Reklama

Niedziela Łódzka

Święty Józef z Ogrodowej

W archidiecezji łódzkiej jest kilka parafii noszących wezwanie św. Józefa. Żadna jednak nie znajduje się tak blisko serca Łodzi jak ta przy ul. Ogrodowej.

2021-04-27 12:57

Niedziela łódzka 18/2021, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Piotr Drzewiecki

Świątynia jest najstarszym łódzkim kościołem

Świątynia jest najstarszym łódzkim kościołem

Świątynia zlokalizowana w pobliżu dzisiejszej Manufaktury to najstarszy kościół w Łodzi. Co ciekawe, „wędrował” on po mieście, a powodem „pielgrzymki” na ul. Ogrodową była nieprzejednana postawa rosyjskiego zaborcy. W latach 1765-68 z inicjatywy biskupa kujawskiego Antoniego Ostrowskiego wybudowano drewniany kościół na murowanym fundamencie. Ulokowano go w okolicy dzisiejszego Placu Kościelnego.

W okresie dynamicznego rozwoju Łodzi liczba parafian wzrosła w 1880 r. do 6 tys. Postanowiono zatem wznieść w tym miejscu nową, murowaną świątynię. Władze carskie rozkazały zburzyć dotychczasowy, drewniany kościół. Świątynię uratował, jak na dobrego proboszcza przystało, ks. Jan Siemiec, który zaproponował, by ją przenieść.

Reklama

W maju 1881 r. świątynia została poświęcona przez arcybiskupa warszawskiego Wincentego Teofila Chościak Popiela. Nadano jej tytuł św. Józefa i status kościoła filialnego parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który utrzymał się do końca 1909 r. 1 stycznia 1910 r. powołano parafię św. Józefa.

Duszpasterstwo

W parafii działają liczne wspólnoty oraz grupy modlitewne. Domowy Kościół, Ruch Światło-Życie, wspólnota Miłosierdzia Bożego czy Żywa Róża to tylko niektóre z nich. Wieczernik modlitwy za kapłanów funkcjonujący w parafii to siedmioosobowe grupy, których członkowie modlą się (w obecnej sytuacji w domach) w ustalonej kolejności za posługujących w parafii księży.

Pod czujnym okiem św. Józefa w parafii działają także świetlica środowiskowa (z powodu pandemii działalność została zwieszona), poradnia AA (musiała zmienić czasowo lokalizację, także przez pandemię) oraz poradnia rodzinna. Członkowie wspólnoty parafialnej mogą więc rozwijać nie tylko swoją duchowość, ale także otrzymać różnoraką pomoc.

Reklama

Przy parafii działa też przedszkole Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Łódzkiej bł. Marii i Alojzego Beltrame Quattrocchich, których relikwie są przechowywane w świątyni.

Parafianie św. Józefa

Parafia to przede wszystkim ludzie i ich historie. Historie niełatwe, bo rzeczywistość łodzian z tej części miasta łatwa nie jest. – Parafia obejmuje swoim zasięgiem administracyjnym łódzki rejon dziedziczonej biedy. W codziennej posłudze spotykam się z wieloma poranionymi rodzinami. Trudności w budowaniu relacji, zagubienie, niedostosowania społeczne, wiele samotnych matek, ale też ojców, to środowisko, w którym posługuję – mówi Niedzieli łódzkiej proboszcz parafii ks. Adam Bajer vel Bojer.

Problemy społeczne przekładają się na relacje z Kościołem. – Wiele osób unika sakramentów świętych, szczególnie sakramentu małżeństwa. Sytuacja pandemiczna sprawiła, że znaczenie spadła liczba chrztów – tłumaczy ks. Adam. Trwająca pandemia nie tylko potęguje stare problemy, ale tworzy też nowe. Jednym z nich jest samotność ludzi starszych, odseparowanych od bliskich ze względu na zagrożenie zarażeniem. – Im trzeba nieść ukojenie i swoją obecność – mówi nasz rozmówca.

W obliczu tych problemów parafia staje się miejscem podejmowania wyzwań ewangelizacyjnych dnia codziennego. Jak tłumaczy jej proboszcz, to „miejsce, gdzie trzeba wyjść do drugiego człowieka i go przygarnąć, uniżyć się i nie oceniać. To takie działanie w duchu Józefowej sprawiedliwości”. – Trzeba przyjąć tych ludzi w duchu miłości i poczuciu odpowiedzialności, tak jak Józef w poczuciu odpowiedzialności przyjął Maryję, chroniąc ją przed zniesławieniem i ukamienowaniem – stwierdza ks. Bajer vel Bojer.

Kapłan wskazuje także, że w ostatnim czasie na teren parafii coraz liczniej napływają przybysze z Ukrainy i Białorusi. Niektórzy z nich przyznają się do polskich korzeni. Niestety, często podejmują oni pracę poniżej swoich kwalifikacji. – Są to niejednokrotnie ludzie zagubieni, ze słabą znajomością języka polskiego. Łączą się często w grupy wsparcia – stowarzyszenia i tak pomagają sobie wzajemnie. Poznając ich świat, wiem, że tym, co może nas zjednoczyć i zbliżyć nie tylko kulturowo, ale i duchowo, jest dialog. Wspólnie poszukujemy przestrzeni do rozmów – mówi ks. Adam. Jedna z takich osób będzie zatrudniona we wspomnianym wyżej przedszkolu.

Rok św. Józefa

W związku z ogłoszonym rokiem św. Józefa w parafii można uzyskać odpust zupełny podczas modlitw przez wstawiennictwo jej patrona po Mszach św. wieczornych we worek i środę. Dodatkowo, w każdy pierwszy wtorek miesiąca, do godz. 21 trwa adoracja Pana Jezusa. Z kolei w każdy drugi piątek miesiąca w kościele jest odprawiana Msza św. z modlitwą o uzdrowienie.

Ale parafia to nie tylko sprawy duchowe. Świątynia wymaga renowacji. W pierwszej kolejności konieczne jest zabezpieczenie jej fundamentów przed zawilgoceniem. – Ufam, że dzięki wstawiennictwu naszego świętego opiekuna uda się sfinalizować te prace, a tym samym ratować najstarszy kościół w Łodzi przed zniszczeniem – mówi proboszcz.

Ksiądz uważa, że ogłoszony rok świętego to dobra okazja, aby bliżej przyjrzeć się jego postaci. – W mojej ocenie św. Józef winien być wzorem dla współczesnego mężczyzny z prostego powodu – był człowiekiem zawierzenia. Oddał Panu Bogu swoje życie, służąc Maryi i Jezusowi. Niech w tym roku św. Józef stanie się nam bliższy – podsumowuje duszpasterz.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sportowa parafia

Niedziela toruńska 4/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Współpraca z młodzieżą to jedno z zadań proboszcza parafii ks. Józefa Cierkowskiego

Współpraca z młodzieżą to jedno z zadań proboszcza parafii ks. Józefa Cierkowskiego

Dlaczego pewna niewielka wioska na ziemi lubawskiej nazywa się Gwiździny? Czyżby powodem było to, że kiedy król Jagiełło zatrzymał się nad jeziorem Rubkowo, aż zagwizdał z zachwytu?

Prawdopodobnie nie jest to dobry trop (królowi nie wypadało gwizdać), choć legendy mówią, że władca rzeczywiście się tu zatrzymał, podążając ze swym wojskiem, by stoczyć bitwę pod Grunwaldem. To jednak nie wszystkie tajemnice małych Gwiździn.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Grygiel: Jan Paweł II od początku wiedział, że czeka go zamach

2021-05-13 16:01

[ TEMATY ]

rocznica

zamach

św. Jan Paweł II

Vatican News/ANSA

Prof. Stanisław Grygiel, jeden z najbliższych przyjaciół Karola Wojtyły od czasów krakowskich, wielokrotnie rozmawiał z Janem Paweł II o zamachu na jego życie. „Kiedy opowiadał o tym wydarzeniu, byłem wówczas przekonany, że jestem najbliżej jego świętości. Widział ten zamach, tak jak wszystko inne na co patrzył, w świetle aktu stworzenia, w świetle Miłości stwarzającej człowieka do Miłości. To pozwalało mu dostrzec miłość Boga w tym, co go spotkało” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim prof. Grygiel.

Mieszkający od ponad 40 lat niedaleko Watykanu przyjaciel Jana Pawła II, miał wiele okazji, aby rozmawiać z papieżem o wydarzeniach z 13 maja sam na sam. Podkreśla, że nie miał on żadnej traumy po zamachu na swoje życie i nie czuł żalu do Alego Ağcy, któremu od razu przebaczył. W rozmowie z Radiem Watykańskim ujawnia, że papież spodziewał się ataku od początku swojego pontyfikatu.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo fatimskie w Rzepinie

2021-05-13 23:27

[ TEMATY ]

Rzepin

Nabożeństwo fatimskie

Karolina Krasowska

Procesja fatimska z figurą Matki Bożej

Procesja fatimska z figurą Matki Bożej

Wbrew pandemii, pomimo słabej pogody, nabożeństwo fatimskie w Rzepinie 13 maja dopełniła procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej z kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa do kościoła św. Katarzyny.

13 maja obchodziliśmy kolejną rocznicę pierwszego objawienia Maryi dzieciom w Fatimie. Na pamiątkę tamtych wydarzeń oraz na przebłaganie za grzechy nasze, naszych rodzin i wymodlenie potrzebnych łask za pośrednictwem Matki Bożej, każdego trzynastego dnia miesiąca od maja do października odbywają się tzw. nabożeństwa fatimskie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję