwa o Chrystusie wobec świata, jak i w dziedzinie krzewienia ewangelicznego orędzia". Słowa te obrazuje najbardziej Sakrament Bierzmowania, a spełnia tworzenie parafialnej wspólnoty, która jest cząstką całej chrześcijańskiej rodziny.

11 czerwca w parafii Wniebowzięcia NMP w Milejowie odbyła się potrójna uroczystość. Abp Bolesław Pylak - Senior przybył aby odprawić Mszę Św. odpustową z okazji święta jednego z patronów milejowskiego Kościoła - św. Antoniego, udzielić Sakramentu Bierzmowania oraz dokonać wizytacji parafii. Księdza Arcybiskupa wraz z kapłanami pracującymi w Milejowie przywitała miejscowa orkiestra dęta, która uświetniła i ożywiła cała uroczystość. Hymn "Przyjdź Duchu Święty" przy jej akompaniamencie brzmiał niepowtarzalnie nadając Mszy Św. wyjątkowy, i zarazem swojski charakter.

Parafia w Milejowie została erygowana w 1858 roku. Poprzednio miejscowość należała do parafii w Łańcuchowie. Od XVIII r w Milejowie istniała drewniana kaplica pw. św. Barbary. Dzięki fundacji Antoniego hr. Rostworowskiego wybudowano murowany kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Niestety kościół wybudowany 140 lat temu okazał się za mały na potrzeby parafii. Dlatego w latach 1991-96 pod czujnym okiem proboszcza -ks. Jana Kalinowskiego rozbudowano świątynie, tak ze stary kościół stanowi teraz prezbiterium nowego. Jak przedstawił w sprawozdaniu wizytacyjnym Ksiądz Proboszcz - teraz dokonuje się wystrój wnętrza przy dużej współpracy Rady Parafialnej i zaangażowaniu parafian w sprawy duszpastersko-gospodarcze. Odnowiono także dzwonnicę i umieszczono nowe dzwony, w tym "Jan Paweł II"- wotum parafii za Ojca Świętego. W poprzednim roku odbyły się Misje Jubileuszowe prowadzone przez o.o. Sercanów. Chcąc w sposób dojrzały wejść w Trzecie Tysiąclecie Chrześcijaństwa parafia będzie uczestniczyła w br. w renowacjach Misji, podczas których nastąpi poświecenie parafii Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Ku wielkiej radości duszpasterzy zwiększyła się też liczba uczestników Mszy św. i nabożeństw odprawianych w milejowskiej świątyni. .Parafia oprócz radości przeżywa także smutki. Nastąpiło bowiem zubożenie społeczeństwa wskutek upadku Zakładów Przetwórstwa Owocowego, które były kiedyś wizytówką Milejowa. Zatrudniały one około 1000 osób i były punktem zbytu owoców dla okolicznych rolników. Dziś parafianie muszą znaleźć inną formę ratowania domowego budżetu. W obliczu takiego problemu Ksiądz Kalinowski tym bardziej podziękował wiernym za budowanie wspólnoty parafialnej w sensie duchowym i materialnym przez 12 wspólnych lat.

Przed 4 laty abp Bolesław Pylak poświęcił nową świątynię w Milejowie. Będąc na czerwcowym odpuście mógł więc zobaczyć ile od tego czasu się zmieniło i co w nim przybyło. Ksiądz Arcybiskup stwierdził, że obok budowania materialnego kościoła, ważne jest budowanie go w sercach parafian. Dlatego ważnym etapem tej "duchowej budowy" jest Sakrament Bierzmowania., który przysparza wspólnocie pełnych chrześcijan. Chrzest, Bierzmowanie i Eucharystia to sakramenty inicjacji chrześcijańskiej - głębszego wejścia w Kościół Boży. Bierzmowanie jest dopełnieniem i potwierdzeniem Chrztu i w liturgii jest określony jako umocnienie. Człowiek uzyskuje bowiem to wszystko, co pomoże mu być pełnym chrześcijaninem. Przez Chrzest stajemy się dziećmi Bożymi. Nasze życie przestaje mieć tylko wymiar ziemski, ponieważ pojawia się perspektywa życia wiecznego. Bierzmowanie jest utwierdzeniem wartości, które niesie za sobą Chrzest oraz ustawia nas inaczej wobec świata. Dzięki temu Sakramentowi stajemy się świadkami Chrystusa. Ojciec Święty Jan Paweł II często powtarza, ze dzisiejszemu światu bardziej potrzeba świadków wiary niż jej nauczycieli. Świadczenie własnym życiem o Chrystusie jest oznaką dojrzałej świadomości religijnej. Dary Ducha Świętego obdarowują człowieka na miarę jego potrzeb, aby umiał przeciwstawić się złu i wybrać dobro. Olej Krzyżma Świętego, którym Biskup czyni znak krzyża na czole bierzmowanego jest więc symbolem oświecenia umysłu i wzmocnienia siły woli. Dlatego Ksiądz Arcybiskup życzył bierzmowanej młodzieży wierności Chrystusowi. Dzięki temu parafia w Milejowie będzie coraz bardziej bogata duchowo - skierowana na najwierniejszy cel życia jakim jest Bóg.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siedem ostatnich słów Jezusa z krzyża: "Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią"

2026-03-28 20:57

[ TEMATY ]

Siedem ostatnich słów Jezusa z krzyża

Adobe Stock

Siedem słów Jezusa wypowiedzianych z krzyża Kościół od wieków rozważa w Wielkim Tygodniu. Są jak siedem kroków prowadzących nas w głąb tajemnicy miłości Boga, która objawia się nie w potędze, ale w ofierze.

Przechodząc dzień po dniu drogę Wielkiego Tygodnia, spróbujmy zatrzymać się przy każdym z tych słów i pozwolić, aby stały się one modlitwą naszego serca.
CZYTAJ DALEJ

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Niedziela wrocławska 13/2010

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami wyjątkowy czas - Wielki Tydzień. Głębokie przeżycie i zrozumienie Wielkiego Tygodnia pozwala odkryć sens życia, odzyskać nadzieję i wiarę. Same Święta Wielkanocne, bez prawdziwego przeżycia poprzedzających je dni, nie staną się dla nas czasem przejścia ze śmierci do życia, nie zrozumiemy wielkiej Miłości Boga do każdego z nas. Wiele rodzin polskich przeżywa Święta Wielkanocne, zubożając ich treść. W Wielkim Tygodniu robi się porządki i zakupy - jest to jeden z koszmarniejszych i najbardziej zaganianych tygodni w roku, często brak czasu i sił nawet na pójście do kościoła w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek. Nie pozwólmy, by tak stało się w naszych rodzinach.
CZYTAJ DALEJ

Abp Józef Kupny: Chrześcijaństwo bez krzyża staje się iluzją

2026-03-29 14:13

ks. Łukasz Romańczuk

Liturgia Niedzieli Palmowej w katedrze wrocławskiej

Liturgia Niedzieli Palmowej w katedrze wrocławskiej

-Wchodzimy dziś w najświętszy czas całego roku liturgicznego – przypomina abp Józef Kupny. Niedziela Palmowa nie pozwala nam jednak zatrzymać się na radości. Liturgia prowadzi nas dalej, w sam środek dramatu Męki Pańskiej. - To przejście od radości do cierpienia nie jest przypadkowe – podkreśla arcybiskup, dodając: - Odsłania ono prawdę o ludzkim sercu

Liturgia Niedzieli Palmowej o godz. 11:30 w katedrze wrocławskiej sprawowana była przez metropolitę wrocławskiego. Z racji warunków pogodowych procesja z palmami odbyła się wewnątrz katedry. Po odśpiewaniu Męki Pańskiej przez trzech kantorów, nastąpiła homilia abp Józef Kupny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję