Reklama

Niedziela Małopolska

Diecezja Tarnowska

Na dobre i na złe

Bycie strażakiem to pewnego rodzaju honor i wyróżnienie, to poświęcenie i heroizm – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. Krzysztof Wąchała.

Niedziela małopolska 18/2021, str. IV

[ TEMATY ]

straż pożarna

Tarnów

Archiwum Urzędu Miejskiego w Nowym Wiśniczu

Ks. Krzysztof Wąchała

Ks. Krzysztof Wąchała

Maria Fortuna-Sudor: Księże Proboszczu, jak został Ksiądz Kapelanem Gminnym Straży Pożarnych w Gminie Nowy Wiśnicz?

Ksiądz Krzysztof Wąchała: Strażakom z Nowego Wiśnicza towarzyszyłem już wcześniej jako kapelan tutejszej jednostki OSP. Na jednym z posiedzeń zarządu przedstawiciele organizacji zwrócili się z pytaniem, prośbą, czy podjąłbym funkcję gminnego kapelana, którego przez ostatnie lata nie było. Wyraziłem zgodę, bo uważam, że współpraca parafii ze strażą jest bardzo ważna. Następnie druhowie wystosowali oficjalną prośbę do ordynariusza diecezji tarnowskiej bp. Andrzeja Jeża o nominację na kapelana. I na początku tego roku bp Jeż odpowiedział pozytywnie na prośbę.

Na czym polega rola gminnego kapelana strażaków?

Przede wszystkim na towarzyszeniu druhom w różnych sytuacjach. Zarówno oni, jak i ich rodziny – bo przecież to są naczynia połączone – potrzebują wsparcia duchowego, religijnego, psychologicznego. Także na zauważeniu i docenieniu niezmiernie ważnej roli strażaków, aby oni mieli świadomość, że ich służba społeczeństwu jest pozytywnie postrzegana. To istotne, aby odczuwać radość, satysfakcję z tego, co się realizuje, poświęcając swój wolny czas, a czasem nawet zdrowie czy życie dla dobra innych. Druhowie mają świadomość, jak ważna jest ich służba dla społeczeństwa, ale też wiedzą, iż potrzebują Bożego błogosławieństwa, w myśl zasady, że: „Bez Boga ani do proga”. Boży duch, Boże tchnienie jest tu istotne, bo nieraz te ludzkie możliwości, siły, pomimo technicznych osiągnięć, się wyczerpują. Toteż wielka nuta Bożej Opatrzności też jest w tej szlachetnej posłudze strażaków ważna. Oni potrzebują obecności księdza. To ponadto udział kapelana w różnych uroczystościach organizowanych przez strażaków, także tych o charakterze rodzinnym; z jednej strony np. udzielanie im ślubów, a z drugiej – udział w pogrzebach. Strażacy bardzo sobie cenią obecność księdza na ważnych dla nich wydarzeniach. Można stwierdzić, że kapelan jest z nimi na dobre i na złe.

Czym dzisiaj zajmują się strażacy?

Bycie strażakiem to pewnego rodzaju honor i wyróżnienie, to poświęcenie i heroizm. Różnorodna aktywność druhów zawiera się w haśle: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Do ich zadań należy m.in. ochrona zdrowia i życia ludzkiego oraz ochrona mienia mieszkańców, w sytuacjach zagrożenia spowodowanego np. pożarem, wypadkiem, katastrofą. Można powiedzieć, że strażacy są na pierwszej linii frontu. Z narażeniem zdrowia, a czasem i własnego życia przychodzą z pomocą potrzebującym. Są także obecni na różnego rodzaju uroczystościach kościelnych czy patriotycznych. Łatwo ich zauważyć np. przy grobie Pana Jezusa czy w czasie procesji Bożego Ciała, kiedy także dbają o bezpieczeństwo parafian.

Reklama

Czyli można stwierdzić, że lokalna społeczność czuje się bezpiecznie, wiedząc, że druhowie czuwają?

Oczywiście! Łatwo to dostrzec w różnego rodzaju sytuacjach krytycznych. Strażacy są do pomocy o każdej porze. Gdy dostaną SMS-a, gdy zostanie włączona syrena wzywająca na zbiórkę przed akcją, oni od razu odpowiadają. Przychodzą z pomocą, wykonując zadania ratujące ludzi i ich dobytek w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach. Ich służba przynosi bardzo wymierne korzyści, a oni cieszą się zasłużonym uznaniem i szacunkiem, zwłaszcza w lokalnych społecznościach, gdzie wszyscy ich znają. Przecież w jednostkach OSP służą mężowie, synowie, a w ostatnim czasie także córki, bo w straży są również druhny. Oni z własnej, nieprzymuszonej woli służą innym, realizując w ten sposób swoje życiowe powołanie, ale też zadanie, jakie Pan Bóg stawia przed każdym z nas, aby pomagać innym.

A jak ta służba może wpłynąć na kształtowanie postaw i zachowań ludzi młodych?

To nie przypadek, iż mali chłopcy, gdy ich spytać, kim chcieliby zostać, bardzo często odpowiadają, że strażakiem (uśmiech). A druhowie dbają o kontakt z dziećmi, z młodzieżą szkolną. Organizują spotkania, w trakcie których już przedszkolaki poznają zadania straży, a przy okazji uczą się właściwych postaw i zachowań, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Strażacy zapraszają też do udziału w zawodach sportowych, konkursach rozwijających umiejętności potrzebne w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego. Zapewne te formy kontaktu i aktywność druhów w lokalnej społeczności sprawiają, że młodzi decydują się wstąpić do jednostki straży i realizować piękne ideały, co z kolei ma wpływ na kształtowanie ich charakterów. Młody człowiek uczy się w takiej organizacji właściwych zachowań i uświadamia sobie, jak ważnym elementem każdej działalności jest współpraca i odpowiedzialność za innych.

4 maja przypada wspomnienie św. Floriana, który jest patronem strażaków. Czego im życzyć w ich święto?

Aby dbali o siebie, o swe bezpieczeństwo, zachowując siłę i hart ducha oraz ciała, aby mieli jak najmniej sytuacji kryzysowych, niebezpiecznych, w których narażane jest ich zdrowie i życie. Ponadto satysfakcji z wykonania trudnych i odpowiedzialnych zadań i siły ducha do zmierzenia się z nimi. Trzeba im także życzyć opieki i błogosławieństwa Bożego w tej pięknej służbie i nieustannego wstawiennictwa ich patrona. A za tymi życzeniami niech idą nasze modlitwy w ich intencji.

2021-04-27 12:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ratują cenne rzeźby

[ TEMATY ]

Tarnów

Archiwum pracowni konserwatorskiej w Krakowie

Od lewej: Madonna z Janowic, Pieta z Woli Mędrzechowskiej

Od lewej: Madonna z Janowic, Pieta z Woli Mędrzechowskiej

Dwie cenne średniowiecze rzeźby odzyskają blask dzięki kompleksowej konserwacji w specjalistycznej pracowni konserwatorskiej w Krakowie.

Jedną z rzeźb jest datowana na lata 1420-1440 Madonna z Dzieciątkiem z Janowic. – To wyjątkowa rzeźba, która pierwotnie znajdowała się w kapliczce na Lubince – informuje dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie ks. Piotr Pasek i dodaje: - Nikt nie wie, skąd ta rzeźba się tam znalazła i kiedy trafiła do muzeum. Jest bardzo zniszczona, ale jeżeli chodzi o urodę, to rzeczywiście należy do kanonu pięknych gotyckich madonn, tak, jak np. Madonna z Krużlowej. Druga rzeźba to pochodząca z około 1420 roku Pieta z Woli Mędrzechowskiej. Nawiązując do podziału średniowiecznych piet, które wprowadził prof. Lech Klinowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie informuje, że jest to przykład średniowiecznej piety mistycznej. I podkreśla: - Te dzieła to cenne przykłady pięknych rzeźb gotyckich. Są wyjątkowej klasy artystycznej, ale potrzebują prac, które zatrzymają proces niszczenia.

CZYTAJ DALEJ

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników.

Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu. Katolicy sympatyzujący z Wielką Orkiestrą uważają, że akcja Jerzego Owsiaka to piękna inicjatywa. Ich zdaniem, Kościół w Polsce przeszedł ewolucję w ocenie WOŚP - od negacji i dystansu po aprobatę. Natomiast katolicy dystansujący się od Wielkiej Orkiestry nazywają akcję Jerzego Owsiaka "graniem na ludzkich uczuciach" oraz "laicyzacją działalności charytatywnej". Orkiestra jest zjawiskiem bardzo złożonym, w którym dobro miesza się ze złem. Szlachetności wolontariuszy i darczyńców towarzyszy ideologia Wielkiego Dyrygenta, który promuje wizję życia obcą chrześcijaństwu.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego

2023-01-31 07:07

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

We wtorek rano papież Franciszek wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, dwóch afrykańskich krajów ciężko dotkniętych krwawymi konfliktami, kryzysem uchodźczym i głodem. Pielgrzymka, która potrwa do niedzieli, jest jego 40. zagraniczną podróżą w ciągu prawie 10 lat pontyfikatu.

Będzie to jedna z najtrudniejszych podróży z wielu względów; począwszy od tego, jakim jest wyzwaniem dla zdrowia 86-letniego papieża, a także z powodu bardzo skomplikowanej sytuacji w tych skrajnie biednych państwach oraz kwestii bezpieczeństwa i problemów logistycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję