Reklama

Niedziela Kielecka

Dla Boga liczy się człowiek

Parafianie z Morawicy świętowali czterdziestolecie poświęcenia kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Niedziela kielecka 29/2021, str. I

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

TER

Dziękowali Bogu za czterdzieści lat parafii

Dziękowali Bogu za czterdzieści lat parafii

W ostatnią niedzielę czerwca uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski. Przy ołtarzu wraz z nim modlili się kapłani, którzy związani byli z morawicką parafią. Witając biskupa Jana, przedstawiciel parafii przypomniał historię powstania kościoła i trud, z jakim wznoszono jego mury.

W homilii biskup Piotrowski stwierdził, że nie jest ważne jak długą historię ma parafia, dla Boga liczy się tylko człowiek. Bóg, który jest miłością, dał wam najlepszy czas, mimo iż obiektywnie był to okres konającego komunizmu, a właśnie w tym momencie przyszło wam tworzyć parafialną wspólnotę wiary – mówił. W ten sposób nawiązał do słów biskupa Szymeckiego wypowiedzianych czterdzieści lat temu podczas poświęcenia kościoła: „Ten kościół wzniesiony trudem waszych rąk jest wyrazem, symbolem innego jeszcze kościoła, Kościoła, którym, moi drodzy, wy jesteście”. Biskup Jan, zwracając się do zebranych, powiedział: – Moi drodzy, nie zapominajcie, że dla człowieka wierzącego nie ma bardziej przyjaznego miejsca, jak kościół parafialny, gdzie Pan Jezus zawsze czeka, a Jego Boskie serce szepcze nam z miłością: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście a Ja was pokrzepię”.

Podczas Mszy św. biskup Jan poświęcił obrazy przedstawiające św. Jana Pawła II, które proboszcz Jan Ciszek wręczył kilkunastu parafianom, dziękując im za trud i bezinteresowną pomoc na rzecz parafii. Z kolei burmistrz Morawicy Marian Buras, dziękując proboszczowi Ciszkowi za pracę na rzecz parafii, wręczył mu obraz, przedstawiający Świętą Rodzinę. Na zakończenie Eucharystii odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła.

Budowę kościoła w Morawicy rozpoczął w 1975 r. ks. Stanisław Kornecki. Prace budowlane trwały do 1979 r. Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy poświęcił 21 czerwca 1981 r. bp Stanisław Szymecki. Architekturę morawickiej świątyni projektował arch. Ludomił Gyuerkaovich; konstruktorem był Bogdan Ciok, wykonawcami – Józef Abratański i Edward Sędzielewski. Wystrój wnętrza projektował i wykonał art. plastyk Władysław Markiewicz oraz art. plastyk Izabela Borowska. W następnych latach wybudowano plebanię, dzwonnicę i utworzono cmentarz. Niestrudzony ks. Stanisław Kornecki doprowadził do utworzenia obok świątyni Kalwarii Świętokrzyskiej, jako „wotum wdzięczności Bogu za dar Papieża Jana Pawła II”. Poświęcił ją 14 września 1997 r. bp Kazimierz Ryczan. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przybyło wielu wiernych w parafii. Kilka lat temu, 12 listopada 2015 r. ks. proboszcz Jan Ciszek rozpoczął rozbudowę nowego kościoła. Świątynia została powiększona o zachodnią nawę, w której wybudowany został ołtarz Pana Jezusa Miłosiernego, gruntownie odrestaurowano również ołtarz główny, ponadto została odnowiona cała polichromia kościoła.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas dziękczynienia

Niedziela małopolska 45/2021, str. VI-VII

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

MFS/Niedziela

Sumie odpustowej przewodniczył bp Jan Zając.

Sumie odpustowej przewodniczył bp Jan Zając.

Trzeba nam przyjąć świadectwo św. Judy Tadeusza, potwierdzone ofiarą jego życia i posługi – powiedział bp Jan Zając do zebranych na jubileuszu w parafii, u fundamentów której stanął gorliwy apostoł i wierny świadek Jezusa Chrystusa.

W tegoroczny odpust parafii św. Judy Tadeusza w Krakowie-Czyżynach wpisały się uroczystości jubileuszowe. Zebrani na Mszy św. dziękowali za patrona oraz za dar parafii utworzonej dekretem kard. Adama Stefana Sapiehy 15 kwietnia 1951 r.

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Lwów – Dzień Życia Konsekrowanego i 125. rocznica posługi bł. Bernardyny Jabłońskiej

2023-02-03 21:10

[ TEMATY ]

Lwów

albertynki

Bernardyna Maria Jabłońska

Wikipedia/Archiwum sióstr Albertynek

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

W Dniu Życia Konsekrowanego – 2 lutego i w 125. rocznicę rozpoczęcia posługi zakonnej przez bł. Bernardynę Jabłońską jej duchowe uczennice, albertynki Hieronima, Radosława i Dorotea odnowiły śluby zakonne w kościele św. Jana Pawła II we Lwowie. Symbolicznie, gdy odmawiały one modlitwę wyrażającą oddanie się na służbę Bogu w najuboższych, stała przy nich romska mama z kilkudniowym synem Grigorijem. Pochodzi ona z nieustannie niszczonego przez Rosjan miasta Bachmut w Donbasie i od pewnego czasu mieszka w parafialnym Domu św. Jana Pawła II.

Albertynki budują we Lwowie dom dla bezdomnych kobiet. Posługują w caritasowej kuchni dla ubogich, szukają ich na ulicach miasta, odwiedzają ich w domach. Od początku wojny pomagają licznym uchodźcom. Gdy tysiącami przybywali oni na dworzec, siostry rozdawały im jedzenie i pomagały w znalezieniu schronienia. W parafii św. Jana Pawła II mieszkają uchodźcy, dlatego ten kościół stał się miejscem odnowienia ślubów. Siostra Hieronima przedstawiła historię obecności swego Zgromadzenia we Lwowie, sięgającą 1892 roku oraz charyzmat i misję ich powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję